Stacja Gieologiczeskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gieologiczeskaja
Геологическая
Ilustracja
Peron stacji
Państwo  Rosja
Data otwarcia 30 grudnia 2002
Ekb metro logo.svg Jekaterynburskie Metro
Poprzednia stacja Plac 1905 Roku
Następna stacja Czkałowskaja
Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa lokalizacyjna Jekaterynburga
GieologiczeskajaГеологическая
Gieologiczeskaja
Геологическая
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu swierdłowskiego
GieologiczeskajaГеологическая
Gieologiczeskaja
Геологическая
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
GieologiczeskajaГеологическая
Gieologiczeskaja
Геологическая
Ziemia56°49′38″N 60°36′12″E/56,827222 60,603333
Portal Portal Transport szynowy

Stacja Gieologiczeskaja Jekaterynburskiego Metra (ros: Геологическая) – siódma stacja jedynej linii znajdującego się w Jekaterynburgu systemu metra.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja umiejscowiona jest w rejonie leninowskim, położonym w centrum uralskiej stolicy, na przecięciu dwóch ważnych arterii komunikacyjnych miasta[1]. W jej pobliżu znajdują się m.in. Jekaterynburski Cyrk, Uralski Państwowy Uniwersytet Ekonomiczny, kompleks sportowo-rekreacyjny oraz duże centrum handlowe[1]. Gieologiczeskaja obsługuje dziennie około 24 tysięcy pasażerów[1]. Budowa stacji stanowiła drugi etap rozwoju pierwszej linii Jekaterynburskiego Metra[2]. Tunele w jej kierunku zaczęto drążyć 1996 roku[2]. Inżynierowie nie napotkali większych przeszkód w trakcie prac konstrukcyjnych[3]. Kryzys ekonomiczny jaki wybuchł w Federacji Rosyjskiej w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ograniczył środki ekonomiczne jakie można było zainwestować w rozbudowę metra, ale nie zablokował budowy stacji[2]. Nazwę stacji nadaje znajdujące się w pobliżu Muzeum Geologiczne oraz Akademia Górnicza[3].

Stacja Gieologiczeskaja została uroczyście otwarta 30 grudnia 2002 roku[4]. Znajduje się ona na głębokości 30 metrów[4]. Zlokalizowana jest przy ulicach 8 Marca i Kujbyszewa, a w przyszłości będzie ona stanowić stację przesiadkową z planowaną trzecią linią systemu podziemnej kolei w Jekaterynburgu[5]. Stacja są ornamentyką i wystrojem nawiązuje, zgodnie z nazwą, do nauk geologicznych, a więc przy pracach wykończeniowych wykorzystano rodzime skały, kamienie oraz minerały, którymi ozdobiono ściany peronów[3]. Dekoracje stacji są uboższe od tych oddanych w czasach sowieckich lub tuż po rozpadzie Związku Radzieckiego[2][3]. Ma ona oddawać geologiczne i mineralne bogactwa ziemi uralskiej[1]. Na pierwszych planach z czasów sowieckich patronem stacji nadającym jej nazwę miał być Walerian Kujbyszew, ale z tego pomysłu wycofano się[2]. Po opuszczeniu terenu stacji możliwa jest szybka przesiadka do komunikacji autobusowej lub tramwajowej[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ekbmetro.ru: станция Геологическая (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  2. a b c d e Metroworld.ruz.net: История Свердловского-Екатеринбургского метрополитена (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  3. a b c d Metroworld.ruz.net: Станция «Геологическая» (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  4. a b Karta-metro.ru: Станция метро Геологическая (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  5. Metropts.ru: История строительства екатеринбургского метро (ros.). [dostęp 2012-08-08].