Super Video Graphics Array

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Standardowe rozdzielczości ekranowe

Super Video Graphics Array (skróty: Super VGA lub SVGA) – po pojawieniu się kart graficznych VGA producenci tworzyli klony, które były zgodne z VGA. Z czasem zaczęli dodawać nowe tryby tekstowe i graficzne charakteryzujące się większą rozdzielczością i większą liczbą dostępnych kolorów. Niektóre karty udostępniają także akcelerację grafiki. Nazwa SVGA odnosi się do grupy tego rodzaju ulepszonych kart VGA i zwyczajowo dotyczy rozdzielczości 800x600.

Karty SVGA rozwinęły się w czasach, gdy głównym systemem operacyjnym był DOS. Ponieważ DOS w żaden sposób nie wspomaga pracy w trybach graficznych, toteż programiści muszą samodzielnie zajmować się obsługą kart SVGA, a że każdy producent dodawał rozszerzenia „na swój sposób”, więc należy każdą kartę obsługiwać „na jej sposób”, co po prostu komplikuje programy.[styl do poprawy]

W 1989 roku organizacja VESA zaproponowała rozszerzenie BIOS-u kart graficznych o wspólny dla wszystkich kart zestaw funkcji pozwalający w jednorodny sposób obsługiwać rozszerzenia producentów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]