Strąkowcowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strąkowcowate
Bruchinae[1]
Latreille, 1802
Ilustracja
Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

strąkowcowate

Synonimy
  • Bruchidae
  • Lariidae

Strąkowcowate (Bruchinae) – podrodzina chrząszczy z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae), wcześniej klasyfikowana jako rodzina Bruchidae. Podrodzina obejmuje ok. 1350 gatunków żyjących na całym świecie, w tym w Polsce żyje ponad 30.

Nasiona fasoli zniszczone przez larwy strąkowca fasolowego (Acanthoscelides obtectus)

Przedstawiciele tej rodziny to małe owalne owady o stosunkowo małych głowach wyrządzające znaczne szkody w uprawach roślin motylkowatych, ponieważ larwy rozwijają się w ich nasionach. Mają regularnie zaokrąglone końce pokryw. Ostatnie segmenty odwłoka nie są przykryte. Larwa ma 3 pary szczątkowatych odnóży. Jej białawe ciało jest łukowato wygięte. Puszka głowowa jest ciemniejsza od reszty ciała[2].

Rozmiary w rodzinie kształtują się od 1 mm do 22 mm (niektóre gatunki żyjące w tropikach). Ubarwienie pokryw zazwyczaj czarne albo brunatne, często w cętkowane wzory. Kiedy dorosłe są zaniepokojone udają martwe i spadają z rośliny, na której siedzą.

W Polsce występują m.in.[2]:

Zawleczony do wielu krajów, również do Polski, azjatycki strąkowiec czteroplamy (Callosobruchus maculatus) nie jest zaliczany do chrząszczy krajowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bruchinae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Barbara Wilkaniec (red.): Entomologia stosowana. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, 2009. ISBN 978-83-7160-538-3.