SuperLiga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SuperLiga
SuperLiga CEC Bank
Sports current event.svg 2015
Państwo Rumunia
Dyscyplina rugby union
Organizator rozgrywek Federațiă Română de Rugby
Data założenia 1914
Poprzednia nazwa Divizia Națională
Sponsor tytularny CEC Bank
Rozgrywki
Liczba drużyn 8
Wyższy poziom ligowy
Niższy poziom ligowy Divizia Națională
Puchary: Cupa României
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca TCR București
Obecny zwycięzca Timișoara Saracens (2015)
Strona internetowa

SuperLiga – organizowana przez Federațiă Română de Rugby najwyższa klasa rozgrywkowa dla rumuńskich męskich drużyn rugby union.

Występy w rozgrywkach europejskich[edytuj | edytuj kod]

Rumuńskie kluby rugby nie biorą udziału w europejskich rozgrywkach z powodu różnicy pomiędzy nimi a czołowymi drużynami w Europie. Natomiast rumuńska drużyna związkowa uczestniczy co roku w Europejskim Puchar Challenge jako București Rugby.

Jedynym rumuńskim zespołem, który wystąpił w Pucharze Heinekena, był RCJ Farul Constanța w inauguracyjnej edycji tych rozgrywek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zawody o mistrzostwo Rumunii odbyły się w roku 1914 w formie dwumeczu pomiędzy dwoma klubami z Bukaresztu[1][2]. Już w 1919 roku powstała pierwsza drużyna poza stolicą – w Lupeni[3][4].

Pierwsze lata zdominowała drużyna Tenis Club Român, która aż do rozwiązania w 1947 roku pozostała liczącą się siłą w rumuńskim rugby, wraz z zespołami CS Viforul Dacia i CS Sportul Studențesc. Nastanie komunistycznych rządów przyniosło powstanie, tak jak w innych dyscyplinach, drużyn Steaua i Dinamo, które jednak jeszcze w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ulegały dominacji klubu Locomotiva/Grivița[5]. Aż do roku 1972, kiedy w lidze zwyciężył zespół RCM Timișoara, mistrzostwo kraju rozstrzygało się jedynie pomiędzy stołecznymi drużynami[6].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W maju 2010 roku Federațiă Română de Rugby ogłosiła nowy system rozgrywek[7]. Jego wprowadzenie, związane ze zmniejszeniem liczby uczestniczących drużyn z dwunastu do ośmiu, argumentowane było chęcią podniesienia jakości rumuńskiego rugby[8].

Rozgrywki ligowe prowadzone są w pierwszej fazie systemem kołowym według modelu dwurundowego w okresie wiosna-jesień. Druga faza rozgrywek obejmuje mecze systemem pucharowym: czołowe cztery drużyny rozgrywają spotkania o mistrzostwo kraju (play-off), natomiast zespoły z dolnej połowy tabeli o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej (play-out). Półfinały, zarówno play-off, jak i play-out rozgrywane są na stadionie drużyny, która po rundzie zasadniczej była wyżej sklasyfikowana – według zasady pierwszy z czwartym, drugi z trzecim. Relegowane do Divizia Națională są dwie drużyny – przegrani z półfinałów play-out.

W 2012 roku system ten został zmodyfikowany: po rundzie zasadniczej drużyny zostały rozdzielone na grupy play-off oraz play-out i w ramach tych grup rozegrały między sobą mecze systemem kołowym, bez uwzględniania punktów zdobytych w pierwszej fazie rozgrywek, po czym nastąpiła właściwa faza pucharowa. Do drugiej klasy rozgrywkowej bezpośrednio spada ósma drużyna zawodów, natomiast siódma rozgrywa baraż z zespołem z drugiego miejsca tej edycji Divizia Națională. System ten będzie obowiązywał w latach 2012–2014[9][10].

Zespoły sezonu 2015[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów SuperLigi w 2015
Klub Miasto 2014
CSM Universitatea Baia Mare Baia Mare 1.
RCJ Farul Constanța Konstanca 2.
Timișoara Saracens Timișoara 3.
Dinamo Bukareszt Bukareszt 4.
CS Universitatea Cluj-Napoca Kluż-Napoka 5.
Steaua Bukareszt Bukareszt 6.
CSM Olimpia Bukareszt Bukareszt 7.


Zwycięzcy ligi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]