Stadion Centralny w Prypeci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stadion Centralny
Ilustracja
Trybuna stadionu w 2014 roku
Państwo

 Ukraina

Pojemność stadionu

5000 widzów

Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Stadion Centralny”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry znajduje się punkt z opisem „Stadion Centralny”
Ziemia51°24′37″N 30°03′18″E/51,410278 30,055000

Stadion Centralny (znany również jako stadion Awanhard) – wielofunkcyjny stadion w Prypeci, na Ukrainie. Jego otwarcie planowane było na 1 maja 1986 roku, jednak 26 kwietnia doszło do katostrofy w pobliskiej elektrowni jądrowej, co spowodowało ewakuację całej ludności miasta Prypeć i utworzenie Strefy Wykluczenia, w związku z czym praktycznie gotowy obiekt nigdy nie został oficjalnie otwarty, a z czasem wyniszczał i zarósł dziką roślinnością.

Działający w Prypeci klub piłkarski Stroitiel swoje spotkania rozgrywał na stadionie miejskim, usytuowanym przy wjeździe do miasta, niedaleko dworca autobusowego. Obiekt ten powstał na początku lat 70. XX wieku. W 1985 roku zadecydowano o budowie w mieście nowego stadionu. Nową arenę wyposażono w bieżnię lekkoatletyczną i sztuczne oświetlenie osadzone na czterech masztach. Po stronie północnej usytuowano jedyną trybunę stadionu, ciągnącą się wzdłuż całej długości boiska i mogącą pomieścić 5000 widzów. Niewielki fragment w jej centralnej części był zadaszony. Oficjalne otwarcie obiektu miało nastąpić 1 maja 1986 roku, jednak kilka dni wcześniej (26 kwietnia) doszło do katostrofy w pobliskiej elektrowni jądrowej, przez co ewakuowano całą ludność z miasta Prypeć. Następnie utworzono Strefę Wykluczenia, w związku z czym miasto zostało opuszczone na stałe, a praktycznie ukończony, choć nie oddany oficjalnie do użytku stadion, podobnie jak inne obiekty w Prypeci, z czasem wyniszczał i zarósł dziką roślinnością. Klub piłkarski odtworzono w mieście Sławutycz, dokąd ewakuowano mieszkańców Prypeci, choć działał on tam jedynie przez dwa sezony[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Santiago Menichelli: El fútbol en Chernobil. revistauncanio.com.ar. [dostęp 2019-12-31]. (hiszp.).
  2. Bartłomiej Matulewicz: Piłka nożna w Prypeci. czarnobyl.pl, 20 stycznia 2018. [dostęp 2019-12-31]. (pol.).