Obligacja skarbowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
KamikazeBot (dyskusja | edycje)
→‎Linki zewnętrzne: Bot usuwa zbędny szablon {{stub}}
Escarbot (dyskusja | edycje)
m r2.5.5) (robot dodaje th usuwa es poprawia it, ru, tl
Linia 36: Linia 36:


[[de:Staatsanleihe]]
[[de:Staatsanleihe]]
[[en:Government bond]]
[[el:Κυβερνητικό ομόλογο]]
[[el:Κυβερνητικό ομόλογο]]
[[es:Bonos del Estado]]
[[en:Government bond]]
[[fr:Emprunt d'État]]
[[fr:Emprunt d'État]]
[[id:Obligasi pemerintah]]
[[id:Obligasi pemerintah]]
[[it:Titolo di stato]]
[[it:Titolo di Stato]]
[[nl:Staatsobligatie]]
[[nl:Staatsobligatie]]
[[ja:国債]]
[[ja:国債]]
[[ru:Договор государственного займа]]
[[ru:Государственные облигации]]
[[tl:Government bond]]
[[tl:Bono ng pamahalaan]]
[[th:พันธบัตร]]
[[tr:Devlet tahvili]]
[[tr:Devlet tahvili]]
[[vi:Trái phiếu chính phủ]]
[[vi:Trái phiếu chính phủ]]

Wersja z 17:21, 29 cze 2011

Obligacja skarbowa to dłużny papier wartościowy emitowany przez Skarb Państwa. Skarb Państwa – emitent obligacji – pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić (wykupić obligacje) – w określonym czasie wraz z należnymi odsetkami.

Innymi słowy, obligacje skarbowe to forma oprocentowanej pożyczki pieniężnej zaciąganej przez Skarb Państwa u osób zakupujących obligacje. Środki uzyskane z obligacji finansują cele przewidziane w budżecie państwa oraz są przeznaczane na spłatę wcześniej zaciągniętych długów.

Istnieje możliwość wykupu obligacji przed terminem zapadalności[1].

Rodzaje obligacji skarbowych w Polsce

Obligacje skarbowe oferowane w Polsce przez Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Finansów, w sieci sprzedaży detalicznej dzielą się na dwie grupy:

  • obligacje oszczędnościowe
  • obligacje rynkowe

Obligacje oszczędnościowe oferowane są wyłącznie osobom fizycznym, rezydentom i nie-rezydentom. Mogą one być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym nieregulowanym na podstawie umowy sprzedaży lub darowizny. Nie są natomiast notowane na giełdzie papierów wartościowych. Obligacje oszczędnościowe emitowane są co miesiąc i sprzedawane zawsze po cenie równej wartości nominalnej, tj. 100zł.

Do obligacji oszczędnościowych zalicza się obligacje dwuletnie, czteroletnie oraz dziesięcioletnie.

Obligacje rynkowe dostępne są zarówno dla rezydentów jak i nie-rezydentów, będących osobami fizycznymi oraz dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem podmiotów finansowych, spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Najważniejszą cechą tych obligacji jest możliwość obrotu nimi na giełdzie papierów wartościowych – za pośrednictwem biur maklerskich dla posiadaczy rachunków papierów wartościowych lub możliwość sprzedaży bezpośrednio z rachunku rejestrowego dla tych, którzy nie posiadają rachunku inwestycyjnego. Od maja 2005 r. obligacje rynkowe są notowane nie tylko na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale także na rynku regulowanym prowadzonym przez MTS CeTO S.A. (dotyczy to obligacji wyemitowanych od maja 2005 r., a więc TZ0508 i wszystkich kolejnych emisji trzylatek oraz emisji pięciolatek od SP0610 do SP1210). Ponadto mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym nieregulowanym na podstawie umów sprzedaży lub darowizny. Obligacje rynkowe są sprzedawane w trzymiesięcznych emisjach – zawsze po dziennej cenie sprzedaży odpowiadającej cenie emisyjnej powiększonej o wartość odsetek przypadających na dany dzień sprzedaży.

W Polsce emituje się obligacje rynkowe najczęściej na okres:

  • 2 lat – stałe oprocentowanie
  • 3 lat – zmienne oprocentowanie
  • 4 lat – zmienne oprocentowanie
  • 10 lat – zmienne oprocentowanie

Linki zewnętrzne