Pierwsza dama: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MerlIwBot (dyskusja | edycje)
m Robot dodał lv:Pirmā lēdija
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę 36 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q203184
Linia 23: Linia 23:
[[Kategoria:Dyplomacja]]
[[Kategoria:Dyplomacja]]
[[Kategoria:Pierwsze damy| !]]
[[Kategoria:Pierwsze damy| !]]

[[ar:سيدة أولى]]
[[az:Birinci xanım]]
[[bn:ফার্স্ট লেডি]]
[[bg:Първа дама]]
[[ca:Primera dama]]
[[da:Førstedame]]
[[de:First Lady]]
[[en:First Lady]]
[[es:Primera dama]]
[[eu:Lehen Dama]]
[[fa:بانوی اول]]
[[fr:Première dame]]
[[fy:First Lady]]
[[gl:Primeira dama]]
[[ko:퍼스트 레이디]]
[[hy:Առաջին տիկին]]
[[hr:Prva dama]]
[[id:Ibu negara]]
[[it:First lady]]
[[he:הגברת הראשונה]]
[[lv:Pirmā lēdija]]
[[nl:First lady]]
[[ja:ファーストレディ]]
[[no:Førstedame]]
[[pt:Primeira-dama]]
[[ru:Первая леди]]
[[sq:First Lady]]
[[sk:Prvá dáma]]
[[sr:Прва дама]]
[[fi:Ensimmäinen nainen]]
[[sv:Landets första dam]]
[[ta:முதல் சீமாட்டி]]
[[tr:First Lady]]
[[uk:Перша леді]]
[[ur:خاتون اول]]
[[zh:第一夫人]]

Wersja z 05:34, 13 mar 2013

Pierwsza dama – honorowy tytuł przysługujący kobiecie najbliżej związanej oficjalnie z mężczyzną będącym głową państwa (np. prezydentem), czasami rozszerzany także na osobę towarzyszącą innemu znaczącemu przywódcy, np. będącemu głową prowincji, stanu itp. Funkcja pierwszej damy jest w różny sposób sformalizowana, a jej obowiązki są głównie reprezentacyjne – np. poprzez obejmowanie honorowych patronatów wyraża w imieniu głowy państwa akceptację i moralne wsparcie różnym uroczystościom czy inicjatywom. W przypadku przyjmowania oficjalnych gości, pojęcie pierwszej damy jest rozumiane jako pani domu, która razem z głową państwa występuje jako para gospodarzy, natomiast w czasie składania wizyt głowa państwa wraz z pierwszą damą są parą głównych gości.

Zazwyczaj pierwszą damą jest żona głowy państwa. W przypadku gdy mężczyzna jest wdowcem lub kawalerem, funkcję pierwszej damy przejmuje inna bliska osoba, np. córka, bratowa itp. Natomiast gdy głową państwa jest kobieta, odpowiednikiem pierwszej damy zostaje pierwszy dżentelmen.

Pojęcie pierwszej damy/pierwszego dżentelmena dotyczy osoby towarzyszącej głowie państwa będącej urzędnikiem. Nie dotyczy natomiast głów koronowanych. Wtedy jest mowa np. o królowej, księciu małżonku itp.

Polska

W chwili obecnej tytuł pierwszej damy Polski przysługuje Annie Komorowskiej, jej poprzedniczka Maria Kaczyńska wraz z mężem zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W Polsce funkcja pierwszej damy nie wiąże się z żadnymi funkcjami państwowymi, tylko reprezentacyjnymi. Małżonka prezydenta nie ma prawnego obowiązku pokazywać się publicznie, ale w związku z prestiżem męża zazwyczaj to czyni.

Samo pojęcie „pierwsza dama” funkcjonuje w polszczyźnie od niedawna. Dopiero w III Rzeczypospolitej zaczęto tak określać żonę prezydenta. W II Rzeczypospolitej określenie nie funkcjonowało, a w Polsce Ludowej głowa państwa była organem kolektywnym (Rada Państwa).

Niemcy

Od marca 2012 nietypowa sytuacja ma miejsce w Niemczech, gdzie prezydent federalny Joachim Gauck jest żonaty, lecz w separacji z żoną, a rolę pierwszej damy pełni konkubina prezydenta, Daniela Schadt[1][2].

Zobacz też

  1. Hansi Gauck will von Scheidung nichts wissen. Welt Online, 22 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012]. (niem.).
  2. Ankunft von Bundespräsident Joachim Gauck und Frau Daniela Schadt in Schloss Bellevue. www.bundespraesident.de. [dostęp 2012-03-19]. (niem.).
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „stopień”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW