Stac Biorach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stac Biorach (po lewej)

Stac Biorach (Gaelic: "szpiczasta kolumna") – wysoka na 73 m kolumna należąca do archipelagu St Kilda w Szkocji. Znajduje się pomiędzy wyspami Hirta i Soay, niedaleko innej kolumny, Soay Stac.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości St Kildianie wybierali jaja z gniazd lęgnących się tu licznie ptaków morskich[1]. Czcigodny Neil MacKenzie opisał wyspiarzy zbierających tu ptasie jaja, do sporych koszy wyglądem przypominających płaski ul pszczeli. Każdy z takich koszy pomieścić mógł około 400 jajek.

Oprócz ekonomicznego aspektu, Stac Biorach zajmowało również istotne miejsce w tradycji byłych mieszkańców archipelagu. Jedna z opowieści sprzed ewakuacji wyspiarzy[2] mówiła, że mężczyzna nie mógł się ożenić, dopóki nie zdobył szczytu kolumny[3].

Pierwsze oficjalne zapiski na temat wspinaczki na kolumnę pochodzą z 1883, kiedy to szczyt ten zdobył Charles Barrington. To zdarzenie zostało opisane w Alpine Club Journal i było na te czasy czymś zupełnie innym i niezwykłym. Barrington był również pierwszym człowiekiem, który zdobył Eiger.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew Fleming. Human ecology and the early history of St Kilda, Scotland. „Journal of Historical Geography”. 2 (25). s. 183-200. DOI: doi:10.1016/j.physletb.2003.10.071 (ang.). 
  2. patrz St Kilda
  3. Plan ochrony wysp St. Kilda przygotowany przez National Trust of Scotland (ang.). [dostęp 2009-02-03].