Suvalkija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suvalkiečių Draugija „Suvalkija”
Państwo  Litwa
Siedziba Mariampol
Data założenia 1994
Prezes Birutė Kižienė
brak współrzędnych

Suvalkija (litewskie słowo określające Suwalszczyznę), Suvalkiečių Draugija „Suvalkija”litewska organizacja pozarządowa z siedzibą w Mariampolu, zrzeszająca Litwinów przymusowo wysiedlonych przez III Rzeszę z Suwalszczyzny. Zarejestrowana 29 lipca 1994 roku. Organizacja liczy około 700 osób zgrupowanych w 7 kołach regionalnych. Na jej czele od 2002 roku stoi Birutė Kižienė[1].

W 1941 roku rządy III Rzeszy i ZSRR zawarły porozumienie o wymianie ludności: Niemcy z terenów Litwy mieli zostać przesiedleni do III Rzeszy, a z kolei Litwinów z terenów zajętych przez Niemców (dotyczyło to przede wszystkim Suwalszczyzny, po agresji Niemiec na Polskę w 1939 przyłączonej do Rzeszy) miano wysiedlić do ZSRR. Wskutek ataku Niemiec na ZSRR nie doszło do realizacji tej umowy. Wypędzenia Litwinów doszły jednak do skutku i objęły, z samej tylko Suwalszczyzny (wysiedlano również z okręgu Kłajpedy), ok. 14 tysięcy osób, które zostały przesiedlone na Wileńszczyznę. Z powodu zmienionej sytuacji politycznej nie osadzano ich zgodnie z wcześniejszym planem na majątkach Niemców, lecz w miejsce wypędzanych z tego rejonu Polaków[2]. Taka polityka prowadziła zarazem do skłócenia Litwinów i Polaków[3].

Organizacja Suvalkija stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o tych wysiedleniach. Zabiega także u niemieckich władz o przyznanie poszkodowanym rekompensat finansowych; z jej inicjatywy rząd litewski przygotował projekt odpowiedniej rezolucji[2]. Udziela ona również pomocy w kontaktach z polskimi archiwami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paieška NVO duomenų bazėje (lit.). Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras. [dostęp 2009-12-11].
  2. a b Robert Mickiewicz: Litwini z Suwałk chcą rekompensat. Rzeczpospolita, 2009-12-11. [dostęp 2009-12-11].
  3. Liucija Burbienė: „Mus trėmė tik todėl, kad buvome lietuviai“ (lit.). Miesto laikraštis, 2009-08-14. [dostęp 2009-12-11].