Przejdź do zawartości

Stawy Walczewskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stawy Walczewskiego
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Grodzisk Mazowiecki

Miejscowości nadbrzeżne

Grodzisk Mazowiecki

Hydrologia
Rzeki zasilające

Rokicianka

Położenie na mapie Grodziska Mazowieckiego
Mapa konturowa Grodziska Mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy Walczewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy Walczewskiego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy Walczewskiego”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy Walczewskiego”
Położenie na mapie gminy Grodzisk Mazowiecki
Mapa konturowa gminy Grodzisk Mazowiecki, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy Walczewskiego”
Ziemia52°06′02,2″N 20°38′16,6″E/52,100611 20,637944

Stawy Walczewskiego – tereny rekreacyjno-sportowe w Grodzisku Mazowieckim. Składają się z dwóch sztucznych stawów wodnych otoczonych parkiem. Przez teren stawów przepływa Rokicianka.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początkowo teren stawów należał do majątku Jordanowice hr. Skarbka, który sprzedał gospodarstwo rodzinie Walczewskich. Andrzej Walczewski (zm. 1948) w czasie II wojny światowej był członkiem AK, przed wojną działaczem PPS po wojnie zaś prezesem grodziskiej Ochotniczej Straży Pożarnej[1][2].

W 2010 roku przy Stawach Walczewskiego powstał kompleks boisk „Orlik 2012[3].

W 2017 roku teren przeszedł rewitalizację, która objęła min. otwarcie kąpieliska, uporządkowanie terenu parku, budowę pomostów oraz otwarcie wypożyczalni sprzętu wodnego[4][5]. Obecnie Stawy Walczewskiego są popularnym miejscem wśród mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i okolic, są też miejscem, w którym odbywa się dużo imprez miejskich oraz sportowych.

W 2018 roku Stawy Walczewskiego otrzymały wyróżnienie w XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku, w kategorii "obiekty sportu i rekreacji"[6].

W 2021 roku, na terenie parku powstała rzeźba pt. „Totem Zwierząt” autorstwa Andrzeja „Andre” Zawadzkiego. Zbudowana jest z pnia topoli, która uległa zniszczeniu podczas burzy. Totem ma wysokość 9,2 metra, co czyni go najwyższą rzeźbą w Polsce[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Co nowego na Stawach Walczewskiego? - Obiektywna Gazeta Internetowa [online], www.obiektywna.pl [dostęp 2020-11-02] (pol.).
  2. Stawy Walczewskiego - Geocaching Opencaching Polska [online], opencaching.pl [dostęp 2020-11-02].
  3. Kompleks boisk „Orlik 2012” – Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Grodzisk Mazowiecki [online] [dostęp 2022-07-21] (pol.).
  4. Tereny sportowo-rekreacyjne “Stawy Walczewskiego” – Ośrodek Sportu i Rekreacji [online] [dostęp 2020-11-02] (pol.).
  5. Grodzisk Maz.: Rewitalizacja Stawów Walczewskiego [online], Serwis Samorządowy PAP [dostęp 2020-11-02] (pol.).
  6. Mediateka i Stawy Walczewskiego zwyciężyły! – Grodzisk Mazowiecki [online] [dostęp 2022-05-28] (pol.).
  7. Totem nad Stawami Walczewskiego gotowy - Obiektywna Gazeta Internetowa [online], www.obiektywna.pl [dostęp 2022-07-21] (pol.).