Peggy Guggenheim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
kat.
Linia 12: Linia 12:
[[Kategoria:Mecenasi sztuki]]
[[Kategoria:Mecenasi sztuki]]
[[Kategoria:Amerykańscy Żydzi]]
[[Kategoria:Amerykańscy Żydzi]]
[[Kategoria:Kolekcjonerzy]]
[[Kategoria:Amerykańscy kolekcjonerzy]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1898]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1898]]
[[Kategoria:Zmarli w 1979]]
[[Kategoria:Zmarli w 1979]]

Wersja z 15:10, 7 maj 2011

Peggy Guggenheim 1937

Peggy Guggenheim, właściwie Marguerite Guggenheim (ur. 26 sierpnia 1898 w Nowym Jorku - zm. 23 grudnia 1979 w Padwie), amerykańska kolekcjonerka i propagatorka sztuki XX wieku.

Pochodziła z bogatej nowojorskiej rodziny szwajcarskich Żydów, we wczesnej młodości wyjechała do Europy, gdzie zetknęła się z artystyczną cyganerią przedwojennego Paryża. Dwukrotnie zamężna, pierwszym jej mężem był Laurence Vail (pisarz), a drugim wybitny malarz niemieckiego pochodzenia Max Ernst. Była założycielką dwóch ważnych galerii sztuki: Guggenheim Jeune w Londynie i Art of this century (gdzie debiutował m.in. Jackson Pollock). Pod koniec lat 40. XX wieku osiadła na stałe w Wenecji, gdzie zakupiła Palazzo Venier dei Leoni, wkrótce jej nowy dom i przynależący do niego ogród stały się centrum ekspozycji współczesnej sztuki (zwłaszcza rzeźby).

Dziś kolekcja Peggy Guggenheim (liczne obrazy Picassa, Ernsta, Miro, de Chirico, rzeźby Brancusiego) należy do fundacji założonej przez jej wuja Solomona Guggenheima i zgodnie z jej wolą, pozostała w jej Palazzo w Wenecji, gdzie jest dostępna dla zwiedzających.

Linki zewnętrzne

Więcej o kolekcji