Yunhua Zhiyan: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  4 lata temu
→‎Znaczenie Dushuna: drobne techniczne
(→‎Znaczenie Dushuna: drobne redakcyjne)
(→‎Znaczenie Dushuna: drobne techniczne)
Zawartość jego prac z końcowego okresu życia sugeruje, że wydarzeniem, które spowodowało jego aktywne wejście do świata buddyjskich badaczy, był powrót z Indii [[Xuanzang]]a w 645 r., który przywiózł ze sobą nowe wersje nauk [[Jogaczara|Jogaczary]]. Dla Zhiyana i w ogóle dla "nowego buddyzmu" chińskiego VII wieku, było to ponowne powrócenie pod autorytety indyjskiego buddyzmu i ogólne cofnięcie się do sytuacji z V i VI wieku, z jej egzegetycznymi tradycjami. Jego reakcja na nowe nauki Xuanzanga (czyli szkołę ''[[faxiang]]''), podkreśla wagę doktryny, która stała się głównym przedmiotem wiary pośród wszystkich tradycji "nowego buddyzmu". Tą doktryną była [[Natura Buddy]] lub, pod bardziej technicznym określeniem, ''tathāgatagarbha'' (chiń. ''rulaizang'')<ref>Peter N. Gregory. ''[[Guifeng Zongmi|Tsung-mi]] and the Sinification of Buddhism''. Str. 11, 12</ref>.
 
Xuanzang zaczął głosić naukę, która uderzała w samą istotę "nowego buddyzmu" z jego wiarą w to, że każda istota ma w sobie naturę Buddy, a zatem może osiągnąć oświecenie. Tymczasem nowe nauki Xuanzanga odmawiały tej możliwości pewnej klasie ludzi. Dlatego Zhiyan, a za nim cała tradycja ''huayan'', zaklasyfikowałazaklasyfikował nauki szkoły ''faxiang'' jako quasimahajanistyczne. Ponieważ doktryna ''tathagatagarbhy'' była główną doktryną szkoły wczesnej ''faxiang'', Zhiyan odwoływał się do niej w walce z nowymi naukami tej szkoły<ref>Peter N. Gregory. ''[[Guifeng Zongmi|Tsung-mi]] and the Sinification of Buddhism''. Str. 12</ref>.
 
W swojej pracy ''Huayan jing kongmu zhang'' Zhiyan stworzył klasyfikację nauk, do której później ustosunkował się (i zmieniał ją) jego uczeń [[Fazang]]. ''Panjiao'' (klasyfikacja nauk) Zhiyana składała się z trzech luźno powiązanych rubryk: 1.nauki stopniowe, nauki nagłe, nauki doskonałe; 2. mały pojazd, trzy pojazdy, jeden pojazd; 3. zwyczajne; ogólne nauki, odrębne nauki<ref>Peter N. Gregory. ''[[Guifeng Zongmi|Tsung-mi]] and the Sinification of Buddhism''. Str. 117</ref>.
53 501

edycji

Menu nawigacyjne