Stowarzyszenie Delta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo Stowarzyszenia Delta

Stowarzyszenie Delta – organizacja działająca od 2004 roku na terenie Gminy Bałtów, która posiada i rozwija obiekty turystyczne o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, takie jak Bałtowski Kompleks Turystyczny, Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, Jurapark Solec, a także PaleoSafari Moab Giant w USA. Prezesem stowarzyszenia jest Piotr Lichota.

Historia stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Delta zostało założone w 1998 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Początkowo głównym jego celem było organizowanie szkoleń zawodowych i wspieranie szkolnictwa na terenie Ostrowca i okolic. Wkrótce Stowarzyszenie Delta zaczęło włączać się w program działań wspierających rozwój gospodarki w Ostrowcu i przyległych gminach. W tym celu podjęto inwestycje związane z wykorzystaniem naturalnych zasobów regionu dla celów turystycznych. W 2001 roku Delta rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”. Pomysłem na promocję regionu stały się odnalezione na tym terenie ślady obecności dinozaurów. W 2004 roku powstał Bałtowski Park Jurajski, w którym główną atrakcją były zrekonstruowane modele dinozaurów naturalnej wielkości. Park rozrywki szybko zdobył popularność i stał się wizytówką rejonu świętokrzyskiego, a wkrótce rozrósł się do największego w Polsce parku rozrywki, znanego jako Bałtowski Kompleks Turystyczny. Kolejne parki  tworzone przez Stowarzyszenie Delta powstały w Krasiejowie pod Opolem, w Solcu Kujawskim i w stanie Utah w USA. Motywem przewodnim wszystkich obiektów są prehistoryczne gady. Parki są stale rozwijane o kolejne atrakcje związane z edukacją poprzez zabawę. 

Parki rozrywki i działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Logo JuraParku w Bałtowie

Stowarzyszenie Delta jest właścicielem czterech obiektów turystycznych, które realizują projekt nauki poprzez zabawę.

Bałtowski Kompleks Turystyczny – pierwotnie JuraPark Bałtów – pierwszy park rozrywki z oryginalnej wielkości modelami dinozaurów, otwarty 7 sierpnia 2004 roku. W ciągu kolejnych lat rozrósł się, zajmując ponad 100ha i tym samym zyskując miano największego obiektu turystyczno-rekreacyjnego w Polsce. Obecnie w jego skład oprócz JuraParku wchodzi Prehistoryczne Oceanarium, Muzeum Jurajskie, Zwierzyniec Bałtowski, ośrodek narciarski Szwajcaria Bałtowska i wiele innych miejsc rozrywkowo-turystycznych. Park stale jest rozbudowywany i jest powiększany o nowe atrakcje[1].

Logo Paleo Safari Moab Giants

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie- powstały w  2010 roku na Opolszczyźnie park rozrywki z oryginalnej wielkości dinozaurami, jest w tym momencie największym parkiem tego typu w Europie.  W 2014 roku zdobył tytuł najciekawszej atrakcji turystycznej Polski[2].

JuraPark w Solcu Kujawskim- zlokalizowany pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem Park zajmuje ponad 12 ha. Oprócz JuraParku znajduje się tu m.in. Muzeum Ziemi, Park Owadów, Kino Emocji Cinema 5D i wiele innych atrakcji.

PaleoSafari Moab Giant – pierwszy zagraniczny park rozrywki z dinozaurami , otwarty w 2016 roku w stanie Utah, USA.

Dinozaury w Juraparku w Krasiejowie.
Statek Piracki – jedna z wielu atrakcji bałtowskiego Parku Rozrywki
Jeden z modeli dinozaurów w Moab, USA.

Oprócz rozwoju parków o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, Stowarzyszenie Delta od 2003 roku angażuje się w badania naukowe dotyczące odkryć paleontologicznych na terenie Polski i USA. Do akcji przeprowadzonych przez organizację należą, między innymi: ochrona znalezisk paleontologicznych w rejonie Bałtowa i Szydłówka, badania nad śladami dinozaurów w Stanach, na terenie m.in. Mongolii, Grecji, a także Chińskiej Republiki Ludowej. Osiągnięcia naukowe Stowarzyszenia Delta sprawiły, że Juraparki i Paleosafari zyskały miano nowych placówek badawczych, które na arenie międzynarodowej mogą się poszczycić  dużymi zasługami w zakresie ochrony zabytków paleontologicznych[3]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wioska Czarownic – nietypowa atrakcja nie tylko dla najmłodszych

Stowarzyszenie Delta jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień[4]

Rok Nagroda Opis
2004 Pro Publico Bono

Wędrowiec Świętokrzyski

Ziemia Świętokrzyska – Piękna Nieznajoma

nagroda w kategorii Inicjatywy na rzecz rozwoju środowiska i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy organizacji z samorządem terytorialnym.

za szczególne zasługi dla rozwoju turystyki w Województwie Świętokrzyskim nadany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

I miejsce w plebiscycie ogłoszonym przez Świętokrzyską Regionalną Organizację Turystyczną.

2005 Duma Regionu

Turystyczny Produkt Roku 2005

dla wybitnych osób i instytucji, których wartość i osiągnięcia są uniwersalne a korzenie regionalne – nagroda przyznana przez Wojewodę Świętokrzyskiego.

Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Bałtowskiego parku Jurajskiego – najlepszego produktu turystycznego.

2006 Lider Regionu

Europejska Odnowa Wsi

Odznaka Ministra „Za zasługi dla Turystyki

plebiscyt „Echa Dnia” I nagroda w kategorii sport, turystyka i rekreacja za Bałtowski Park Jurajski.

Ummendorf

dla Piotra Lichoty – Prezesa Stowarzyszenia DELTA.

2007 VICTOR 2006

Lider Regionu 2006

Wyróżnienie za „Agroturystykę Bałtów”

Najlepszy regionalny i lokalny produkt turystyczny

Siedem Cudów Polski 

dla prezesa Stowarzyszenia Delta Piotra Lichoty za produkt turystyczny „Szwajcaria Bałtowska”.

plebiscyt „Echa Dnia” I nagroda w kategorii sport, turystyka i rekreacja za Bałtowski Park Jurajski.

przyznane przez wyróżnienie Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

przyznane przez wyróżnienie Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

kategoria Atrakcje dla dzieci – konkurs organizowany przez Travel Polska oraz wydawnictwo Carta Blanca.

2008 Cent For Future

Superwędrowiec Świetokrzyski

Nasze Dobre Świętokrzyskie

dla Stowarzyszenia Delta – nagroda przyznana przez redakcję magazynu Polish Market oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w kategorii „Nadzieja Polskiego Rynku 2008”

dla Stowarzyszenia Delta za szczególne i wybitne zasługi dla rozwoju turystyki w regionie (Światowy Dzień Turystyki)

– „Echa Dnia” przyznała Stowarzyszeniu Delta dwie nagrody główne za produkt turystyczny JuraPark Bałtów oraz Zwierzyniec Bałtowski.

2009 Laur Świętokrzyski Człowiek Roku dla prezesa Piotra Lichoty.
2010 Najlepszy Produkt Turystyczny

Turystyczny Produkt Roku 2010.

Certyfikat Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej dla JuraParku Krasiejów.

Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla JuraParku Krasiejów

2011 Honorowe Obywatelstwo Gminy Ozimek oraz wręczenie symbolicznego klucza do bram miasta dla prezesa Piotra Lichoty przez Burmistrza Miasta i Gminy Ozimek.
2012 VICTOR 2011

Novator 2011

7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii Miejsce przyjazne dzieciom

„Popularyzator Nauki”

dla prezesa Piotra Lichoty za produkt turystyczny „Prehistoryczne Oceanarium”.

Animator Gospodarki za stworzenie warunków dla dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości w gminie Bałtów – Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego za projekt Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (JuraParku) w Krasiejowie

tytuł przyznany Stowarzyszeniu Delta przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową w kategorii Instytucja Nienaukowa.

2013 Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu 2013 dla JuraParku Solec Certyfikat Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej
2014 Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej najwyższe wyróżnienie przyznawane przez POT zostało wręczone na gali finałowej konkursu „7 nowych cudów Polski” podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu (24.11.2014).
2015 Nasze Dobre Świętokrzyskie znak jakości „Echa Dnia” dla Stowarzyszenia Delta za Bałtowski Kompleks Turystyczny

(Kielce, 3 grudnia 2015 r.)

2016 Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii „osobowość turystyczna dla Piotra Lichoty za zasługi dla rozwoju turystyki w woj. świętokrzyskim (5.10.2016 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MindProgress, BAŁTOWSKI KOMPLEKS TURYSTYCZNY [online], juraparkbaltow.pl [dostęp 2016-11-13].
  2. Krasiejów: Park Nauki i Rozrywki [online], www.juraparkkrasiejow.pl [dostęp 2016-11-13].
  3. MindProgress, BAŁTOWSKI KOMPLEKS TURYSTYCZNY [online], juraparkbaltow.pl [dostęp 2016-11-13].
  4. MindProgress, BAŁTOWSKI KOMPLEKS TURYSTYCZNY [online], juraparkbaltow.pl [dostęp 2016-11-13].