Bolesław Wołejko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m infobox
Linia 41: Linia 41:
|www =
|www =
}}
}}
'''Bolesław Wołejko''' (ur. [[9 kwietnia]] [[1880]], zm. [[23 maja]] [[1942]] na [[Powiat grodzieński|Grodzieńszczyźnie]]) – polski ksiądz rzymskokatolicki i działacz społeczny związany z [[Druskieniki|Druskienikami]], inicjator budowy kościoła oraz wieloletni proboszcz parafii [[kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskienikach|Matki Boskiej Szkaplerznej]].
'''Bolesław Wołejko''' (ur. [[9 kwietnia]] [[1880]], zm. [[23 maja]] [[1942]] na [[Powiat grodzieński (II Rzeczpospolita)|Grodzieńszczyźnie]]) – polski ksiądz rzymskokatolicki i działacz społeczny związany z [[Druskieniki|Druskienikami]], inicjator budowy kościoła oraz wieloletni proboszcz parafii [[kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskienikach|Matki Boskiej Szkaplerznej]].


== Życiorys ==
== Życiorys ==
Linia 48: Linia 48:
== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
* [http://www.bialystok.opoka.org.pl/czas/arch4/art/bezirk.htm ks. Tadeusz Krahel, ''W "Bezirku Białystok". Pod okupacją niemiecką'', "Czas Miłosierdzia On Line. Białostocki Biuletyn Kościelny"]
* [http://www.bialystok.opoka.org.pl/czas/arch4/art/bezirk.htm ks. Tadeusz Krahel, ''W "Bezirku Białystok". Pod okupacją niemiecką'', "Czas Miłosierdzia On Line. Białostocki Biuletyn Kościelny"]
* [[Jadwiga Siedlecka]], ''Druskienniki nad Niemnem: przewodnik turystyczny'', Warszawa 1997
* [[Jadwiga Siedlecka-Siwuda|Jadwiga Siedlecka]], ''Druskienniki nad Niemnem: przewodnik turystyczny'', Warszawa 1997


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 11:30, 24 lip 2019

Bolesław Wołejko
Data urodzenia

9 kwietnia 1880

Data śmierci

23 maja 1942

Miejsce pochówku

Cmentarz w Druskienikach

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Bolesław Wołejko (ur. 9 kwietnia 1880, zm. 23 maja 1942 na Grodzieńszczyźnie) – polski ksiądz rzymskokatolicki i działacz społeczny związany z Druskienikami, inicjator budowy kościoła oraz wieloletni proboszcz parafii Matki Boskiej Szkaplerznej.

Życiorys

Od początku XX wieku był proboszczem parafii katolickiej w Druskienikach. Od 1906 do 1914 prowadził tajną szkołę, w której nauczanie odbywało się w języku polskim. Z jego inicjatywy w latach 1912–1932 zbudowano nowy murowany kościół Matki Boskiej Szkaplerznej. Wiosną 1942 został aresztowany przez Gestapo i uwięziony w Grodnie, a w maju 1942 wywieziono go i rozstrzelano w nieznanym miejscu. Na cmentarzu w Druskienikach znajduje się symboliczny nagrobek księdza.

Bibliografia

Linki zewnętrzne