International Rule: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''International Rule''' - wzór, według którego oblicza się rating, czyli wartość regatową [[jacht]]u. Otrzymany wynik R jest liczbą niemianowaną i oznacza klasę jachtu, np. [[klasa 12]] (R 12). Z racji tego, że w przeciwieństwie do [[Universal Rule]], gdzie wielkości do wzoru podstawia się w [[stopa angielska|stopach]], w International Rule do wzoru podstawia się wielkości wyrażone w [[metr]]ach - klasy obliczone w ten sposób nazywa się klasami metrycznymi.
'''International Rule''' - wzór, według którego oblicza się rating, czyli wartość regatową [[jacht]]u. Otrzymany wynik R jest liczbą niemianowaną i oznacza klasę jachtu, np. [[klasa 12]] (R 12). Z racji tego, że w przeciwieństwie do [[Universal Rule]], gdzie wielkości do wzoru podstawia się w [[stopa angielska|stopach]], w International Rule do wzoru podstawia się wielkości wyrażone w [[metr]]ach, klasy obliczone w ten sposób nazywa się klasami metrycznymi.


<math>R=\frac {L \cdot 2d \cdot \sqrt{S} - F} {2,37}</math>
<math>R=\frac {L \cdot 2d \cdot \sqrt{S} - F} {2,37}</math>

Wersja z 23:53, 18 mar 2005

International Rule - wzór, według którego oblicza się rating, czyli wartość regatową jachtu. Otrzymany wynik R jest liczbą niemianowaną i oznacza klasę jachtu, np. klasa 12 (R 12). Z racji tego, że w przeciwieństwie do Universal Rule, gdzie wielkości do wzoru podstawia się w stopach, w International Rule do wzoru podstawia się wielkości wyrażone w metrach, klasy obliczone w ten sposób nazywa się klasami metrycznymi.

Gdzie:

  • L - długość jachtu
  • d - różnica między obwodem poszycia w przekroju pomiarowym a obwodem opisanym na tym poszyciu (łącznie z płetwą balastową)
  • S - powierzchnia ożaglowania
  • F - wysokość wolnej burty