Tapinocefal: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Bożydar (dyskusja | edycje)
nowe hasło:)
 
Bożydar (dyskusja | edycje)
m Tapinocephalus przeniesiono do Tapinocefal: spolszczenie nazwy
(Brak różnic)

Wersja z 11:27, 6 wrz 2007

{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Tapinocephalus (lub "Taurops") jest nazwą rodzajową roślinożernego terapsyda, żyjącego pod koniec środkowego permu (wczesny kapitan, około 265 milionów lat temu). Jego szczątki odkryto na terenie Republiki Południowej Afryki w strefie Karoo, w pokładach Lower Beaufort, (tzw. "Tapinocephalus Zone", strefa nazwana tak z powodu dużej ilości odnajdywanych tam szczątków tego zwierzęcia) i w pokładach Beaufort West.

Rodzaj reprezentowany jest przez pojedynczy gatunek, Tapinocephalus atherstonei, który znany jest z licznych znalezisk czaszek i elementów szkieletu.

Był to prawdopodobnie największy przedstawiciel rodziny Tapinocephalidae, do której zaliczamy znacznie bardziej znany rodzaj Moschops. Tapinocephalus mierzył ponad 3 metry długości, a jego masa przekraczać mogła 1500 kg. Czaszka zwierzęcia pod wieloma względami przypominała czaszkę Moschopsa. Miała około 45 cm i charakteryzowała się silnym pogrubieniem kości w okolicy czoła. Prawdopodobnie czaszki samców, używających zapewne głów jako oręża w walkach między sobą, oraz samic, różniły się między sobą (dymorfizm płciowy). Pysk zwierzęcia był skrócony.

Źródła

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).