Tęczanka filigranowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tęczanka filigranowa
Iriatherina werneri[1]
Meinken, 1974
Tęczanka filigranowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd aterynokształtne
Rodzina tęczankowate
Rodzaj Iriatherina
Meinken, 1974
Gatunek tęczanka filigranowa

Tęczanka filigranowa[2], tęczanka Wernera[2] (Iriatherina werneri) – gatunek małej, słodkowodnej ryby z rodziny tęczankowatych (Melanotaeniidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Iriatherina. Jest to ryba hodowana w akwariach.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został odkryty przez niemieckich akwarystów na terenie indonezyjskiej prowincji Papua Zachodnia w 1973, a rok później opisał go naukowo na łamach niemieckiego czasopisma Aquarium Aqua Terra ichtiolog i akwarysta Hermann Meinken[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Środkowo-wschodnia Nowa Gwinea oraz północna Australia. Przebywają najczęściej w czystych, wolno płynących wodach z bujną roślinnością.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Niewielka ryba o srebrzystym, silnie bocznie ścieśnionym ciele. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony: samce mają znacznie wydłużone promienie drugiej płetwy grzbietowej i płetwy odbytowej, osiągają do 5 cm, a samice do 4 cm długości.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Biologia i ekologia tego gatunku jest słabo poznana. Większość danych pochodzi z obserwacji przeprowadzonych w akwariach. W warunkach naturalnych tęczanki Wernera żyją w ławicach złożonych z samic i młodych osobników, wokół których pływają samce. Żywią się glonami, okrzemkami, drobnymi skorupiakami i drobnymi larwami muchówek.

Warunki hodowlane[edytuj | edytuj kod]

Tęczanka filigranowa jest rybą stadną, spokojną, skorą do pływania. W akwarium powinna być trzymana w grupie co najmniej 5 osobników, z innymi towarzyskimi i niedużymi rybami. Wymaga akwarium z dużą przestrzenią do pływania oraz roślinnością rosnącą po bokach zbiornika. Woda powinna być wolna od azotanów, regularnie odświeżana. W akwarium ryba ta przebywa w górnej i środkowej warstwie toni.

Iriatherina Werneri-Male group.jpg
Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 22–30 °C
Twardość wody miękka
2–8°n
Skala pH 5,2–7,5
Pokarm drobne skorupiaki,
muszki owocowe, płatki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Iriatherina werneri, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Bibliografia: Atlas ryb akwariowych
  3. Hermann Meinken. Mitteilung der Fischbestimmungsstelle des VDA, Nr. 77. Aus Neu-Guinea kommt eine neue Gattung und Art der Ährenfische (Pisces, Atherinidae). „Aquarium Aqua Terra”. 8(55), s. 9-11, 1974 (niem.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Iriatherina werneri. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 29 listopada 2009]
  2. Adrian R. Tappin: Home of the Rainbowfish: Iriatherina werneri (ang.). [dostęp 29 listopada 2009].
  3. Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.