Speedrun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Speedrun – nagrywanie w całości albo we fragmentach (tzw. segmentach) danej gry komputerowej z zamiarem jak najszybszego jej zakończenia. Stosowany najczęściej w celach rozrywkowych lub rywalizacyjnych[1][2]. Do tego terminu zwykle nie zalicza się gier pierwotnie zaprojektowanych do bicia rekordów (np. gra wyścigowa). Zwykły speedrun to też prezentacja umiejętności danego gracza, stąd też w Internecie znajdziemy dużo lepszych i gorszych speedrunów (którym ich wyznacznikiem jest najmniejszy czas)[3][4].

Speedruna nie należy mylić z TAS, gdzie liczy się tylko bezwzględny najlepszy wynik (w innym wypadku nie będzie on zaliczany do poprawnie wykonanego TAS).

Wykonanie[edytuj]

W celu osiągnięcia najlepszego wyniku, gracz musi najpierw dobrze zapoznać się z grą, w kontekście technicznym – inaczej niż w przypadku potencjalnych okazyjnie grających graczy. Zalecane jest by speedrun planować rozważnie zanim wystawimy się na próbę, co wynika przede wszystkim ze złożoności, najczęściej, tylko pewnych obszarów gry.

Najwięcej speedrunner korzysta z niezamierzonych błędów programistycznych – pozwalających na ogół wykorzystać błędy w fizyce (silnika) czy samej gry. Trudno o tych błędach mówić ogólnikowo, jednakże zdarzają się pewne wspólne cechy dla każdej gry.

Jeśli chodzi o błędy w fizyce, to jeśli faktycznie go dotyczy – może dotyczyć także każdej innej gry opartej o tym silniku. Na przykład w rocket jump, szczególnie łatwiejszy do wykonania na starszych silnikach, pozwala się odbić czy stanąć od pewnych przedmiotów, które normalnie służą do rozwalania (np. w Deus Ex można stanąć na dowolnym granacie przyczepionym do ściany).

Inne błędy to cała reszta, która nie jest zależna od fizyki gry – np. pomijanie pewnych zadań w grze, by szybciej ukończyć grę lub przechodzenie przez ściany.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Mateusz Tomczak: Diablo 3 Speed Run: rekordzista ukończył grę w 4 godziny – da się szybciej?. benchmark.pl, 2012-05-16.
  2. Iga Ewa Smoleńska: Portal w mniej niż 10 minut. mtv.com, 2012-07-26.
  3. Benjamin Turner: Smashing the clock (ang.). 1up.com, 2005-10-08.
  4. Stephen Totilo: Gamers Divided Over Freakish Feats Achieved With Tool-Assisted Speed Runs (ang.). mtv.com, 2006-04-17.