Stan surowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stan surowy otwarty
Stan surowy zamknięty (wnętrze)

Stan surowy – stan budowli, która ma już dach, ale nie jest wykończona[1].

Termin ten stosuje się także do nazwania budowli będącej w takim stanie (a niekiedy do nazwania fazy budowy[2]).

Wyróżnia się stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty. W praktyce budowy domów jednorodzinnych rozumie się te terminy następująco:

  • stan surowy otwarty to budynek, który ma wymurowane ściany nośne i kominy, strop nad parterem, schody wewnętrzne, a także więźbę i pokrycie dachu. Nie ma drzwi, okien, ścianek działowych. Jeżeli budowa zostaje przerwana na tym etapie, to drzwi i okna zabezpiecza się deskami lub folią[3],
  • stan surowy zamknięty to budynek, który posiada już kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone. Budynek w stanie zamkniętym jest już dobrze zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych[4].

Stan surowy to termin powszechnie używany[5]. Nie ma jednak w budownictwie oficjalnej, prawnie obowiązującej definicji stanu surowego (otwartego lub zamkniętego). Innym potocznym określeniem jest stan deweloperski, który w żaden sposób nie jest zdefiniowany, toteż można się spotkać z różnymi definicjami pojęcia[6]. W związku z tym zaleca się, żeby w umowie z wykonawcą zastrzec zakres prac, które mają być wykonane[7]. Weryfikacja zgodności umowy ze stanem rzeczywistym odbywa się w czasie odbioru technicznego mieszkania. Ma on na celu określenie, czy deweloper wykonał poprawnie wszystkie prace po swojej stronie, a lokal w stanie surowym zamkniętym jest przygotowany do dalszych działań, czyli wykończenia przez przyszłych właścicieli[8]. Warto nadmienić, że nabywca lokalu w przypadku zauważenia niedogodności lub elementów wymagających poprawy ma prawo zgłosić je podczas odbioru technicznego mieszkania, zaś deweloper ma obowiązek uwzględnić owe poprawki w terminie do 30 dni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik języka polskiego PWN
  2. Stan surowy budynku – definicja na portalu FirmyBudowlane
  3. Stan surowy otwarty – definicja na portalu Nieruchomości
  4. Stan surowy zamknięty – definicja na portalu kb.pl
  5. Wyszukiwanie "stan surowy" w Google – znalezione około 391 000 wyników [dostęp 2014-3-12]
  6. Dantex » Mieszkanie w stanie deweloperskim - co to znaczy? [online], www.dantex.pl [dostęp 2021-03-12].
  7. Czy istnieje definicja w budownictwie określająca "stan surowy zamknięty" domu? – odpowiada ekspert na portalu muratordom
  8. Property Group Sp. z o.o.: Odbiór techniczny nowego mieszkania – porady dla samodzielnych – Porady – RynekPierwotny.pl. Rynek Pierwotny. [dostęp 2018-07-10].