Depozytariusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Zobacz też: drobne merytoryczne
→‎Zobacz też: drobne merytoryczne
Linia 11: Linia 11:
* [[Sygnatariusz]]
* [[Sygnatariusz]]
* [[Bank Depozytariusz]]
* [[Bank Depozytariusz]]
* [[Depozytariusz (film 2014)| Depozytariusz - film dokumentalny z 2014 r.]]
* [[Depozytariusz (film 2014)|Depozytariusz]] - krótkometrażowy film dokumentalny z 2014 r.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 20:16, 15 lut 2016

Depozytariusz – w prawie międzynarodowym państwo[1], grupa państw[2], organizacja międzynarodowa lub organ organizacji międzynarodowej[3] przechowujący oryginał umowy międzynarodowej (wielostronnej) oraz dokumenty z nią związane (dokumenty ratyfikacyjne, zastrzeżenia, sprzeciwy do zastrzeżeń, oświadczenia, itd). Depozytariusz informuje strony umowy o wszelkich zmianach dotyczących tej umowy, np. o przystąpieniu do niej kolejnych stron, wypowiedzenia umowy przez obecną stronę (strony) itd.

Sprawy te reguluje Konwencja wiedeńska o prawie traktatów i konkretna umowa. Wg art. 76 Konwencji 1. Wyznaczenia depozytariusza traktatu mogą dokonać państwa negocjujące w samym traktacie bądź w jakikolwiek inny sposób. Depozytariuszem może być jedno lub więcej państw, organizacja międzynarodowa lub główny funkcjonariusz administracyjny organizacji. 2. Funkcje depozytariusza traktatu mają charakter międzynarodowy i obowiązkiem depozytariusza jest działać bezstronnie przy ich wykonywaniu. W szczególności fakt, że traktat nie wszedł w życie między pewnymi stronami lub że rozbieżności pojawiły się między państwem i depozytariuszem co do wykonywania funkcji przez tego ostatniego, nie wpływa na ten obowiązek.

W prawie cywilnym depozytariuszem jest przechowawca depozytu.

  1. Na przykład depozytariuszem konwencji genewskich jest rząd Szwajcarii, konwencji haskich - Holandii, protokołu genewskiego o zakazie broni chemicznej Francji, porozumienia londyńskiego tworzącego Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze - Wielkiej Brytanii.
  2. Konwencja o broni biologicznej w art. XIV powierza tę funkcję równocześnie rządom ZSRR, Wielkiej Brytanii i USA.
  3. Przy umowach zawieranych w ramach ONZ (jak Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych) depozytariuszem jest Sekretarz Generalny tej organizacji (wyjątkiem jest Karta Narodów Zjednoczonych której artykuł 111 powierza tę funkcję rządowi USA); zawartych w ramach Rady Europy (np. Europejska konwencja praw człowieka) Sekretarz Generalny Rady Europy.

Zobacz też

Linki zewnętrzne