SuperLiga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SuperLiga
SuperLiga CEC Bank
Sports current event.svg 2017/2018
Państwo Rumunia
Dyscyplina rugby union
Organizator rozgrywek Federațiă Română de Rugby
Data założenia 1914
Poprzednia nazwa Divizia Națională
Sponsor tytularny CEC Bank
Rozgrywki
Liczba drużyn 8
Wyższy poziom ligowy
Niższy poziom ligowy Divizia Națională
Puchary: Cupa României
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca TCR București
Obecny zwycięzca Timișoara Saracens (2017)
Strona internetowa

SuperLiga – organizowana przez Federațiă Română de Rugby najwyższa klasa rozgrywkowa dla rumuńskich męskich drużyn rugby union.

Występy w rozgrywkach europejskich[edytuj | edytuj kod]

Rumuńskie kluby rugby nie biorą udziału w europejskich rozgrywkach z powodu różnicy pomiędzy nimi a czołowymi drużynami w Europie. Natomiast rumuńska drużyna związkowa uczestniczy co roku w Europejskim Puchar Challenge jako București Rugby.

Jedynym rumuńskim zespołem, który wystąpił w Pucharze Heinekena, był RCJ Farul Constanța w inauguracyjnej edycji tych rozgrywek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zawody o mistrzostwo Rumunii odbyły się w roku 1914 w formie dwumeczu pomiędzy dwoma klubami z Bukaresztu[1][2]. Już w 1919 roku powstała pierwsza drużyna poza stolicą – w Lupeni[3][4].

Pierwsze lata zdominowała drużyna Tenis Club Român, która aż do rozwiązania w 1947 roku pozostała liczącą się siłą w rumuńskim rugby, wraz z zespołami CS Viforul Dacia i CS Sportul Studențesc. Nastanie komunistycznych rządów przyniosło powstanie, tak jak w innych dyscyplinach, drużyn Steaua i Dinamo, które jednak jeszcze w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ulegały dominacji klubu Locomotiva/Grivița[5]. Aż do roku 1972, kiedy w lidze zwyciężył zespół RCM Timișoara, mistrzostwo kraju rozstrzygało się jedynie pomiędzy stołecznymi drużynami[6].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W maju 2010 roku Federațiă Română de Rugby ogłosiła nowy system rozgrywek[7]. Jego wprowadzenie, związane ze zmniejszeniem liczby uczestniczących drużyn z dwunastu do ośmiu, argumentowane było chęcią podniesienia jakości rumuńskiego rugby[8].

Rozgrywki ligowe prowadzone są w pierwszej fazie systemem kołowym według modelu dwurundowego w okresie wiosna-jesień. Druga faza rozgrywek obejmuje mecze systemem pucharowym: czołowe cztery drużyny rozgrywają spotkania o mistrzostwo kraju (play-off), natomiast zespoły z dolnej połowy tabeli o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej (play-out). Półfinały, zarówno play-off, jak i play-out rozgrywane są na stadionie drużyny, która po rundzie zasadniczej była wyżej sklasyfikowana – według zasady pierwszy z czwartym, drugi z trzecim. Relegowane do Divizia Națională są dwie drużyny – przegrani z półfinałów play-out.

W 2012 roku system ten został zmodyfikowany: po rundzie zasadniczej drużyny zostały rozdzielone na grupy play-off oraz play-out i w ramach tych grup rozegrały między sobą mecze systemem kołowym, bez uwzględniania punktów zdobytych w pierwszej fazie rozgrywek, po czym nastąpiła właściwa faza pucharowa. Do drugiej klasy rozgrywkowej bezpośrednio spada ósma drużyna zawodów, natomiast siódma rozgrywa baraż z zespołem z drugiego miejsca tej edycji Divizia Națională. System ten będzie obowiązywał w latach 2012–2014[9][10].

Zespoły sezonu 2015[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów SuperLigi w 2015
Klub Miasto 2014
CSM Universitatea Baia Mare Baia Mare 1.
RCJ Farul Constanța Konstanca 2.
Timișoara Saracens Timișoara 3.
Dinamo Bukareszt Bukareszt 4.
CS Universitatea Cluj-Napoca Kluż-Napoka 5.
Steaua Bukareszt Bukareszt 6.
CSM Olimpia Bukareszt Bukareszt 7.


Zwycięzcy ligi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]