Stanisław Tarkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Staś Tarkowski
Stanisław Tarkowski
Cmentarz parafialny w Rudawie.Grób Tarkowskich
Cmentarz parafialny w Rudawie.
Grób Tarkowskich
Pierwszy występ W pustyni i w puszczy
Twórca postaci Henryk Sienkiewicz
Data urodzenia około 1871 roku [1]
Zawód uczeń,
jako dorosły: inżynier
Narodowość Polak (ojciec)
Francuz (matka)
Religia
Rodzice Władysław Tarkowski (ojciec)
dane matki - nieznane
Małżeństwo Nel Rawlison (od około 1895 roku)

Stanisław Tarkowski – postać fikcyjna, główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy.

Charakterystyka postaci[edytuj]

Bohater powieści był 14-letnim chłopcem, synem polskiego inżyniera zatrudnionego przy budowie i konserwacji Kanału Sueskiego. Jego matka zmarła przy porodzie. Na tle swoich rówieśników wyróżniał się zarówno zręcznością i siłą, jak i zdolnością do łatwego uczenia się, w tym nauki języków obcych. Dobrze jeździł konno i pływał. Był on także wyższy od swoich rówieśników. Zdawał sobie sprawę ze swych zdolności, zdarzało mu się więc popadać w zarozumiałość. Postawa Stasia uległa stopniowej przemianie po porwaniu jego oraz jego towarzyszki, Nel Rawlison, przez derwiszów. Do wychodzenia z kolejnych opresji i przezwyciężania problemów przydaje mu się zręczność i mądrość, jednakże wykazuje się też opiekuńczością w stosunku do swej młodszej towarzyszki. Początkowo wynika to bardziej z wpojonego mu przez ojca honoru, Staś uważa za swój obowiązek dotrzymanie danego słowa, iż będzie opiekował się dziewczynką. Później jego postawa staje się coraz bardziej bezinteresowna. Nie bez znaczenia są także ukazane w powieści patriotyzm chłopca oraz wierność wyznawanej religii. Staś wykazał się sprytem, odwagą i pomysłowością, dzięki której najpierw zbiegł z niewoli u zwolenników Mahdiego, a następnie powrócił z Nel bezpiecznie do rodziny, by po latach ożenić się z nią[2].

Pierwowzór bohatera[edytuj]

Informacja o Stasiu Tarkowskim z Rudawy na tablicy w owej miejscowości

Gdy w sierpniu 1908 Sienkiewicz wraz z żoną mieszkał w rudawskim domu z wieżyczką, codziennie rano przynosił mu świeże mleko lubiany przez niego miejscowy chłopiec Staś Tarkowski. Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater W pustyni i w puszczy. Na miejscowym cmentarzu na grobie Stanisława Tarkowskiego znajduje się owa informacja[3][4].

Przypisy

  1. Podczas wędrówki przez pustynię bohaterowie dowiadują się o śmierci generała Gordona w Powstaniu Mahdiego, do której doszło 26 stycznia 1885 roku. Na początku powieści natomiast świętują Boże Narodzenie, a Staś jest opisywano jako kończący 14 rok życia, co sugeruje faktyczny wiek 13 lat; 1884-13=1871
  2. Karolina Marlęga: Charakterystyka Stasia Tarkowskiego (pol.). w-pustyni-i-w-puszczy.klp.pl. [dostęp 2015-01-07].
  3. Barbara Ciryt: Spacer śladami Stasia Tarkowskiego (pol.). www.dziennikpolski24.pl, 2011-05-14. [dostęp 2015-01-07].
  4. Wakacje Henryka Sienkiewicza w Rudawie (pol.). www.ceo.org.pl, 2011-11-17. [dostęp 2015-01-07].