Przejdź do zawartości

Swaefred z Esseksu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Swaefred z Esseksu
współwładca Esseksu wraz z Sigeheard i Offą
Okres

od ok. 694
do ok. 709

Poprzednik

Sebbi

Następca

Saelred, Swaefbert

Dane biograficzne
Data urodzenia

data nieznana

Data śmierci

data nieznana

Ojciec

Sebbi

Swaefred z Esseksu (Suebred, Swæfred) – następca na tronie Essex, po śmierci Sebbi – jego ojca. Władzę dzielił wraz z bratem – Sigeheardem, a w późniejszym okresie również z młodym kuzynem, Offą.

Niewiele jest informacji o jego panowaniu. Wiadomo, że w 705 bracia popadli w konflikt z Ine – królem Wesseksu, który zagroził im zbrojną interwencję, jeśli nie wypędzą jego rywali do władzy, których ukrywali na dworze.

Swaefed podpisał dwa granty:

  • ziemia na terenie Middlesex dla biskupa Waldehere, za zgodą Ethelreda z Mercji i potwierdzona przez jego następców Cenreda i Ceolreda – dokument potwierdza zwierzchność Mercji nad władcami Esseksu w tym okresie (część badaczy wątpi w jego autentyczność, jednak większość nowych opracowań nie zgłasza takich zastrzeżeń[1]).
  • dar dla klasztoru w Nazeing[1], gdzie przebywała tajemnicza Fymme, być może krewniaczka, pochodząca z rodu Esseksów[2].

Następcą braci na tronie Esseksu został Swaefbert.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b P. Sawyer: Anglo-Saxon Charters. British -Academy - Royal Historical Society. [dostęp 2010-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-23)]. (ang.).
  2. B. Yorke, Królowie..., s. 80

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Yorke: Królowie i królestwa Anglii w czasach Anglosasów 600-900. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 67-84. ISBN 978-83-01-16169-9. (pol.).