Indianie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Drozdp (dyskusja | edycje)
rev
Pitazboras (dyskusja | edycje)
Linia 17: Linia 17:


== Rodzina ==
== Rodzina ==
Cieawostką jest, iż [[rodzina]] indiańska w większości kultur opierała się na systemie [[matrylineaż|matrylinearnym]], tzn. że rolę głowy rodziny pełniła kobieta. W takim systemie to mężczyzna "wżeniał" się w rodzinę żony i zamieszkiwał u niej.
Ciekawostką jest, iż [[rodzina]] indiańska w większości kultur opierała się na systemie [[matrylineaż|matrylinearnym]], tzn. że rolę głowy rodziny pełniła kobieta. W takim systemie to mężczyzna "wżeniał" się w rodzinę żony i zamieszkiwał u niej.


Po kobiecie kolejną ważną pozycję zajmował jej [[brat]]. To on a nie jej [[mąż]] miał [[prawa rodzicielskie]] do dzieci. Po ewentualnym rozwodzie mężczyzna wracał do swojej rodziny, gdzie mógł (zgodnie z tym, co powyżej) wychowywać dzieci swojej siostry jak ich ojciec.
Po kobiecie kolejną ważną pozycję zajmował jej [[brat]]. To on a nie jej [[mąż]] miał [[prawa rodzicielskie]] do dzieci. Po ewentualnym rozwodzie mężczyzna wracał do swojej rodziny, gdzie mógł (zgodnie z tym, co powyżej) wychowywać dzieci swojej siostry jak ich ojciec.

Wersja z 21:25, 15 gru 2005

Indianie - jedna z trzech - obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów - grup ludności autochtonicznej zamieszkujących kontynenty amerykańskie.

Tradycyjnie uważa się, że nazwa 'Indianie' została nadana ludom Ameryki przez Kolumba, który myślał, ze dopłynął do Indii. Przodkami dzisiejszych Indian byli koczowniczy myśliwi, którzy podczas ostatniej epoki lodowcowej (ok. 20 000 - 35 000 lat temu) przeszli (w kilku falach migracyjnych) z Azji do Ameryki przez pomost lądowy istniejący wówczas w rejonie dzisiejszej cieśniny Beringa. Kolonizacja i choroby przywiezione z Europy doprowadziły do śmierci wielu Indian i częściowego upadku ich kultury.

Regiony zamieszkania

Ze względu na rozmieszczenie geograficzne Indian dzieli się ich na:

W Ameryce Płn. wyróżnia się kilka głównych regionów kulturowych, z których każdy dzieli się na jeszcze mniejsze obszary poszczególnych kultur:

  • Południowo-Zachodni (kultury Anasazi, Mogollon, Hohokam, Patayan, Atapaskańczycy)
  • Strefy Wschodniej (kultura Adena, Hopewell)
  • Wielkich Równin
  • Północnego Zachodu
  • Subarktyczny
  • Arktyczny (zamieszkany przez Inuitów i Aleutów)

Rodzina

Ciekawostką jest, iż rodzina indiańska w większości kultur opierała się na systemie matrylinearnym, tzn. że rolę głowy rodziny pełniła kobieta. W takim systemie to mężczyzna "wżeniał" się w rodzinę żony i zamieszkiwał u niej.

Po kobiecie kolejną ważną pozycję zajmował jej brat. To on a nie jej mąż miał prawa rodzicielskie do dzieci. Po ewentualnym rozwodzie mężczyzna wracał do swojej rodziny, gdzie mógł (zgodnie z tym, co powyżej) wychowywać dzieci swojej siostry jak ich ojciec.

Zobacz też

Zobacz w sieci

Szablon:Stub