Heurystyki wydawania sądów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
dodanie źródeł
Linia 1: Linia 1:
'''Heurystyki wydawania sądów''' to uproszczone reguły wnioskowania. Ludzie automatycznie i bezwiednie posługują się nimi po to, aby wydawać szybkie sądy. Stosowanie heurystyk często prowadzi do wystąpienia [[błąd poznawczy|błędów poznawczych]].
{{Źródła|data=2010-02 }}

'''Heurystyki wydawania sądów''' należą do uproszczonych reguł wnioskowania. Ludzie posługują się nimi po to, aby wydawać sądy w sposób szybki i efektywny. Przeciwieństwo heurystyki sądzenia to [[reagowanie kontrolowane]].
Heurystyki wydawania sądów zostały nazwane i opisane przez [[Amos Tversky|Amosa Tversky'ego]] i [[Daniel Kahneman|Daniela Kahnemana]] na podstawie wielu badań eksperymentalnych prowadzonych w latach 70 ubiegłego wieku{{r|kahneman1982}}. Wyróżnia się trzy główne heurystyki:

* [[Heurystyka dostępności]] − uproszczona metoda wnioskowania polegająca na przypisywaniu większego prawdopodobieństwa zdarzeniom, które łatwiej przywołać do świadomości i są bardziej nacechowane emocjonalnie.
* [[Heurystyka reprezentatywności]] − uproszczona metoda wnioskowania polegająca na dokonywaniu klasyfikacji na podstawie częściowego podobieństwa do przypadku typowego, charakterystycznego, reprezentatywnego, który już znamy.
* [[Heurystyka zakotwiczenia i dostosowania]] (również ''zakotwiczenie i dostosowanie'') − uproszczona metoda wnioskowania polegająca na oparciu się (zakotwiczeniu) na jakiejś informacji, a następnie zmodyfikowaniu jej (dostosowaniu się do niej) w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie lub wydania sądu.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[stereotyp]]
* [[Błąd poznawczy]]
* [[Lista błędów poznawczych]]
* [[heurystyka dostępności]]

* [[heurystyka reprezentatywności]]
{{Przypisy|przypisy=
* [[heurystyka zakotwiczenia]]
<ref name="kahneman1982">{{cytuj książkę|autor=D.Kahneman, P. Slovic, A. Tversky|tytuł=Judgment under uncertainty: heuristics and biases|wydawca=New York: Cambridge University Press|data=1982|isbn=0521240646|oclc=7578020}}</ref>
* [[bariera nadmiernej ufności]]
}}


[[Kategoria:Błędy poznawcze]]
[[Kategoria:Psychologia poznawcza]]
[[Kategoria:Psychologia poznawcza]]
[[Kategoria:Psychologia społeczna]]
[[Kategoria:Psychologia społeczna]]

Wersja z 22:01, 26 sty 2012

Heurystyki wydawania sądów to uproszczone reguły wnioskowania. Ludzie automatycznie i bezwiednie posługują się nimi po to, aby wydawać szybkie sądy. Stosowanie heurystyk często prowadzi do wystąpienia błędów poznawczych.

Heurystyki wydawania sądów zostały nazwane i opisane przez Amosa Tversky'ego i Daniela Kahnemana na podstawie wielu badań eksperymentalnych prowadzonych w latach 70 ubiegłego wieku[1]. Wyróżnia się trzy główne heurystyki:

  • Heurystyka dostępności − uproszczona metoda wnioskowania polegająca na przypisywaniu większego prawdopodobieństwa zdarzeniom, które łatwiej przywołać do świadomości i są bardziej nacechowane emocjonalnie.
  • Heurystyka reprezentatywności − uproszczona metoda wnioskowania polegająca na dokonywaniu klasyfikacji na podstawie częściowego podobieństwa do przypadku typowego, charakterystycznego, reprezentatywnego, który już znamy.
  • Heurystyka zakotwiczenia i dostosowania (również zakotwiczenie i dostosowanie) − uproszczona metoda wnioskowania polegająca na oparciu się (zakotwiczeniu) na jakiejś informacji, a następnie zmodyfikowaniu jej (dostosowaniu się do niej) w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie lub wydania sądu.

Zobacz też

  1. D.Kahneman, P. Slovic, A. Tversky: Judgment under uncertainty: heuristics and biases. New York: Cambridge University Press, 1982. ISBN 0-521-24064-6. OCLC 7578020.
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.