Rudawy Weporskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Luxferro (dyskusja | edycje)
m stub (zalążek)
MBi (dyskusja | edycje)
Częściowa rozbudowa, kat.
Linia 1: Linia 1:
'''Rudawy Veporskie''' (słow. Veporské vrchy) - grupa górska w środkowej [[Słowacja|Słowacji]], w [[Wewnętrzne Karpaty Zachodnie|Wewnętrznych Karpatach Zachodnich]], zaliczana do [[Łańcuch Rudaw Słowackich|Łańcucha Rudaw Słowackich]]. Najwyższy szczyt: [[Fabova hoľa]] (1439 m n.p.m.).
'''Rudawy Veporskie''' (słow. Veporské vrchy) - grupa górska w środkowej [[Słowacja|Słowacji]], w [[Wewnętrzne Karpaty Zachodnie|Wewnętrznych Karpatach Zachodnich]], zaliczana do [[Łańcuch Rudaw Słowackich|Łańcucha Rudaw Słowackich]]. Najwyższy szczyt: [[Fabova hoľa]] (1439 m n.p.m.).

Od północy Góry Weporskie ogranicza [[Bruzda Hronu]] (słow. Horehronské podolie) - dolina, którą płynie rzeka [[Hron]]. Od zachodu przylega do nich grupa górska [[Polana|Polany]] (słow. Poľana). Na południu przechodzą w [[Pogórze Rewuckie]] (słow. Revucká vrchovina), a na południowym wschodzie - w [[Góry Stolickie]] (słow. Stolické vrchy). Od wschodu przełęcz Burda (słow. Sedlo Burda, 1006 m n.p.m.) oddziela Góry Weporskie od [[Murański Kras|Murańskiego Krasu]].

Góry Weporskie dzielą się na 4 mniejsze grupy górskie o zdecydowanie odmiennych charakterach: grupa Čierťiaža na północnym zachodzie, Sihlianska planina na południowym zahodzie, Balocké vrchy w części środkowej i grupa [[Fabova hoľa|Fabovej]] na północnym wschodzie.

Grupa Čierťiaža z najwyższym szczytem Čierťiaž (1204 m n.p.m.) charakteryzuje się licznymi, rozgałęzionymi grzbietami górskimi, porozcinanymi głęboko siecią dolin potoków. Jest silnie zalesiona. Jej budowa [[geologia|geologiczna]] jest bardzo zróżnicowana: obok starych [[skały krystaliczne|skał krystalicznych]] i [[skały metamorficzne|metamorficznych]] występują tu mezozoiczne [[wapień|wapienie]], [[dolomit]]y i [[kwarcyt]]y. Leżące w centralnej części tej grupy szczyty Čierťiaž i Lovišťe (1141 m n.p.m.) tworzą płaską wierzchowinę, będącą pozostałością dawnego [[poziom zrównania|poziomu zrównania]].

Grupę Balocké vrchy tworzą pasma górskie rozciągające się wokół doliny górnego [[Hron]]u i usytuowanej w niej miejscowości [[Čierny Balog]] wraz z odcinkiem grzbietu wododziałowego, ograniczającego od południa dorzecze [[Hron]]u od przełęczy Zbojska (słow. sedlo Zbojská, 726 m n.p.m.) na wschodzie po miejscowość [[Lom nad Rimavicou]] na zachodzie. Balocké vrchy zbudowane są w większości ze skał krystalicznych i metamorficznych. W ich wschodniej części ciągnie się asymetrycznie rozwinięty grzbiet, w którym dominuje najwyższy szczyt tej grupy - [[Klenovský vepor]] (1338 m n.p.m.).


{{Geografia stub}}
{{Geografia stub}}
[[Kategoria:Góry Słowacji]]
[[Kategoria:Wewnętrzne Karpaty Zachodnie]]

Wersja z 23:28, 6 cze 2007

Rudawy Veporskie (słow. Veporské vrchy) - grupa górska w środkowej Słowacji, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, zaliczana do Łańcucha Rudaw Słowackich. Najwyższy szczyt: Fabova hoľa (1439 m n.p.m.).

Od północy Góry Weporskie ogranicza Bruzda Hronu (słow. Horehronské podolie) - dolina, którą płynie rzeka Hron. Od zachodu przylega do nich grupa górska Polany (słow. Poľana). Na południu przechodzą w Pogórze Rewuckie (słow. Revucká vrchovina), a na południowym wschodzie - w Góry Stolickie (słow. Stolické vrchy). Od wschodu przełęcz Burda (słow. Sedlo Burda, 1006 m n.p.m.) oddziela Góry Weporskie od Murańskiego Krasu.

Góry Weporskie dzielą się na 4 mniejsze grupy górskie o zdecydowanie odmiennych charakterach: grupa Čierťiaža na północnym zachodzie, Sihlianska planina na południowym zahodzie, Balocké vrchy w części środkowej i grupa Fabovej na północnym wschodzie.

Grupa Čierťiaža z najwyższym szczytem Čierťiaž (1204 m n.p.m.) charakteryzuje się licznymi, rozgałęzionymi grzbietami górskimi, porozcinanymi głęboko siecią dolin potoków. Jest silnie zalesiona. Jej budowa geologiczna jest bardzo zróżnicowana: obok starych skał krystalicznych i metamorficznych występują tu mezozoiczne wapienie, dolomity i kwarcyty. Leżące w centralnej części tej grupy szczyty Čierťiaž i Lovišťe (1141 m n.p.m.) tworzą płaską wierzchowinę, będącą pozostałością dawnego poziomu zrównania.

Grupę Balocké vrchy tworzą pasma górskie rozciągające się wokół doliny górnego Hronu i usytuowanej w niej miejscowości Čierny Balog wraz z odcinkiem grzbietu wododziałowego, ograniczającego od południa dorzecze Hronu od przełęczy Zbojska (słow. sedlo Zbojská, 726 m n.p.m.) na wschodzie po miejscowość Lom nad Rimavicou na zachodzie. Balocké vrchy zbudowane są w większości ze skał krystalicznych i metamorficznych. W ich wschodniej części ciągnie się asymetrycznie rozwinięty grzbiet, w którym dominuje najwyższy szczyt tej grupy - Klenovský vepor (1338 m n.p.m.).

Szablon:Geografia stub