Dei Filius: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wizytator (dyskusja | edycje)
usunięcie wzbudzającego kontrowersje cytatu
Wizytator (dyskusja | edycje)
ort.
Linia 1: Linia 1:
'''Dei filius''' – [[Konstytucja apostolska|konstytucja dogmatyczna]] o wierze katolickiej ogłoszona 24 kwietnia 1870 roku przez [[Sobór watykański I]], skierowana przeciw błędom doktrynalnym, a także przeciw racjonalizmowi i [[fideizm]]owi.
'''Dei Filius''' – [[Konstytucja apostolska|konstytucja dogmatyczna]] o wierze katolickiej ogłoszona 24 kwietnia 1870 roku przez [[Sobór watykański I]], skierowana przeciw błędom doktrynalnym, a także przeciw racjonalizmowi i [[fideizm]]owi.


Dokument porusza cztery kwestie:
Dokument porusza cztery kwestie:

Wersja z 18:16, 18 wrz 2021

Dei Filiuskonstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej ogłoszona 24 kwietnia 1870 roku przez Sobór watykański I, skierowana przeciw błędom doktrynalnym, a także przeciw racjonalizmowi i fideizmowi.

Dokument porusza cztery kwestie:

  1. O Bogu stworzycielu wszystkich rzeczy.
  2. O objawieniu
  3. O wierze
  4. O wierze i rozumie.

Zdaniem Georgesa Minois w konstytucji "Dei Filius" została uroczyście potwierdzona tradycyjna doktryna, która do dzisiaj stanowi podstawę relacji Kościół katolicki - nauka[1]. Dokument ustala następujące zasady:

  • Wiara i rozum zawsze sobą zgodne; nie może być między nimi sprzeczności.
  • Złudzenie sprzeczności może wynikać ze złego przedstawienia dogmatu lub niepoprawnego rozumowania.
  • Wszelkie rezultaty naukowe sprzeczne z wiarą są fałszywe i Kościół musi je odrzucić.
  • Poszczególne nauki mają swobodę stosowania swoich metod, ale Kościół musi czuwać, aby nie popełniały błędów sprzecznych z wiarą.
  • Wiara i rozum wspierają się wzajemnie i uzupełniają: rozum potwierdza prawdziwość wiary, a wiara chroni rozum od błędów.
  • Wiara stoi ponad rozumem.
  • Kościół nie zwalcza nauki ani techniki.
  • Doktryna wiary została objawiona w kształcie niezmiennym raz na zawsze; wykluczona jest jakakolwiek ewolucja dogmatów; posłannictwo Kościoła polega na głoszeniu dogmatów, a nie ich dostosowywaniu do zmian w świecie; decyzje Kościoła są nieomylne[1].

Zgodnie ze zwyczajem do dokumentu są dołączone tzw. kanony, w których użyto formuły klątwy wobec zakazanych twierdzeń.

Konstytucja podkreślała, że zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego rozum zajmuje pozycję niższą w stosunku do wiary, gdyż nie wolno mu przekraczać granic wyznaczonych przez dogmaty[2].

Przeszło 100 lat później tą samą kwestią relacji wiary i rozumu zajął Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

Przypisy

  1. a b Georges Minois, Kościół i nauka. Dzieje pewnego niezrozumienia, t. II - Od Galileusza do Jana Pawła II, Warszawa 1996, s. 224.
  2. Georges Minois, Kościół i nauka. Dzieje pewnego niezrozuzmienia, t. II - Od Galileusza do Jana Pawła II, Warszawa 1996, s.225.

Linki zewnętrzne

http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/dokumenty-soborowe/sobor-watykanski-i/260-konstytucja-dogmatyczna-o-wierze-katolickiej-dei-filius.html