Supercyfry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Supercyfry
Numberjacks
Gatunek serial telewizyjny dla dzieci
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Główne role Dylan Robertson
Robert Watson
Alice Baker
Jonathan Beech
Laura Maasland
Oliver Keogh
Roz Ellis
Harry Munday
Bob Golding
Rachel Preece
Ross Mullan
Liczba odcinków 65
Liczba serii 2
Nagrody zobacz
Produkcja
Produkcja Open Mind Productions
Reżyseria Helen Sheppard
Scenariusz Chris Ellis
Muzyka Justin Nichols
Czas trwania odcinka 12 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Wielka Brytania
Stacja telewizyjna Wielka Brytania BBC2, CBeebies
Polska CBeebies
Pierwsza emisja Wielka Brytania 16 października 2006
Polska 2 grudnia 2007
Lata emisji 2006-2009
Format obrazu 16:9 (Wlk. Brytania),

4:3 (Polska)

Format dźwięku Stereo
Chronologia
Powiązane Błyśnij-błyskula
Strona internetowa

Supercyfry (ang. Numberjacks, 2006-2009) – brytyjski serial telewizyjny dla dzieci, którego bohaterami są cyfry, rozwiązujące problemy, o których zawiadamiane są przez dzieci, nazywanymi w serialu agentami. Serial został wyprodukowany przez Open Mind Productions.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Supercyfry to animowane postacie od 0 do 9, które mieszkają w zwykłych sofach. Każdy odcinek składa się z takich samych elementów. Na początku odcinka niektóre cyferki są zaangażowane w zabawę, która będzie miała znaczenie dla problemu, który później będą musieli rozwiązać. Następnie agent wzywa cyferki na pomoc wraz z opisaniem problemu. Jedna bądź dwie cyferki przechodzą do świata rzeczywistego aby rozwiązać problem, podczas gdy pozostałe Supercyfry w czasie ich pobytu obserwują ich postępy na ekranie.

Cyferki w czasie pobytu w świecie ludzi muszą zdiagnozować problem, przez badania i przy pomocy dodatkowych pomysłów agentów, którzy dzwonią do bazy by je rozwiązać. Napotkane problemy najczęściej są spowodowane przez antagonistów; Problematyka, Pana Zagadki czy Cyfrokrada. Niekiedy problemu przysparzają najmłodsze Supercyfry, które uciekając z sofy za wszelką cenę chcą pomóc, nieumyślnie coś psując. Problemy rozwiązywane są przez maszynkę łamiłebka. Po rozwiązaniu zadania Supercyfry powracają do bazy, odtwarzają to, co się wydarzyło na ekranie, a następnie wzywają widza do zastanowienia się nad tym problemem.

Wszystkie problemy skupiają się wokół pojęć matematycznych; program ma na celu stymulowanie zainteresowania młodych dzieci matematyką.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pozytywni[edytuj | edytuj kod]

 • Cyfry 0, 1 i 2 to bardzo młode i niedoświadczone cyfry ze wszystkich. Rzadko uczestniczą w rozwiązaniu problemów. Mają też problemy z mówieniem.
  • 0 – jasnozielony członek drużyny i najmłodszy z drużyny cyferek. Jest chłopcem, który sprawia, że przedmioty znikają, lub sam potrafi zniknąć. Mało się rusza i mówi, dlatego inni często się o niego niepokoją. Razem z 1 tworzy 10, wtedy z jednego przedmiotu robi się dziesięć, a gdy się rozdzielają - z dziesięciu robi się jeden. Często niczego nie rozumie.
  • 1 – fioletowa członkini drużyny, jest dziewczynką, potrafi dodawać lub odejmować jeden przedmiot, powiększa lub pomniejsza o 1 cyfrę. Pomaga częściej niż 0 i 2. Razem z 0 tworzy 10, wtedy z jednego przedmiotu robi się dziesięć, a gdy się rozdzielają - z dziesięciu robi się jeden. Ze swojego klocka-pomocka może stworzyć kwadrat. Dzięki swojemu kształtowi potrafi wytworzyć moc łami-łebka, której można użyć nawet do góry nogami. Czasem jest złośliwa. Wydaje się być trochę niezdarna.
  • 2 – pomarańczowy członek drużyny. Jest chłopcem, który pomaga innym cyfrom, np. ustawić przedmioty w kolejności. Na początku nie potrafi liczyć, później się to zmienia. Wydaje się być poważniejszy od 0 i 1, ale często jest bardzo dziecinny. Ma dobre chęci, ale za mało wprawy. Mówi wyraźniej i więcej niż 0 i 1.
 • Cyfry 3, 4, 5 i 6 to główni bohaterowie, którzy rozwiązują problemy przedostając się do świata rzeczywistego.
  • 3 – różowa członkini drużyny, przez wszystkich uważana jest za zbyt małą cyferkę aby wybrać się na samodzielną misję, nad czym bardzo ubolewa. Na misję może wyruszyć tylko z 4, 5 lub 6, później się to zmienia. Jest bardzo zarozumiała. Kolekcjonuje piękne rzeczy (bryły geometryczne i dzwoneczek). Może zmienić swoje klocki-pomocki w walce-pomocki. Bardzo lubi hałasować.
  • 4 – niebieski członek drużyny, który, gdy nie udaje się na misję, zawsze sprawdza to co na ekranie. Często walczy z Cyfrokradem. Jako jedyny z drużyny Supercyferek potrafi naprawiać zepsute narządy, a także tworzyć wynalazki. Ze swoich klocków-pomocków może zrobić kwadrat. Lubi, kiedy jest cicho. Boi się wysokości i wydaje się być nieśmiały i mało ambitny.
  • 5 – turkusowa członkini drużyny, najmądrzejsza z tej grupy cyferek. Zawsze wyobraża sobie co może się stać kiedy wróg będzie kontynuował swoje poczynania. Zna się na modzie i tańcu. Często walczy z Hultaj Chochlą. Może zmienić swoje klocki-pomocki w płytki-pomocki.
  • 6 – żółty członek drużyny. Potrafi wysoko skakać, jest bardzo silny i odważny. Bardzo często udaje się na misje. Często walczy z Niekształtkiem. Uwielbia samochody. Może zmienić swoje klocki-pomocki w kijki-pomocki, lub płytki-pomocki.
 • Cyfry 7, 8 i 9 to najstarsze cyfry ze wszystkich. Rzadko angażują się w jakiś problem.
  • 7 – czerwona członkini drużyny. Jest pełną odwagi dziewczyną, która posiada moc tworzenia siedmiu kolorów tęczy. Potrafi też z każdej liczby zrobić 7. Lubi opowiadać ciekawe historie. Umie pięknie malować.
  • 8 – błękitny członek drużyny. Fajny chłopak, który dobrze liczy, uwielbia pomagać innym gdy są w tarapatach. Zawsze gotów do interwencji, gdy jest zaangażowany w problem. Jest bardzo odważny. Dzięki kształtowi może używać mocy łami-łepka nawet, gdy jest do góry nogami. Często pomaga 4.
  • 9 – zielona członkini grupy. Pomysłowa dziewczyna, jest najmądrzejsza ze wszystkich cyferek. Uważa, że jej klocki pomocki lubią być poukładane. Często opiekuje się małymi cyframi. Jest bardzo mądra. Ze swoich klocków-pomocków może stworzyć kwadrat.

Negatywni[edytuj | edytuj kod]

 • Problematyk (ang. Problem Blob) – zielona śluzowata istota z okiem wychodzącym z brzucha, powodująca problemy. Pluje na swoje ofiary zielonym śluzem, który sprawia problemy.
 • Pan Zagadka (ang. The Puzzler) – animowana głowa, dodaje, podwaja lub potraja przedmioty. Jeżeli spotka cyfrę, więzi ją w swojej "bańce pytańce", przejmuje wtedy jej moc. Zdarza się też że przez niego ludzie robią kilka razy to samo i kilka razy co innego np: trzy razy chodzą lewą nogą i trzy razy prawą, lub zamiast coś robić nogami robią rękoma. Zawsze rymuje wszystko co mówi.
 • Niekształtek (ang. Shape Japer) – fioletowe stworzenie, które zmienia kształty (np. kul na sześciany), porusza ludźmi, powoduje że ludzie mają problem z kołami, kwadratami oraz symetrią. Czasem jest kulą, a czasem kostką (w niektórych odcinkach kółkiem, kwadratem, trójkątem lub walcem).
 • Hultaj Chochla (ang. Spooky Spoon) – różowa chochla przypominająca łyżkę, która zamienia miejscami rzeczy, np. mop z rakietą do tenisa, wiadro z pizzą itp. Potrafi też zamienić ruch z bezruchem (np. leżąca książka zacznie tańczyć, a karuzela przestanie się obracać). Raz sprawiła, że czas leciał za szybko.
 • Cyfrokrad (ang. Numbertaker) – człowiek, który kradnie przedmioty w określonej ilości, zdarza się też, że dodaje 10 przedmiotów więcej (rysuje kredą cyfrę jaką wynosi dany przedmiot np. 3 i przed nią dopisuje 1 i powstaje 10 przedmiotów więcej np. 13). Kradnie cyfry, nosi biały płaszcz, rękawiczki i kapelusz

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie BBC Worldwide – Master Film
Reżyseria: Małgorzata Boratyńska
Dialogi:

Dźwięk: Joanna Włodarczak
Montaż:

Kierownictwo produkcji: Agnieszka Wiśniowska
Teksty piosenek: Andrzej Brzeski i Janusz Onufrowicz
Opracowanie muzyczne: Piotr Gogol
Wystąpili:

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie BBC Worldwide – Studio Eurocom
Wystąpili:

Reżyseria: Ewa Kania
Dialogi: Beata Marchand
Realizacja dźwięku: Mieszko Mahboob
Kierownictwo produkcji: Ewa Borek

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł Supercyfra Wróg
SERIA PIERWSZA
01 Kłopoty z Zerem The Trouble With Nothing 0, 6 Brak
02 Długo, coraz dłużej Going Wrong, Going Long 4 Problematyk
03 Dzisiaj kula, jutro sześcian Sphere Today, Gone Tomorrow 6 Niekształtek
04 Przybywa Pan Zagadka In, Out, Shake It All About 3, 5 Pan Zagadka
05 Jeszcze raz! One More Time 1, 4 Brak
06 Tu trzeba myśleć Forward Thinking 6 Problematyk
07 Siedem cudów Seven Wonders 4, 7 Pan Zagadka
08 Wielki ciężar Getting Heavy 3, 5 Hultaj Chochla
09 Piątko, pomóż! Belongings 5 Hultaj Chochla
10 Czwórka to równy gość! 4 He's A Jolly Good Fellow 4 Cyfrokrad
11 Sztuczki Niekształtka Boxing Day 6 Niekształtek
12 Hultaj rozrabiaka Out Of Order 5 Hultaj Chochla
13 Dziewięć żyć Nine Lives 3, 6, 9 Pan Zagadka
14 Kłopoty z Cyfrokradem Takeaway 4 Cyfrokrad
15 Formuła The Cuck-Cuck-Cuck-Oo-Oo-Oo Bird 5 Pan Zagadka
16 Wszystko idzie nie tak Stop And Go 6 Hultaj Chochla
17 Kolory Off Colour 4 Hultaj Chochla
18 Gra się z dwóch połówek A Game Of Two Halves 4 Niekształtek
19 Uwaga na Hrabiego Out For The Count 2, 6 Brak
20 Suszarka kontenerów The Container Drainer 3, 5 Pan Zagadka
21 Dziesiątki chwil Tens Moments 0, 1, 5 Brak
22 Trzy dobre uczynki 3 Things Good 3 Niekształtek
23 Powiedz, co masz na myśli Say What You Mean 4 Problematyk
24 Jedna Wygrana One Won 1, 6 Cyfrokrad
25 Skomplikowane Szóstki Tricky Sixes 6 Cyfrokrad
26 Może Czwórki będą z wami May The Fours Be With You 4 Niekształtek
27 Najlepsze oszacowanie Best Estimate 5 Problematyk
28 W i poza On And Off 4 Hultaj Chochla
29 Od zera do bohatera Zero The Hero 0 - 9 Brak
30 Złe Koła Bad Circles 6 Niekształtek
31 Sławne Piątki Famous Fives 5 Pan Zagadka
32 Targi Akcji Fair Shares 6 Problematyk
33 Jako Trójka Being 3 3 Cyfrokrad
34 Do nastolatków Into The Teens 4 Cyfrokrad
35 Slajd i skręt Slide And Turn 5 Niekształtek
36 Sześciu z jednego Six Of One 6 Problematyk
37 Czasowe Kłopoty Time Trouble 5 Hultaj Chochla
38 Raz, dwa, trzy, start! 1, 2, 3, Go 3, 9 Pan Zagadka
39 Więcej czwórek More 4 4 Niekształtek
40 Prawie jak człowiek Almost Human 4 Problematyk
41 Dwa, cztery, sześć, osiem Two, Four, Six, Eight 6, 8 Cyfrokrad
42 Ciągle w kółko Round And Round 5 Problematyk
43 Kwadratowy taniec Square Dancing 1, 4, 9 Niekształtek
44 Dzień danych Data Day 3 Hultaj Chochla
45 Co? Jak? Sprawdź! How? What? Check! 5 Pan Zagadka
ODCINKI SPECJALNE
S1 Odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia Counting Down To Christmas 5, 6 Hultaj Chochla, Cyfrokrad, Niekształtek
S2 Morze przygody Seaside Adventure 0-9 Wszyscy wrogowie
SERIA DRUGA
46 Do góry nogami Ups and Downs 1, 4, 8 Hultaj Chochla
47 W Ruchu On the Move 5 Problematyk
48 Bardzo zgrabna Very Shapely 6 Niekształtek
49 Maleńkie trzy telefony domowe Wee Three Phone Home 3, 7, 8, 9 Pan Zagadka
50 Zauważyliście coś? Did You Notice Anything? 4 Cyfrokrad
51 Pomiary Measured Response 6 Niekształtek
52 Pomyśl jeszcze raz Think Again 5 Hultaj Chochla
53 Liczcie dalej Carry On Counting 6 Problematyk
54 Pozyskiwanie informacji A Record In The Charts 4 Pan Zagadka
55 Połowa sukcesu Half Time 4 Cyfrokrad
56 Rzeczy posuwają się za daleko A Close Thing 6 Problematyk
57 Walce tańczą walca A Circle at Both End 5 Niekształtek
58 Coś tu się nie zgadza Matchmaking 3 Cyfrokrad
59 Granie w grupowanie A Different Sort 4 Hultaj Chochla
60 Pomiary bez miary Areas of Concern 6 Pan Zagadka
61 Aaalergia The Dreaded Lurgi 5 Problematyk
62 Zdarzenia z dzielenia Fraction Fiction 3 Niekształtek
63 Dzień i noc Interesting Times 3, 4, 5, 6 Hultaj Chochla
64 Spróbuj inaczej More Ways Than One 4, 8 Pan Zagadka
65 Setki i tysiące Hundreds and Thousands 6 Cyfrokrad

Opisy odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

 • Kłopoty z zerem
Supercyfra 0 powoduje zniknięcie rzeczy. Sześć nie jest zadowolony z tego zjawiska i postanawia to naprawić.
 • Długo, coraz dłużej
Długopis chłopca i mop woźnego robią się długie. Cztery dowiaduje się, że to Problematyk robi brzydki kawał.
 • Dzisiaj kula, jutro sześcian
Zły Niekształtek zamienia kule w sześciany. Sześć, który jest w drodze, nie może do tego dopuścić.
 • Przybywa Pan Zagadka
Pan Zagadka więzi Supercyfry 3 i 5 w Bańce Pytańce. Trzy i Pięć muszą rozwiązać jego zagadkę, bo inaczej jeśli źle ją rozwiążą, to utkną w bańce na zawsze.
 • Jeszcze raz
Podczas rozwiązywania problemu, Cztery zostaje przemieniony najpierw w cyfrę 5, a potem w cyfrę 6. Okazuje się, że to Jeden maczała w tym palce.
 • Tu trzeba myśleć
Przez Problematyka samochód chłopca i noga mężczyzny wymykają się spod kontroli. Sześć nie może na to pozwolić.
 • Siedem cudów
Siedem zostaje uwięziona przez Pana Zagadkę w Bańce Pytańce i przez to pojawiają się kłopoty. Aby ją uwolnić, Cztery musi rozwiązać kolejne zadanie.
 • Wielki ciężar
Nieznośna Hultaj Chochla podmienia lekkie i ciężkie przedmioty. Trzy i Pięć są temu przeciwne.
 • Piątko, pomóż!
Chłopiec ubiera się jak kobieta, a dziewczynka nosi męskie fatałaszki. Pięć odkrywa, że to Hultaj Chochla znów robi zamieszanie.
 • Czwórka to równy gość!
Cyfrokrad nie lubi, gdy zobaczy 4 rzeczy. Na szczęście Cztery przybywa by temu zapobiec.
 • Sztuczki Niekształtka
Przez niedobre sztuczki Niekształtka prostopadłościany i sześciany mają dziwny kształt. Sześć musi mu w tym przeszkodzić zanim będzie za późno.
 • Hultaj rozrabiaka
Ludzie wykonują czynności nie po kolei. Pięć podejrzewa o to paskudną Hultaj Chochlę.
 • Dziewięć żyć
Pan Zagadka więzi Dziewięć w Bańce Pytańce. Trzy i Sześć przybywają by jej pomóc.
 • Kłopoty z Cyfrokradem
Cyfrokrad znowu kradnie. Cztery, który jest w drodze, nie może na to pozwolić.
 • Formuła
Pan Zagadka ponownie sprawia ludziom problemy związane z formułą. Pięć musi pokrzyżować mu niecne plany zanim ten będzie dalej robił.
 • Wszystko idzie nie tak
Zła Hultaj Chochla zamienia ruch z bezruchem. Sześć przybywa by to wszystko naprawić.
 • Kolory
Wstrętna Hultaj Chochla kradnie kolorowe rzeczy, które jej przeszkadzają. Cztery na szczęście przywraca rzeczom właściwe barwy tęczy.
 • Gra się z dwóch połówek
Niedobry Niekształtek dzieli rzeczy na połówki. Cztery musi rozwiązać ten problem zanim wróg to zrobi.
 • Uwaga na Hrabiego
Sześć odkrywa, że ludzie mają problemy z liczeniem. Okazuje się, że to Dwa przyczynił się do tego.
 • Suszarka kontenerów
Pięć z przerażeniem odkrywa, że ilości w pojemnikach znikają. Okazuje się potem, że to sprawka Pana Zagadki, który uwięził Trzy w Bańce Pytańce.
 • Dziesiątki chwil
Zero i Jeden tworzą wszystkiego po 10. Pięć musi temu zapobiec zanim oboje to zrobią.
 • Trzy dobre uczynki
Supercyfra 3 walczy z Niekształtkiem, który nie lubi, gdy są trzy rzeczy. Tymczasem Cztery próbuje naprawić wyrzutnię, która z powodu awarii nie mogła go wystrzelić.
 • Powiedz, co masz na myśli
Przedmioty zmieniają wielkość. Cztery odkrywa, że to sprawka Problematyka, który znowu robi kawał.
 • Jedna Wygrana
Sześć walczy z Cyfrokradem, który zbiera więcej niż jeden przedmiot. Pomaga mu w tym Jeden.
 • Skomplikowane Szóstki
Sześć walczy z Cyfrokradem, który tworzy rząd skomplikowanych szóstek.
 • Może Czwórki będą z wami
Niekształtek bawi się czworokątami. Cztery na szczęście rozwiązuje ten problem.
 • Najlepsze oszacowanie
Przez Problematyka ludzie mają problem z oszacowaniem. Pięć przybywa, by rozwiązać ten problem.
 • W i poza
Cztery walczy z Hultaj Chochlą, przez którą rzeczy znajdują się poza jego miejscem.
 • Od zera do bohatera
Członkowie drużyny cyferek zamiast rozwiązać problem, stwarzają go jeszcze bardziej. Zero, najmłodszy z drużyny, ratuje ich z opresji.
 • Złe Koła
Wszystkie przedmioty mające kształt koła wymykają się spod kontroli. Sześć musi naprawić szkody, które spowodował Niekształtek.
 • Sławne Piątki
Pięć walczy z Panem Zagadką, który stworzył u każdego po pięć rzeczy.
 • Targi Akcji
Problematyk znów robi bałagan. Sześć przybywa, aby mu w tym przeszkodzić.
 • Jako Trójka
Cyfrokrad zabiera ludziom potrójne rzeczy. Trzy nie może na to pozwolić.
 • Do nastolatków
Cyfrokrad powiększa liczbę rzeczy o 10. Cztery przybywa, aby zlikwidować ten problem.

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

 • Do góry nogami
Cztery walczy z Hultaj Chochlą, która odwraca wszystko do góry nogami. Pomagają mu w tym Jeden i Osiem.
 • Maleńkie trzy telefony domowe
Trzy próbuje rozwiązać zadanie polecone przez Pana Zagadkę. Siedem, Osiem i Dziewięć przybywają, by jej w tym pomóc.
 • Pomiary
Przez podłego Niekształtka przedmioty zmieniają swoją długość. Sześć na szczęście przywraca im właściwy rozmiar.
 • Pomyśl jeszcze raz
Hultaj Chochla zmienia regułę jedego przedmiotu z wieloma rzeczami na regułę jednego przedmiotu z jedną rzeczą. Pięć przybywa, aby zlikwidować postawioną przez nią regułę i przywrócić właściwą.
 • Połowa sukcesu
Przez Cyfrokrada liczba rzeczy zmniejsza się o połowę. Cztery musi pozbyć się tego problemu zanim wróg to zrobi.
 • Walce tańczą walca
Pięć walczy z Niekształtkiem, który powoduje dziwne zachowanie walców.
 • Zdarzenia z dzielenia
Niekształtek bawi się w dzielenie na połówki, części trzecie i ćwiartki. Trzy nie jest z tego zadowolona, ale postanawia zrobić z tym porządek.
 • Dzień i noc
W historii opowiedzianej przez Supercyfrę 7 niedobra Hultaj Chochla podmienia czynności, które dzieją się w ciągu każdej pory dnia. Członkowie drużyny cyfr: Trzy, Cztery, Pięć i Sześć muszą to naprawić zanim wróg będzie dalej robił.
 • Spróbuj inaczej
Ludzie robią rzeczy w nietypowy sposób. Cztery podejrzewa o to Pana Zagadkę, który uwięził Osiem w Bańce Pytańce.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Royal Television Society Educational Television Awards 2006
 • nagroda: najlepszy program dla najmłodszych 0-5 lat − za odcinek (Nine Lives)
Royal Television Society Educational Television Awards 2007
 • nagroda: najlepszy program dla najmłodszych 0-5 lat − za odcinek (Zero The Hero)

Ciekawostki i błędy[edytuj | edytuj kod]

 • W pierwszym odcinku jak zawsze cyfra 3 wchodzi do skoczka, a 4 do windy, jednak potem 3 jedzie windą, a 4 skacze. Dokładnie mówiąc, jest to odcinek gdzie wszystko jest dłuższe niż powinno.
 • Cyfry 0, 2, 4, 6 i 8 są płci męskiej, a cyfry 1, 3, 5, 7 i 9 żeńskiej, choć w odcinku z zerem 3 mówi: jeden jest już bardzo zmęczony, oraz 4 "oj biedny" (gdy jedynka nie trafia w tarczę, gdzie zostawia się odciski) i trzy do dwójki w odcinku "Dwa, cztery, sześć, osiem" "opuściłaś taką śliczną liczbę".
 • Cyfra 3 raz poleciała na samodzielną misję - w 22 odcinku, o nazwie "3 Dobre Uczynki".
 • W odcinku "Od zera do bohatera" wszystkie cyfry oprócz zera sprawiały problem, uratowało je 0. W tym odcinku pierwszy raz wystąpiły wszystkie cyfry.
 • W angielskiej wersji Niekształtek jest płci żeńskiej.
 • We włoskiej wersji 1 jest płci męskiej, a 2 żeńskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]