Przejdź do zawartości

Strzelanina w Annabergu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strzelanina w Annabergu
ilustracja
Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Dolna Austria

Miejsce

Annaberg

Data

16 – 17 września 2013

Liczba zabitych

5 osób
(w tym sprawca)

Liczba rannych

1 osoba

Typ ataku

Masowa strzelanina

Sprawca

Alois Huber

Motyw

Ucieczka przed policją

Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Dolnej Austrii
Mapa konturowa Dolnej Austrii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia48°12′02,3″N 15°17′57,3″E/48,200639 15,299250

Strzelanina w Annabergustrzelanina, do której doszło w dniu 16 i 17 września 2013 roku w Annabergu nieopodal miasta Melk w Austrii. Strzelanina była wynikiem nieudanej próby aresztowania 55-letniego sprawcy podejrzewanego o kłusownictwo; w wyniku strzelaniny zginęło 5 osób, a 1 została ranna.

Przebieg

[edytuj | edytuj kod]

W dniu ataku policjanci otrzymali zgłoszenie, że w lesie nieopodal Annabergu znajduje się podejrzanie zachowująca się osoba, prawdopodobnie kłusownik, który próbuje rozstawiać pułapki na zwierzynę. Policjanci dotarli na miejsce wieczorem i próbowali sprawdzić znajdujący się nieopodal pojazd, który zastali na miejscu. W środku pojazdu znajdował się 55-letni Alois Huber, który odjechał gdy zauważył policjantów zbliżających się do jego pojazdu; funkcjonariusze ruszyli wtedy za nim, ale sprawca w pewnym momencie zjechał do rowu, wysiadł z pojazdu i oddał strzały do funkcjonariuszy oraz jadącego z nimi medyka, zabijając policjanta oraz medyka, a kolejnego policjanta ciężko raniąc[1][2][3].

Napastnik następnie odjechał w stronę Melku, zabijając po drodze kolejnego policjanta, którego napotkał, oraz biorąc kolejnego jako zakładnika i porywając policyjny radiowóz[4]. Sprawca dotarł do swojego domu na przedmieściach Melku z porwanym policjantem; wkrótce potem policja ustaliła jego lokalizację i rozpoczęła obławę na jego dom. Przez cały następny dzień policjanci starali się negocjować ze sprawcą, ale ten oddawał do nich co jakiś czas strzały[5]. Policjanci odnaleźli w samochodzie Hubera martwe ciało uprowadzonego wcześniej policjanta, po czym zdecydowali się rozpocząć szturm na dom Hubera. O 18:20 weszli do domu przy wsparciu jednostki specjalnej EKO Cobra i odkryli zwęglone zwłoki sprawcy ataku, który najprawdopodobniej popełnił samobójstwo przez samospalenie[6].

W strzelaninie zginęło 3 policjantów w wieku od 38 do 51 lat oraz 70-letni lekarz i działacz Czerwonego Krzyża Johann Dorfwirth[7].

Reakcje

[edytuj | edytuj kod]

Na wieść o strzelaninie, austriacki parlament przerwał swoje obrady i uczcił pamięć zastrzelonych policjantów minutą ciszy[8]. Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner złożyła kondolencje rodzinom ofiar i stwierdziła, że incydent ten był bezprecedensowy w historii austriackiej policji[9].

Ofiary strzelniany

[edytuj | edytuj kod]
  1. Roman Baumgartner (lat 38)
  2. Manfred Daurer (lat 44)
  3. Johann Dorfwirth (lat 70)
  4. Johann Ecker (lat 51)
  5. Alois Huber (lat 55)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]