Yunhua Zhiyan: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięty 1 bajt ,  4 lata temu
→‎Biografia: drobne redakcyjne
(infobox)
(→‎Biografia: drobne redakcyjne)
Dushun zaprowadził chłopca do [[Klasztor buddyjski|klasztoru]] [[Zhixiang si|Zhixiang]], który znajdował się na górze Zhongnan. Tam przekazał nauczanie Zhiyana w ręce jednego z jego starszych uczniów. W 615 r. przyjął ordynację mnisią. Po jakimś czasie Zhiyan rozpoczął studia u najwybitniejszych mnichów w Chang’anie. Studiował nauki wszystkich scholastycznych szkół buddyjskich istniejących w Chinach w VII wieku. Największy wpływ wywarły na nim takie teksty jak ''She dasheng lun'' ([[Sanskryt|skr.]] ''Mahāyānasaṃgraha'') [[Asanga|Asangi]], a później także sama ''[[Avatamsaka Sutra|Mahāvaipulya-buddhagaṇḍavyūha Sūtra]]'' przetłumaczona na język chiński jako ''Huayan jing''. W tym czasie doskonalił także znajomość sanskrytu pod kierunkiem dwóch indyjskich mnichów. Do jego religijnego rozwoju w wielkiej mierze przyczyniło się przeczytanie komentarza do tej sutry ''Huayan jing shu'' napisanego przez [[Huiguang]]a, który był założycielem frakcji ''nandao'' szkoły [[dilun]]<ref>Peter N. Gregory. ''Tsung-mi and the Sinification of Buddhism''. Str. 10</ref><ref>{{Cytuj | url=https://www.encyclopedia.com/environment/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/zhiyan | tytuł=Zhiyan - Dictionary definition of Zhiyan &#124; Encyclopedia.com: FREE online dictionary<!-- Tytuł wygenerowany przez bota --> | opublikowany=www.encyclopedia.com | język=en | data dostępu=2018-04-11}}</ref>. Mimo wszechstronnego wykształcenia i głębokiego zrozumienia nauk, nie czuł się w pełni usatysfakcjonowany<ref>Peter N. Gregory. ''Tsung-mi and the Sinification of Buddhism''. Str. 10</ref>.
 
Pewnego dnia w klasztorze pojawił się dziwny mnich, który przemówił do niego: "Jeśli chcesz zrozumieć znaczenie doktryny jednego pojazdu, powinieneś przestudiować teorię ''sześciu aspektów'' (chiń. ''liuxiang'') zamieszczoną w [rozdziale o] dziesięciu etapach bodhisattwy. Powinieneś spędzić miesiąc lub dwa w odosobnieniu i rozważać ją''". Po wypowiedzeniu tych słów mnich zniknął. Zhiyan zrobił tak jak nakazał mu ów mnich i po niecałym miesiącu osiągnął głębokie zrozumienie. Miał wtedy 26 lat. Napisał wtedy komentarz do ''Sutry Awatamsaki'' ''Souxuan ji'' ([[Język polski|pol.]] ''Wnikliwe zapiski o głębokości [''Sutry huayan'']'')<ref>Peter N. Gregory. ''Tsung-mi and the Sinification of Buddhism''. Str. 10, 11</ref>.
 
Następne trzydzieści lat jego życia, to głównie tajemnica spowodowana brakiem informacji. Wiadomo, że stał się głównym propagatorem ''Sutry Awatamsaki'' i że przebywał w klasztorze Zhixiang, który tym samym stał się centrum nauczania tej doktryny.
53 501

edycji

Menu nawigacyjne