Gorlois: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  15 lat temu
m
brak opisu edycji
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
'''Gorlois''' - według legend arturiańskich, był to książę lub król [[Kornwalia|Kornwalii]] oraz pierwszy mąż [[Igerna|Igerny]], zanim poślubiła ona [[Uther Pendragon|Uthera Pendragona]]. Gorlois i Igerna mieli kilkoro dzieci, ale najbardziej znane z nich to córki: [[Elaine z Garlot]], Morgause (lub Anna) i [[Morgan le Fay]].
 
Według ''Historia Regum Britanniae'', autorstwa [[Geoffrey ofz Monmouth]], Uther zakochał się w Igernie i dlatego rozpoczął wojnę z Gorloisem, żeby ją zdobyć. Poprosił on o pomoc czarownika [[Merlin]], a ten w zamian za to, że Uther wycofa swoje wojska i daruje życie Gorloisa, rzycił na niego zaklęcie. Uther pod postacią Gorloisa, przespał się z nieświadomą niczego Igerną - wtedy miał zostać poczęty ich syn [[Król Artur|Artur]]. Jednak Uther oszukał Merlina i w środku nocy zabił prawdziwego Gorloisa. Igerna została następnie doprowolnie lub pod przymusem żoną Uther.
 
Późniejsze dzieła, takie jak na przykład ''Le Morte d'Arthur'' - [[Thomas Malory|Thomasa Malory'ego]] opisują, że córki Gorloisa zostały wydane za mąż za wasali Uthera:
20 319

edycji

Menu nawigacyjne