Stanisław Piasecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Piasecki
Tablica poświęcona pamięci Stanisława Piaseckiego na ścianie budynku przy ul. Książęcej 6 w Warszawie

Stanisław Piasecki, ps. „Stanisław Mostowski” (ur. 15 grudnia 1900 we Lwowie, zm. 12 czerwca 1941 w Palmirach) – polski działacz narodowy i dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Eugeniusza Piaseckiego i Gizeli Silberfeld. Spokrewniony z Jadwigą Wajsówną. Był żonaty z Ireną Religioni i miał z nią córkę Elżbietę.

Brał udział w walkach obronnych Lwowa w 1918 i 1919. W 1920 jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz prawo na Uniwersytecie Poznańskim. W tym czasie był członkiem Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. W 1935 roku założył własny tygodnik literacko-artystyczny Prosto z Mostu prezentujący polską myśl nacjonalistyczną, pojawiały się w nim teksty antysemickie. Miał ambicje stworzenia z pisma prawicowej alternatywy dla lewicowo-liberalnego pisma „Wiadomości Literackie”.

Kiedy wybuchła wojna zgłosił się na ochotnika do wojska. Stawiając opór wkraczającej znienacka Armii Czerwonej zdołał uniknąć sowieckiej niewoli i powrócił do Warszawy. Podjął działalność w strukturach konspiracyjnych Stronnictwa Narodowego. W grudniu ukazał się pierwszy numer podziemnego pisma pt. „Walka”, którego był współtwórcą i redaktorem. Redakcja mieściła się w mieszkaniu Piaseckiego. Fundusze na druk pisma czerpał z restauracji „Arkadia”, którą założył w suterenie Filharmonii Narodowej. W lokalu spotykali się młodzi konspiratorzy, a także nastoletni poeci: Onufry Kopczyński, Wacław Bojarski, Zdzisław Stroiński, Andrzej Trzebiński i Tadeusz Gajcy, którzy wkrótce założyli grupę literacką „Sztuka i Naród”. Przez jakiś czas gościom „Arkadii” na fortepianie przygrywał Witold Lutosławski.

W grudniu 1940 Piaseckiego aresztowało Gestapo. Po kilkumiesięcznych torturach w al. Szucha trafił na Pawiak. Po sąsiedzku, na oddziale kobiecym, znalazła się jego żona. 12 czerwca został rozstrzelany w lesie obok wsi Palmiry.

Konstanty Ildefons Gałczyński, współpracownik Piaseckiego z lat 30. poświęcił mu wiersz „Okulary Staszka”.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • Związek Białej Tarczy (1929)
  • Prosto z Mostu (1934)
  • Prawo do Twórczości (1936)