Sigeheard z Esseksu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sigeheard z Esseksu
współwładca Esseksu wraz z Swaefredem i Offą
Okres

od ok. 694
do 709

Poprzednik

Sebbi

Następca

Saelred, Swaefbert

Dane biograficzne
Data urodzenia

data nieznana

Data śmierci

data nieznana

Ojciec

Sebbi

Rodzeństwo

Swaefhard, Swaefred

Dzieci

Sigemund

Sigeheard z Esseksu – jeden z następców Sebbi na tronie Królestwa Essex. Współrządził wraz z bratem Swaefredem ok. 694–709[1][2]. Przez krótki czas bracia dzielili władzę również z Offą – synem Sighere[3].

Sprawa sukcesji po śmierci Sebbi nie była jasna. Sigeheard i Swaefred podzielili się władzą w samym Esseksie, natomiast trzeci z braci, Swaefhard, objął już w 689 kontrolę nad częścią królestwa Kentu i tam pozostał. W 705 Sigeheard popadł w konflikt z królem Ine z Wesseksu, który oskarżył go o ukrywanie na terenie królestwa rywali do korony Wesseksu. Znacznie potężniejszy Ine zagroził nawet zbrojna interwencją, ale Sigeheard zdecydował się na kapitulację i spełnienie jego żądań.

Nieznane sa dalsze losy Sigehearda. Wiadomo, że jego imię pojawia się na dwóch dokumentach zaświadczających granty dla kościoła: zatwierdził dar Ethelreda dla klasztoru w Barking (jest to jedyny zachowany dokument z podpisami obu braci) oraz podpisał nadanie ziemi przez Cenreda z Mercji dla biskupa Waldhere na terenie kontrolowanego przez siebie Middlesex[4].

Przy podziale władzy po śmierci Sebbi nie udało się wyeliminować kolejnego pretendenta do tronu – młodego kuzyna Offy [5] i w 709 roku upomniał się on o swoje dziedzictwo. Przynajmniej przez jakiś czas funkcjonował on jako współwładca, ciesząc się dużym poparciem wśród ludu[3], jednak abdykował.

Nie wiadomo, jak długie było panowanie Sigehearda, jednak wiadomo, że jego następca, Swaefbert, zmarł w 738.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Inc Icon Group International: Succeeding: Webster's Quotations, Facts and Phrases. Icon Group International, Incorporated, listopad 2008, s. 479. ISBN 780546659238.Sprawdź autora:1.
  2. Beda Czcigodny:Historia ecclesiastica gentis Anglorum, księga IV, rozdz. 11(ang.)
  3. a b Beda Czcigodny: Historia ecclesiastica gentis Anglorum, księga V, rozdz. XIX
  4. P. Clemoes: Anglo-Saxon England, s. 22
  5. B. Yorke, Królowie..., s.80

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]