Bolid: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 11 bajtów ,  5 lat temu
drobne merytoryczne
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(poprawa linków)
(drobne merytoryczne)
 
Zjawiska te są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez [[atmosfera|atmosferę]] przechodzi obiekt nie tak mały, jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy.
Kiedy tak duży obiekt wpada w atmosferę [[Ziemia|Ziemi]] (co zwykle dzieje się przy prędkości kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów na sekundę), jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Wbrew powszechnej opinii, powodem wzrostu temperatury jest silne sprężanie [[powietrze|powietrza]] tuż przed czołem bolidu, a nie samo tarcie. Bolid zaczyna świecić jasno, jego przelotowi niejednokrotnie towarzyszy [[grom dźwiękowy]].
 
Tak duży obiekt nie zawsze podlega całkowitemu spaleniu, a wtedy jego część (lub części) spada na Ziemię w postaci [[meteoryt]]u. Bolidy czasami towarzyszą bardzo aktywnym rojom meteorów (np. [[Perseidy|Perseidom]] czy [[Geminidy|Geminidom]]), niejednokrotnie pojawiają się jednak zupełnie nieoczekiwanie.
 
Każde zjawisko bolidu jest wyjątkowe i może dostarczyć bardzo ważnych danych dla profesjonalnych astronomów. Stąd każdy zaobserwowany bolid powinien być szczegółowo opisany i zgłoszony do odpowiedniej organizacji, zajmującej się gromadzeniem tego typu danych (np. [[Pracownia Komet i Meteorów]], lub też [[International Meteor Organization]]). Regularnymi obserwacjami bolidów, które pojawiają się nad terytorium Polski zajmuje się [[Polska Sieć Bolidowa|Polska Sieć Bolidowa]] (ang. Polish Fireball Network) – projekt realizowany przez Pracownię Komet i Meteorów oparty na działalności ponad 2030 stacji, które obserwują niebo przy pomocy kamer CCTV lub cyfrowych aparatów fotograficznych.
 
== Podział ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne