Ratusz w Kole: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 3 bajty ,  12 lat temu
m
→‎Historia: drobne redakcyjne
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
(drobne redakcyjne)
m (→‎Historia: drobne redakcyjne)
Jak wykazały badania archeologiczne, pierwotnie stał w tym miejscu potężny, drewniany dwór. W stylu gotyckim został wzniesiony w I połowie [[XVI wiek]]u, na planie prostokąta. Wcześniej uważano, że powstał dużo wcześniej – w [[1390]] r. za życia pierwszego wójta kolskiego Jana Henryka.
 
Wielokrotnie był przebudowywany, ostatnio w [[XIX wiek]]u r. według planów wybitnego architekta [[Henryk Marconi|Henryka Marconiego]].
 
Rysunki elewacji ratusza z roku [[1829]] oraz zachowany we fragmentach niezrealizowany drugi projekt przebudowy pozwalają na orientacje w rozmiarze i wyglądzie ratusza przed przebudową. Był to wówczas budynek wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, z wieżą wzniesioną w północno-zachodniej części. Przy trzech narożnikach budynku wznosiły się potężne szkarpy wzmacniające ściany budynku. Elewacja główna ze skromnym wejściem, zwieńczona półszczytem, mieściła się od strony północnej. Elewacja tylna zwieńczona była szczytem zamkniętym wycinkiem koła i ujętym z boku wolutami. Na pierwszym piętrze na osi elewacji umieszczono balkon, a pod nim pseudoportal. Elewacja boczna, czteroosiowa, posiadała wejście poprzedzone gankiem stworzonym przez pulpitowy daszek wsparty na czterech słupach. Okna o wykroju przeważnie prostokątnym otoczone były prostymi opaskami. Budynek zwieńczony był silnie profilowanym gzymsem koronującym. Wieża zakończona była hełmem barokowym. Wnętrza posiadały sklepienia barokowe, kolebkowe i krzyżowe.

Menu nawigacyjne