Strąkowcowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strąkowcowate
Bruchinae[1]
Latreille, 1802
Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum)
Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina stonkowate
Podrodzina strąkowcowate
Synonimy
  • Bruchidae
  • Lariidae

Strąkowcowate (Bruchinae) – podrodzina chrząszczy z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae), wcześniej klasyfikowana jako rodzina Bruchidae. Podrodzina obejmuje ok. 1350 gatunków żyjących na całym świecie, w tym w Polsce żyje ponad 30.

Nasiona fasoli zniszczone przez larwy strąkowca fasolowego (Acanthoscelides obtectus)

Przedstawiciele tej rodziny to małe owalne owady o stosunkowo małych głowach wyrządzające znaczne szkody w uprawach roślin motylkowatych ponieważ larwy rozwijają się w ich nasionach. Mają regularnie zaokrąglone końce pokryw. Ostatnie segmenty odwłoka nie są przykryte. Larwa ma 3 pary szczątkowatych odnóży. Jej białawe ciało jest łukowato wygięte. Puszka głowowa jest ciemniejsza od reszty ciała[2].

Rozmiary w rodzinie kształtują się od 1 mm do 22 mm (niektóre gatunki żyjące w tropikach). Ubarwienie pokryw zazwyczaj czarne albo brunatne, często w cętkowane wzory. Kiedy dorosłe są zaniepokojone udają martwe i spadają z rośliny, na której siedzą.

W Polsce występują m.in.[2]:

Zawleczony do wielu krajów, również do Polski, azjatycki strąkowiec czteroplamy (Callosobruchus maculatus) nie jest zaliczany do chrząszczy krajowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bruchinae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Barbara Wilkaniec (red.): Entomologia stosowana. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, 2009. ISBN 978-83-7160-538-3.