Symphony OS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symphony OS
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent Symphony OS Project
Architektura uniksopodobny
Pierwsze wydanie Maj 2006
Aktualna wersja 14.0
(22 stycznia 2014; 4 lata temu[1])
Jądro Linux
Środowisko pracy Mezzo
Licencja Otwarte oprogramowanie
Typ pakietów Deb, Sym
Wersja Live T dostępna
Symphony OS w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

Symphony OSdystrybucja Live CD oparta na Knoppiksie. Jej twórcami byli: Ryan Quinn i Jason Spisak. Dystrybucja ciągle się rozwija i aktualnie jest w fazie beta.

Od maja 2006 dystrybucja nie opierała się już na Knoppiksie, ale na Debianie Sid i oferuje możliwość instalacji na dysku twardym. Od czerwca 2007 systemem bazowym z kolei stał się Ubuntu.

Cechą, która wyróżnia Symphony OS spośród innych dystrybucji, jest wykorzystanie własnego środowiska graficznego – Mezzo, które zostało zaprojektowane z myślą o wygodzie i prostocie. Symphony zawiera także własne środowisko tworzenia aplikacji oparte na MozilliOrchestra.

Symphony OS używa własnego systemu pakietów *.sym; za pomocą prostego interfejsu użytkownik może zainstalować programy bez kłopotów z zależnościami. Dzięki temu, że dystrybucja jest oparta na Debianie, obsługuje także pakiety DEB.

Orchestra[edytuj | edytuj kod]

Orchestra jest środowiskiem tworzenia aplikacji stworzonym dla Symphony OS. Pozwala na uruchamianie programów napisanych z użyciem HTML-a i skryptów Perlowych (CGI) jako aplikacji lokalnych.

Orchestra składa się z lekkiego serwera HTTP napisanego w Perlu oraz "odchudzonego" środowiska renderowania stron Mozilli. Z powodu wykorzystywania Mozilli jako silnika dla aplikacji, mogą one korzystać z następujących technologii:

Mezzo[edytuj | edytuj kod]

Mezzo jest środowiskiem graficznym stworzonym przez Jasona Spisaka dla Symphony OS. Mezzo ma być nową koncepcją prezentowania danych użytkownikowi.

Mezzo zrywa z koncepcją znaną z większości środowisk graficznych: "Pulpit jest katalogiem". W Mezzo menu "System", "Programy", "Pliki" i "Kosz" znajdują się w rogach pulpitu, co jak tłumaczą programiści pracujący nad Mezzo ma być ułatwieniem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • http://symphonyos.com/ – oficjalna strona projektu
  • Symphony OS – artykuł na łamach serwisu linuxnews.pl z dn. 2005-09-27 [1]