Absorpcja promieniowania alfa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Absorbcja promieniowania alfa przeniesiono do Absorpcja promieniowania alfa: ortografia, zintegrowanie dwóch niemal identycznych stron
m ort.
Linia 1: Linia 1:
'''Absorpcja promieniowania alfa''' - pochłanianie [[promieniowanie alfa]] przez substancję przez którą przechodzi promieniowanie. Absorbcja zachodzi wskutek wzbudzania i [[jonizacja|jonizacji]] atomów napromieniowywanego ciała. Zachodzi głównie przez oddziaływanie kulombowskie między cząstkami α a [[elektron]]ami substancji przenikanej. Rzadziej, przez reakcje jądrowe i rozpraszanie na jądrach atomowych. Podczas absorbcji, z uwagi na dużą masę czątki α, jej tor pozostaje praktycznie niezmieniony. Stratę energii na jednostkę długości przez cząstkę α (zdolność hamowania materiału) określa proporcja:
'''Absorpcja promieniowania alfa''' - pochłanianie [[promieniowanie alfa]] przez substancję przez którą przechodzi promieniowanie. Absorpcja zachodzi wskutek wzbudzania i [[jonizacja|jonizacji]] atomów napromieniowywanego ciała. Zachodzi głównie przez oddziaływanie kulombowskie między cząstkami α a [[elektron]]ami substancji przenikanej. Rzadziej, przez reakcje jądrowe i rozpraszanie na jądrach atomowych. Podczas absorpcji, z uwagi na dużą masę czątki α, jej tor pozostaje praktycznie niezmieniony. Stratę energii na jednostkę długości przez cząstkę α (zdolność hamowania materiału) określa proporcja:


<math>- \frac{dE}{dx} \sim \frac{1}{\nu^2}</math>.
<math>- \frac{dE}{dx} \sim \frac{1}{\nu^2}</math>.

Wersja z 00:13, 30 kwi 2006

Absorpcja promieniowania alfa - pochłanianie promieniowanie alfa przez substancję przez którą przechodzi promieniowanie. Absorpcja zachodzi wskutek wzbudzania i jonizacji atomów napromieniowywanego ciała. Zachodzi głównie przez oddziaływanie kulombowskie między cząstkami α a elektronami substancji przenikanej. Rzadziej, przez reakcje jądrowe i rozpraszanie na jądrach atomowych. Podczas absorpcji, z uwagi na dużą masę czątki α, jej tor pozostaje praktycznie niezmieniony. Stratę energii na jednostkę długości przez cząstkę α (zdolność hamowania materiału) określa proporcja:

.

Gdy cząstka α utraci całą swoją energię kinetyczną, zwykle przyłącza do siebie dwa elektrony i staje się atomem helu. Szablon:Fizyka stub