Igerna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lady Igerna (wal. Eigr, ang. Igraine, fr. Igerne lub Ygraine) – matka króla Artura według legend arturiańskich. Po raz pierwszy pojawia się w Mabinogionie jako Eigyr, córka księcia Amlawdda, ciotka Culhwcha. Jako matka Artura występuje w XII-wiecznej kronice Historia Regum Britanniae Geoffreya z Monmouth. Według tej wersji była żoną księcia lub króla Kornwalii - Gorloisa z Tintagel. Pożądał jej Uther Pendragon. Dzięki czarom Merlina przybrał on postać Gorloisa i spędził noc z jego żoną, a po śmierci Gorloisa wziął ślub z ciężarną Igerną. Podobną opowieść powtarza Thomas Malory w Le Morte d'Arthur.

Różne źródła w różny sposób przedstawiają koligacje Igerny, np. w XIII-wiecznym romansie Arthour and Merlin Igerna ma przed Utherem trzech mężów: Harinana z Gaskonii, Hoela z Kornwalii i Tintagela z Kornwalii. Poszczególne teksty różnią się też, jeśli chodzi o liczbę dzieci Igerny i ich imiona. Według Geoffreya z Monmouth i Malory'ego miała z pierwszym mężem miała trzy córki: Elaine z Garlot, Morgan le Fay i Annę-Morgause. Cykl Wulgaty mówi natomiast o dwóch córkach Hoela (bezimiennej matce Gawaina oraz Blasine, która została później żoną Nentresa z Garlot) i trzech córkach Tintagela (bezimiennej żonie króla Briadasa, Hermesent, która wyszła za króla Uriena, oraz Morgan Le Fay).

W Cyklu Wulgaty Igerna umiera jeszcze przed śmiercią Uthera, jednak w innych tekstach przeżywa męża. Według Percewala Chrétiena de Troyes po śmierci Uthera Igerna kazała zbudować zamek na Skale Canguin i zamieszkała tam wraz z córką oraz pięciuset giermkami, którzy czekali na bohatera, który przeszedłby próbę, został panem zamku i pasował ich na rycerzy. Próbę przechodzi Gawain, wnuk Igerny[1][2][3][4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacques Boulenger, Krystyna Dolatowska (tłum.), Tadeusz Komendant (tłum.): Opowieści okrągłego stołu. Warszawa: PIW, 1987, s. 50-55.
  2. Alan Lupack, Igraine [dostęp 2020-05-01].
  3. Teresa Lopez, Uther and Igraine [dostęp 2020-05-01].
  4. Igraine [dostęp 2020-05-01] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-20].