Suomen kansallisbiografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suomen kansallisbiografia
Ilustracja
Tematyka

biografie

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Finlandia

Język

fiński

Data wydania

2003–2007

Wydawca

Towarzystwo Literatury Fińskiej

Suomen kansallisbiografia – wielotomowa publikacja w języku fińskim mająca na celu gromadzenie biografii osób zasłużonych dla rozwoju społeczeństwa fińskiego, wydawana przez Towarzystwo Literatury Fińskiej (fiń. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, SKS).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Suomen kansallisbiografia powstała jako projekt Fińskiego Towarzystwa Historycznego w latach 1993–2001, przy współpracy 700 ekspertów w dziedzinie historii, nauki, sztuki, kultury i biznesu[1]. Obejmuje biografie osób zasłużonych dla rozwoju społeczeństwa fińskiego[2].

Została wydana drukiem w latach 2003–2007[3]. Od 1998 roku jest również dostępna on-line[1]. Obecnie (2020) zbiór obejmuje 6,5 tys. biografii[2].

W latach 1999–2000 zbiór stu biografii został opublikowany on-line w języku angielskim dla czytelników zagranicznych[1]. Ukazał się również w formie książkowej w 2000 roku pod tytułem 100 Faces from Finland – A Biographical Kaleidoscope[1]. W 2003 roku, z okazji 300-lecia Sankt Petersburga, udostępniono on-line zbiór stu biografii w języku rosyjskim[1]. Niektóre biografie zostały również opublikowane w języku szwedzkim przez Towarzystwo Literatury Szwedzkiej w Finlandii (szw. Svenska Litteratursällskapet i Finland) w Biografiskt Lexikon för Finland[1].

Informacje w biografiach publikacji internetowej są obszerniejsze niż te opublikowane drukiem – obejmują informacje o rodzinie, wykształceniu, karierze, pracach oraz upamiętnieniu[3]. Publikacja internetowa zawiera także biografie opracowane w ramach projektu Kansallisbiografia II[3].

Od 2008 roku za utrzymanie i uzupełnianie zbioru odpowiada redakcja projektu Kansallisbiografia II, powoływana przez zarząd Towarzystwa Literatury Fińskiej[3]. W 2010 roku dodano biografie osób reprezentujących mniejszości etniczne, kulturowe i religijne[3]. W 2014 roku zbiór poszerzono o biografie polityków, a w 2015 roku o biografie pisarzy[3]. W 2018 roku dodano biografie przedstawicieli branży filmowej i teatralnej, a w 2019 roku osób związanych z edukacją kulturalną dzieci i młodzieży[3]. Informacje zawarte w biografiach on-line są stale aktualizowane[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]