Szparowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cperrien-fashionplatescan-p-vf 33.jpg Bustle.png
Szparowanie
Grafika nieszparowana Grafika szparowana

Szparowanie – precyzyjna selekcja fragmentu obrazu w grafice rastrowej. Można jej dokonać za pomocą narzędzi do automatycznej selekcji, jednak w trudniejszych przypadkach precyzyjnego szparowania można dokonać tylko ręcznie za pomocą rysowania obwiedni wokół zaznaczanego obszaru.

Szparowanie wykorzystuje się do obróbki kolorystycznej wybranych obszarów, tworzenia fotomontaży, transformacji kształtu, budowania masek itd.

W fotografii produktowej i reklamowej szparowanie oznacza całkowite wycięcie produktu z tła za pomocą specjalistycznych narzędzi. Przeważnie szparowanie odbywa się przy użyciu tabletów graficznych w programach graficznych takich jak np. Adobe Photoshop. Wyszparowany produkt zapisywany jest w formacie PNG. Zdjęcia z wyszparowanymi produktami wykorzystywane są w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Snapshot Studio, Fotografia Reklamowa Produktowa, Zdjęcia Odzieży i Produktów, Packshot – Kraków – Katowice | Snapshot Studio, Snapshot Studio Fotografia Produktowa [dostęp 2018-07-06] (pol.).