Strategia ABC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strategia ABC (z ang. "Abstinence, Be faithful, use a Condom": Abstynencja, Wierność, używanie prezerwatywy), znana również jako "Edukacja seksualna oparta na abstynencji" to polityka edukacji seksualnej, która polega na redukcji czynników ryzyka zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podejście ABC zostało rozwinięte w Afryce w obliczu rosnącej epidemii HIV/AIDS.

Metoda ta przyniosła pozytywne rezultaty w Ugandzie[1]. Program zakłada odpowiednią równowagę między "A", "B" i "C", ale jest otwarty na wszystkie kwestie światopoglądowe: każda organizacja może się zaangażować w odpowiadające jej działania.

  • A: W stosunku do młodzieży program sugeruje dążenie do opóźnienia wieku inicjacji seksualnej, dlatego przesłaniem jest abstynencja.
  • B: Dorosłych żyjących w stałych związkach zaleca się informować, że najpewniejszą drogą zabezpieczenia jest wierność wobec partnera.
  • C: Tym, którzy są już aktywni seksualnie, należy udostępniać prezerwatywy, informując jednak, że są one skuteczne w 80-90 proc (nie zawsze są używane). Jeśli nie wiadomo, czy partner jest zdrowy, należy umożliwiać mu testy oraz wspierać w poprawnym i stałym używaniu prezerwatyw. Dla grup ryzyka podstawowym przesłaniem jest stałe i poprawne używanie prezerwatyw[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]