Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych

Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych (SMIK) – organizacja pozarządowa założona w czerwcu 2012 roku, z siedzibą w Warszawie. Celem Stowarzyszenia jest rozwój i promocja wszelkich form aktywności w dziedzinie kultury i sztuki, szczególnie szeroko rozumianej kultury studenckiej.

Stowarzyszenie Międzynarodowych inicjatyw Kulturalnych
Państwo Polska
Siedziba Warszawa
Rodzaj Stowarzyszenia Stowarzyszenie
Profil Działalności rozwijanie aktywności kulturalnych
Prezes Marcin Pietrowski
KRS 0000424247
Data Rejestracji 1 czerwca 2012[1]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W ciągu dotychczasowej działalności Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów dedykowanych kulturze. Pierwszym z nich był międzynarodowy Eye on Culture Festival, który odbył się odbyło się w dn. 13-17 października 2013 roku w Warszawie. Oś wydarzenia stanowiła prezentacja dokonań teatrów z czterech wschodnioeuropejskich państw: Białorusi, Czech, Litwy i Polski. Tematyka festiwalu zogniskowana była wokół tożsamości, polityki, pamięci i władzy, przy czym każdy dzień poświęcono innemu zagadnieniu. Spektakle prezentowane na festiwalu oscylowały wokół funkcjonowania reżimów niedemokratycznych. Oprócz spektakli teatralnych, festiwalowi towarzyszyły liczne koncerty. Wydarzenie sfinansowano zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem był m.in. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie[2].

Obecnie głównym przedsięwzięciem realizowanym przez Stowarzyszenie jest Festiwal Teatrów Studenckich START – konkursowy przegląd spektakli teatralnych przygotowanych przez studentów z uczelni nieartystycznych. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i organizowane jest od 2014 roku. Uczestnicy Festiwalu mają możliwość zdobycia dwóch nagród – Grand Prix, przyznawanej przez Jury, oraz Nagrody Publiczności (wyjątkiem jest pierwsza edycja Festiwalu, kiedy to Jury nie przyznawało nagrody)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych NIP 5252534399 KRS 0000424247 REGON 146170192 | Krs-Pobierz, krs-pobierz.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  2. Eye on Culture Festival – teatr polityka muzyka wschodu w Warszawie, „Eastbook.eu”, 30 września 2013 [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  3. SMIK – Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, SMIK – Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://smik.com.pl/