Przejdź do zawartości

Spis ludności Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Spis ludności Stanów Zjednoczonychspis ludności przeprowadzany regularnie w Stanach Zjednoczonych. Na mocy drugiej sekcji pierwszego artykułu Konstytucji Stanów Zjednoczonych ma on miejsce raz na dziesięć lat, a dane z niego uzyskane służą do ustalenia granic jednomandatowych okręgów wyborczych do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych[1]. Pierwszy spis ludności Stanów Zjednoczonych miał miejsce w 1790 roku, a ostatni w roku 2020. Kolejny jest planowany na rok 2030. Współcześnie spis przeprowadzany jest przez specjalnie w tym celu powołaną agencję, United States Census Bureau.

Indywidualne wypełnione kwestionariusze są objęte tajemnicą i publicznie udostępniane dopiero po 72 latach od przeprowadzenia spisów. Jednak w okresie drugiej wojny światowej nielegalnie udostępniono te dane służbom wywiadowczym, co doprowadziło do internowania dziesiątek tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych pochodzenia japońskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. z drugiej sekcji pierwszego artykułu Konstytucji Stanów Zjednoczonych: Mandaty [...] ustala się odpowiednio do liczby mieszkańców. [...] Najbliższe obliczenie nastąpi w ciągu trzech lat od pierwszego zebrania się Kongresu Stanów Zjednoczonych, a następne spisy ludności dokonywać się będą co dziesięć lat w sposób określony ustawą.
  2. Confirmed: The U.S. Census Bureau Gave Up Names of Japanese-Americans in WW II Scientific American (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]