Speedrun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Speedrun – nagrywanie w całości albo we fragmentach (tzw. segmentach) danej gry komputerowej z zamiarem jak najszybszego jej zakończenia. Stosowany najczęściej w celach rozrywkowych lub rywalizacyjnych[1][2]. Do tego terminu zwykle nie zalicza się gier pierwotnie zaprojektowanych do bicia rekordów (np. gra wyścigowa). Zwykły speedrun to też prezentacja umiejętności danego gracza, stąd też w Internecie znajdziemy dużo lepszych i gorszych speedrunów (którym ich wyznacznikiem jest najmniejszy czas)[3][4].

Speedruna nie należy mylić z tool-assisted speedrunem, gdzie liczy się tylko bezwzględny najlepszy wynik (w innym wypadku nie będzie on zaliczany do poprawnie wykonanego TAS).

Wykonanie[edytuj | edytuj kod]

W celu osiągnięcia najlepszego wyniku, gracz musi najpierw dobrze zapoznać się z grą, w kontekście technicznym – inaczej niż w przypadku potencjalnych okazjonalnie grających graczy tzw. casual. Zalecane jest by speedrun planować rozważnie zanim wystawimy się na próbę, co wynika przede wszystkim ze złożoności, najczęściej, tylko pewnych obszarów gry.

Najwięcej speedrunner korzysta z niezamierzonych błędów programistycznych – pozwalających na ogół wykorzystać błędy w fizyce (silnika) czy samej gry. Trudno o tych błędach mówić ogólnikowo, jednakże zdarzają się pewne wspólne cechy dla każdej gry.

Jeśli chodzi o błędy w fizyce, to jeśli faktycznie go dotyczy – może dotyczyć także każdej innej gry opartej o tym silniku. Na przykład w rocket jump, szczególnie łatwiejszy do wykonania na starszych silnikach, pozwala się odbić czy stanąć od pewnych przedmiotów, które normalnie służą do rozwalania (np. w Deus Ex można stanąć na dowolnym granacie przyczepionym do ściany).

Inne błędy to cała reszta, która nie jest zależna od fizyki gry – np. pomijanie pewnych zadań w grze, by szybciej ukończyć grę lub przechodzenie przez ściany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mateusz Tomczak: Diablo 3 Speed Run: rekordzista ukończył grę w 4 godziny – da się szybciej?. benchmark.pl, 2012-05-16.
  2. Iga Ewa Smoleńska: Portal w mniej niż 10 minut. mtv.com, 2012-07-26.
  3. Benjamin Turner: Smashing the clock (ang.). 1up.com, 2005-10-08.
  4. Stephen Totilo: Gamers Divided Over Freakish Feats Achieved With Tool-Assisted Speed Runs (ang.). mtv.com, 2006-04-17.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]