Synagoga w Sierakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga w Sierakowie
Obiekt zabytkowy nr rej. 2229/A z 4.04.1992
Ilustracja
Synagoga, stan w roku 2005
Państwo  Polska
Miejscowość Sieraków
Budulec murowana
Data budowy 1889
Data likwidacji około 1920
Obecnie własność prywatna
(sklep / hurtownia)
brak współrzędnych

Synagoga w Sierakowie – synagoga znajdująca się w Sierakowie przy ulicy Sokoła 4 (dawniej ul. Żydowska).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga została zbudowana przed rokiem 1889. W okresie międzywojennym przerobiono ją na świetlicę Związku Strzeleckiego[1].

Podczas II wojny światowej hitlerowcy urządzili w niej magazyn. Po wojnie budynek synagogi przebudowano na kino „Żeglarz” istniejące do końca lat 80. XX wieku. Obecnie jest to własność prywatna.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Murowany i orientowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Zachowały się charakterystyczne synagogalne cechy wystroju zewnętrznego.

Wewnątrz, we wschodniej części znajdowała się główna sala modlitewna, którą otaczały z trzech stron galerie dla kobiet, wsparte na kolumnach. W części zachodniej znajdował się przedsionek, z którego wchodziło się do sali głównej.

Żydzi w Sierakowie[edytuj | edytuj kod]

W roku 1783 Łukasz Bniński, ówczesny właściciel Sierakowa, nadał Żydom przywilej zezwalający na utworzenie szkoły[2] (wymienionej w 1819 w aktach Archiwum Państwowego w Poznaniu[3]). Późniejszy (z 1792) rozszerzał te prawa umożliwiając powstanie cmentarza i synagogi. Przed pożarem Sierakowa (1817) Żydzi stanowili ok. 20% mieszkańców[4], w roku 1931 mieszkała tu już tylko jedna rodzina żydowska[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]