Stefania Topola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefania Topola
Imię i nazwisko urodzenia

Stefania Okos

Data urodzenia

1939

Zawód, zajęcie

kroszonkarka, zdobniczka porcelany

Stefania Topola, z domu Okos (ur. 1939) – najbardziej znana czynna zawodowo kroszonkarka i twórczyni wzoru opolskiego na porcelanie.

Sztuki zdobienia jaj wielkanocnych nauczyła się od matki Marii Warwas. Stosowana przez nią technika stopniowo ulegała zmianie. W latach 80. XX wieku do wydrapywania ornamentu używała brzytwy, a nanoszony przez nią wzór był duży i wyraźny. Od lat 90. XX wieku stosuje nożyki rytownicze, dzięki czemu może tworzyć drobniejsze ornamenty. Jaja barwi farbami do tkanin i cebulanką. Była laureatką wielu edycji wojewódzkich konkursów kroszonkarskich[1].

W latach 60. XX wieku została wytypowana przez prezesa opolskiej Cepelii, Jana Matyska, do przeprowadzenia pierwszych prób zastosowania techniki rytowniczej na naczyniach porcelitowych, a następnie na porcelanie. Wzornictwo, jakie stosowała, odnosiło się do tradycyjnych motywów z kroszonek. Najczęściej używała barwy czerwonej i niebieskiej. Do najbardziej znanych innowacji wprowadzonych przez twórczynię był cieszący się do dziś popularnością motyw szlaczka. Wielokrotnie uczestniczyła z pokazach zdobienia porcelany na imprezach krajowych i zagranicznych[2].

W latach 1994–2013 pełniła funkcję prezesa Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych[1].

Mieszka w Opolu-Grudzicach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bogdan Jasiński, Opolskie kroszonki, 2017, s. 25, ISBN 978-83-944080-1-5.
  2. Bogdan Jasiński, Malowana opolska porcelana, 2017, s. 23, ISBN 978-83-944080-1-5.