Przejdź do zawartości

Tabaluga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tabaluga – Wielkie przygody małego smoka
Tabaluga
Ilustracja
Gatunek

serial animowany
fantasy

Kraj produkcji

Niemcy
Australia

Oryginalny język

niemiecki, angielski

Liczba odcinków

78

Liczba serii

3

Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria

Peter Maffay, Yoram Gross, Gregor Yoram

Muzyka

Andreas Sedlmaier

Czas trwania odcinka

22 minuty

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Niemcy, Australia

Data premiery

4 października 1997

Stacja telewizyjna

ZDF KiKA Junior

Pierwsza emisja

4 października 1997 – 19 czerwca 2004

Status

Zakończony

Format obrazu

4:3

Format dźwięku

Stereo

Osoba przebrana za Tabalugę. Bajka jest popularna wśród dzieci i dorosłych.

Tabaluga – Wielkie przygody małego smoka – niemiecko-australijski serial animowany autorstwa Petera Maffaya opowiadający o zielonym smoku i jego przyjaciołach. Powstały trzy serie serialu po 26 odcinków (z udziałem różnych rysowników i scenarzystów) oraz film pełnometrażowy „Tabaluga i Leo”[1][2].

Statua fig. Tabaluga w Erfurcie

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria 1[edytuj | edytuj kod]

Fabuła oryginalnej serii koncentruje się wokół zaognionych stosunków Rajskiej Doliny z Lodolandią. Krótkotrwałe okresy nieoficjalnego zawieszenia broni przerywane są nagłymi i burzliwymi konfliktami zbrojnymi. Obywatele Rajskiej Doliny, Grzebcio, Bzyk i Rubin, podczas ucieczki przed śnieżnymi kulami przypadkiem odkrywają tajemnicze jajo zakopane w ziemi. Wykluwa się z niego młody smok – syn i dziedzic Tyriona, Tabaluga. Wkrótce Tabaluga zostaje poinformowany o okolicznościach śmierci jego ojca. Tyrion zginął śmiercią żołnierską podczas bitwy z tyranem Lodolandii, bałwanem Arktosem, ulegając przekształceniu w ciało niebieskie (gwiazdę). Ostatnia prośba Tyriona zmusiła jego zausznika, Puchacza, do przyjęcia postawy wallenrodycznej: mędrzec emigruje do Lodolandii i podejmuje się zdradliwej współpracy z Arktosem, aby dzięki swej uprzywilejowanej pozycji móc dokonywać strategicznych aktów szpiegostwa i sabotażu. Wraz z końcem serii Arktos uświadamia sobie potężną moc, która (niczym cudowna broń) pozwoli przeważyć szalę wojny na jego korzyść. Przed ostatecznym zamrożeniem terenów Rajskiej Doliny powstrzymuje go jednak Tabaluga. Obywatele Rajskiej Doliny żądają dla schwytanego zbrodniarza najwyższej kary, jednak Tabaluga z pozycji siły decyduje się na współpracę z Arktosem. W wyniku tego sojuszu w świecie filmu pojawi się zjawisko zmienności pór roku.

Seria 2[edytuj | edytuj kod]

W drugiej serii głównym wrogiem jest Hamsin, a Arktos sprzedaje lody. W pierwszym odcinku Tabaluga zostaje księciem Rajskiej Doliny, a Arktos wycina drzewa, których pnie chce przeznaczyć na produkcję lodów i powstaje pustynia. W drugim odcinku zjawia się Hamsin, od tej pory jest on najważniejszym wrogiem Tabalugi. W przedostatnim odcinku Hamsin niszczy całą Rajską Dolinę, ale Tabaludze i jego przyjaciołom udaje się znów zasiać drzewa, a Hamsin ginie w walce z Tabalugą. W ostatnim odcinku Arktos pod pozorem budowy parku rozrywki przygotowuje się do zamrożenia Doliny, jednak znów zostaje pokonany, zaś Tabaluga rezygnuje z korony.

Seria 3[edytuj | edytuj kod]

W trzeciej serii Tabaluga wyrusza na niebezpieczną misję po Medalion Smoka. Aby go zdobyć, musi uzbierać wpierw 5 znaków (Ognia, Wiatru, Wody, Lodu i Żelaza). Smok wyrusza na wyprawę w towarzystwie Miluni i Grzebcia. Arktos powraca na miejsce głównego przeciwnika. Razem z Jakubem i Sępem, a także pałętającym się Keyem (który pod koniec serii przechodzi na stronę Tabalugi) wyrusza za Tabalugą. Dlatego akcja nie toczy się już wyłącznie w Rajskiej Dolinie i Lodolandii, a prawie wszystkie odcinki tworzą jeden ciąg.

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

W serialu akcja często przenosi się z miejsca na miejsce, i można wyróżnić kilka „metalokacji”, pomiędzy którymi granice są bardzo wyraźne.

Rajska (Zielona) Dolina[edytuj | edytuj kod]

Kraina wiecznej wiosny, od wieków rządzona przez smoki. Żyją w niej zwierzęta mówiące ludzkim głosem – odpowiedniki gatunków występujących na Ziemi w strefie umiarkowanej. Władza smoka służy tylko regulacji spraw bieżących – poza tym w Rajskiej Dolinie panuje sielankowa anarchia. Młody widz może przekonać się, jak wspaniałe życie wiodą mili mieszkańcy nie będąc przez nikogo sterowani. W 3 serii nazwę zmieniono: Green vale – Zielona dolina.

Lodolandia (Kraina lodu)[edytuj | edytuj kod]

W Lodolandii panuje stale zima. Jej przywódcą jest demoniczny bałwan Arktos, rezydujący w pałacu zwanym Mroźnogrodem znajdującym się na wyspie i będącym stolicą miasta Sopelkowo. Mieszkają tu zwierzęta z obu biegunów (niedźwiedzie polarne, pingwiny, foki, wilki polarne, lemingi, morsy). Lodolandczycy podejmują kosztowne i bezsensowne inwestycje, jak np. budowa ogromnych hoteli (do Lodolandii nikt nie przyjeżdża). Wiele też wysiłku wkładają w stałą wojnę z Rajską Doliną. Działania te wynikają z zaślepienia ich przywódcy. Kraina Lodu jest niezwykle analogiczna do państw autokratycznych, można pokusić się o twierdzenie, że ma za zadanie pokazywać młodym widzom złe strony takiego ustroju[potrzebny przypis].

W 1 serii od zimna panującego w Lodolandii Tabaludze czasem gasł ogień, jednak już w 2 serii zrezygnowano z tego pomysłu. Po pierwszym obaleniu Arktosa teren Lodolandii został zredukowany do samego Sopelkowa wraz z przyległymi terenami, a mieszkańcy Rajskiej Doliny zawarli z Arktosem umowę, na mocy której tylko przez 3 miesiące w roku w obu krajach panować ma zima. W ten sposób w świecie Tabalugi ukształtowało się następstwo pór roku.

Pustynia[edytuj | edytuj kod]

Królestwo Hamsina. Powstaje przypadkiem, z winy Arktosa, który rozkazał wyciąć wszystkie drzewa na dużym obszarze Rajskiej Doliny, aby spożytkować je na produkcję lodów. Wyjałowione tereny zamieniły się w nieprzyjazną krainę słońca i piasku. Ich władca cały czas próbuje zamienić Rajską Dolinę w pustynię. Jednakże świat ten nie jest ukazany tak analogicznie do państw autokratycznych i zarazem antagonistycznie wobec Doliny, jak w serii pierwszej Kraina Lodu[potrzebny przypis]. Pustynia pojawia się tylko w 2 serii, nie wiadomo, co dzieje się tam później.

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy 1 seria została pokazana na antenie TVP1 jako Wieczorynka od 29 sierpnia 1998 roku do 27 lutego 1999 roku. W 2002 roku powtórzono emisję serii 1, zaś po niej rozpoczęto premierową emisję serii 2 (27 stycznia – 21 lipca 2003). Następnie powtórzono emisję serii 1 i 2, a po ich zakończeniu wyemitowana została po raz pierwszy seria 3 (27 września 2004 – 26 kwietnia 2005). W 2006 roku TVP1 powtórzyła emisją serii 3, zaś stacja MiniMini wyemitowała serię 1, w 2007 roku serię 2, a w 2008 roku do końca sierpnia serię 3. 20 grudnia 2008 roku stacja MiniMini wyemitowała 1 odcinek serii 1. W marcu 2012 roku TVP1 nadało I serię serialu. Dalszej emisji zaprzestano. Od czerwca 2013 roku emisję II sezonu wznowiono. Od 15 lutego do 10 maja 2014 roku był w całości nadawany w TVP ABC, emisję powtórzono w podobnym okresie 2016 oraz 2017 roku.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pozytywni[edytuj | edytuj kod]

 • Tabaluga – jest młodym smokiem, synem Tyriona. Jak każdy smok potrafi latać, zionąć ogniem i tak, jak jego przodkowie, broni Rajskiej Doliny. W drugiej serii zostaje wybrany na księcia Rajskiej Doliny. Przyjaźni się głównie z Milunią, Grzebciem, Rubinem, Bzykiem i Puchaczem. W 1 serii próbuje – tak jak inne smoki dawniej – pokonać Arktosa i Lodolandię. W drugiej serii walczy także z Hamsinem, a w trzeciej jego celem jest zdobycie Medalionu. Pojawia się w każdej serii. W ostatnim odcinku Arktos chciał jego i wszystkich mieszkańców Rajskiej Doliny zamrozić, kiedy walczył z Tabalugą o Medalion Smoka. Dmuchnął swoim mroźnym oddechem, a Tabaluga szybko krzyknął do Puchacza, aby ten rzucił mu swoją magiczną kulę, która wszystko odbija i tak Arktos został pokonany oraz zamrożony – został w swoim pałacu na wieki.
 • Tyrion – to duży, szary, prastary smok, który pojawia się dość rzadko, głównie w snach Tabalugi (w 1 serii), jego wyobrażeniach (w serii 2) oraz jednorazowo w kryształowej grocie w ostatnim odcinku (w serii 3). Nieżyjący ojciec Tabalugi, któremu udziela mądrych rad. W kilku odcinkach ukazana jest przeszłość z udziałem Tyriona: w odcinku Sługa dwóch panów ukazane są ostatnie chwile Tyriona (jak zmienia się w gwiazdę), w odcinku Strumień czasu pokazana jest przeszłość z dzieciństwa Tyriona, w odcinku Piaski przeznaczenia ukazane są wydarzenia poprzedzające te z odcinka Sługa dwóch panów, zaś w odcinku Gdzie jest zima? ma miejsce epizod z Tyrionem.
 • Puchacz Uhu – szara sowa, zwykle ubrana w szatę zapinaną guzikiem z herbem Lodolandii. Posiada kryształową kulę (właściwa nazwa: magiczny głaz), która pozwala mu odkrywać niedaleką przyszłość, przeszłość oraz zdarzenia z innego miejsca. W pierwszej serii kula ma kolor niebiesko szary zaś w pozostałych 2 jest ona fioletowa. Uhu był podczas pierwszej serii więziony przez Arktosa, gdzie jego wiedza i kryształowa kula miały służyć do podłych celów władcy Lodolandii (miał pełnić rolę jego doradcy). W rzeczywistości zawsze starał się przeszkodzić w niecnych planach Arktosa. Władca obiecał uwolnić go, jeśli wygra z nim w szachy. Uhu nigdy nie wygrał, gdyż Arktos oszukiwał, jednak pod koniec 1 serii uwolnił go Tabaluga. Puchacz to duchowy mentor Tabalugi, który posiada najrozleglejszą wiedzę w Rajskiej Dolinie, tak o jej historii, jak i w naukach przyrodniczych i magicznych eliksirach. Pojawia się w każdej serii.
 • Nessaja – olbrzymia żółwica, najstarsze zwierzę żyjące w Rajskiej Dolinie. W odcinku Dobry Arktos twierdzi, że ma ponad 100 lat, zaś w filmie pełnometrażowym Tabaluga i Leo twierdzą, że skończyła 1000 lat. Posiada również ogromną wiedzę, przede wszystkim w dziedzinie historii. Często wraz z Puchaczem doradza Tabaludze. Pojawia się w każdej serii.
 • Milunia – mała króliczka śnieżna chodząca w różowej minisukience. Pochodzi z Lodolandii, jednak mieszka w Rajskiej Dolinie. Tabaluga spotkał ją w posągu Arktosa, zamrożoną za to, że chciała zjeść marchew z posągu. Jest najbliższą przyjaciółką Tabalugi już od pierwszej serii. Martwi się o niego, często karci go lub mówi mu, co ma robić. Jest o niego bardzo zazdrosna i nie znosi, gdy Tabaluga gdzieś leci, nie zabierając jej ze sobą. Jest bardzo podejrzliwa wobec mieszkańców Lodolandii, gdyż z doświadczenia wie, jakimi są oszustami[potrzebny przypis]. Czasem brakuje jej towarzystwa innych królików. Jej przysmakiem jest marchewka. Od drugiej serii jej pasją jest ogrodnictwo. Pojawia się w każdej serii.
 • Grzebcio – mały kret. Nosi grube okulary, lecz i tak słabo widzi. W jednym z odcinków trzeciej serii odkrył, że jeżeli przyciemni okulary, światło dzienne go nie oślepia i lepiej widzi. Znakomicie radzi sobie pod ziemią. Bardzo chce pomagać innym i dokonywać wielkich rzeczy. W pierwszej serii nie pełnił zazwyczaj ważnej roli[potrzebny przypis] (choć trzeba tutaj zaznaczyć, że przyczynił się wydatnie do znalezienia smoczego jaja), jednak już w drugiej wszedł w skład grupy ekspedycyjnej, czyli trójki (Tabaluga, Milunia i Grzebcio) postaci, które zawsze wspólnie wyruszają w dalsze podróże związane z ratowaniem Rajskiej Doliny bądź szukaniem Znaków Smoka. Pojawia się w każdej serii.
 • Rubin – koliber, przyjaciel Tabalugi. To on wraz z Grzebciem i Bzykiem znaleźli smocze jajo. Pojawia się w każdej serii.
 • Bzyk – pszczoła, przyjaciel Tabalugi. To on wraz z Grzebciem i Rubinem znaleźli smocze jajo. Pojawia się w każdej serii.
 • Orzeł – wielki ptak. Pojawia się tylko w serii pierwszej oraz w pierwszym odcinku serii drugiej. Mieszka w Rajskiej Dolinie i pomaga jej walczyć z Arktosem. Jest dzielny i nie boi się ognia.
 • Eli – młody słoń. Jest miły i zabawny. Pojawia się w drugiej i trzeciej serii. W drugiej serii nazywany jest po prostu Słoniem, a w trzeciej serii podawane jest jego imię.

Negatywni[edytuj | edytuj kod]

 • Arktosbałwan noszący czarny cylinder, na którym ma żółte, kocie oczy o złośliwym wyrazie (w serii 1 i 3 oczy Arktosa są przytwierdzone do cylindra na stałe, w 2 rysownicy uważali, iż jest to kapelusz z dziurami na oczy). Jest władcą mroźnej Lodolandii. Potrafi zamrażać oddechem, dzięki czemu budzi respekt i strach wśród poddanych. Arktos to zuchwały, egocentryczny megaloman. Jego głównym życiowym celem jest prowadzenie ekspansji Lodolandii, poprzez aneksję Rajskiej Doliny. Jest sprytny i przebiegły i gdyby nie Tabaluga, dawno przejąłby władzę w dolinie. Do obserwacji używa ogromnego teleskopu, szklanej kuli należącej do Uhu, w serii 1 i 3 ma też szpiega – Sępa (Sępiszpona). Jego hobby to gra w szachy. Jego przysmakiem są lody, produkowane w wytwórni w Mroźnogrodzie. Ulubionym zwierzątkiem lodowego cesarza jest rekin o imieniu Reksio, którego trzyma w basenie w jednej z komnat. Poddani bardzo się go boją, jednak w rzeczywistości nienawidzą go i za plecami nazywają beką śniegu lub marchwionosem. Są tępi i nie rozumieją nawet najprostszych rozkazów, co zazwyczaj kończy się zamrożeniem przez Arktosa i umieszczeniem w sali chwały: wielkiej komnacie w Sopelkowie, w której Arktos trzyma wszystkie zamrożone przez siebie zwierzęta jako dowód swej siły i wyższości. Dla Arktosa groźna jest wysoka temperatura, przy której się roztapia. Boi się on również niewielkich stworzeń, takich jak mrówki, czy myszy.
 • Jakub – najważniejszy z pingwinów z Lodolandii, wyróżnia go monokl na nosie. Pełni on rolę marszałka dworu Arktosa (w 2 i 3 serii nazywany jest jego lokajem), jak również jego doradcą od czasu ucieczki Puchacza Uhu z Lodolandii. Wraz z kolejnymi odcinkami potrafi się jednak coraz bardziej postawić Arktosowi. Ponadto, w niektórych odcinkach współpracuje ze stworzeniami Rajskiej Doliny.
 • Atylla – tęgi mors, kucharz Arktosa. Pojawia się tylko w 1 serii. Bardzo rzadko opuszcza kuchnię (np. Uprowadzenie urwisa czy Miły gość). Jest typem osiłka, na ramieniu ma tatuaż w kształcie serca. Nie cierpi gotowania i rzadko się stara, by danie było jadalne. Nienawidzi wszystkich wokół, z Arktosem na czele: ponieważ władca nigdy nie wchodzi do kuchni, Atylla może kpić sobie z niego i obrażać do woli. Czasami specjalnie robi paskudne jedzenie, by mu dokuczyć; wie, iż wina spadnie na podającego posiłek Jakuba.
 • Hamsin – groźny duch, władca Pustyni. Występuje wyłącznie w drugiej serii, spycha wówczas Arktosa na drugi plan, przejmując rolę czarnego charakteru w kreskówce. Jest zły i przebiegły. Mieszka w Pustynnym Pałacu, a gdy przypadkiem sam go niszczy, buduje nowy, jeszcze potężniejszy. Stale toczy wojnę z Rajską Doliną, czasami też z Lodolandią, choć zazwyczaj zawiera pokój lub sojusz z Arktosem. Często drze się bezmyślnie na poddanych. Jak większość mieszkańców pustyni często czymś obrywa. Przemieszcza się jeżdżąc na wielbłądzie, a czasami przy pomocy Piaskolotu – własnej wersji Arktoplanu Arktosa. Jego przysmak to piaskowe prażynki. Dla Hamsina niebezpieczna jest woda, w której się rozpuszcza.
 • Sęp – szpieg Arktosa. Nazywany także często Sępiszponem. Podobno jego imię brzmi tak naprawdę Wyświechtane Pióro, co można usłyszeć w jednym z odcinków 1 serii, gdzie przedstawia się też jako Agent S66 ze służb zwiadowczych Arktosa (odc. Księżycowa choroba). Ma wspaniały dar wymowy, którym potrafi przekonać każdego z wyjątkiem Arktosa. Nienawidzi zimy oraz Arktosa (którego nazywa marchwianym nochalem). Z tego powodu w serii drugiej przeszedł na służbę Hamsina, po czym powrócił do Arktosa. Podobnie jak Jakub, w kilku odcinkach zdarzyło mu się współpracować ze stworzeniami z Rajskiej Doliny.
 • Key – zwinny kameleon, szpieg Hamsina. Główną jego zaletą jest to, że jako kameleon potrafi idealnie wtopić się w tło. Choć udaje wiernego sługę, w rzeczywistości sam najchętniej zostałby władcą Pustyni[potrzebny przypis]. Cieszy go cudze cierpienie[potrzebny przypis]. Po śmierci swojego władcy bezskutecznie stara się o przyjęcie na służbę do Arktosa zamiast Jakuba. Jednak nachalność i głupota Keya tylko denerwują Arktosa. Ostatecznie Key staje po stronie Rajskiej Doliny w walce z Arktosem, uczy się odróżniać, co jest dobre, a co złe, a nawet ratuje życie Tabaludze. Key po raz pierwszy został przedstawiony w 2 serii i pojawia się również w trzeciej serii.
 • Klara – strusica, księgowa Hamsina. Nosi okulary. Zajmuje się liczeniem (często ziarnek piasku), budową maszyn dla Hamsina i obserwacją terenu, do czego używa lornetki. Pozostając wierną Hamsinowi nawiązała przyjaźń z mieszkańcami Rajskiej Doliny. W odcinku Moje maleństwo adoptowała Bodzia – syna sępa i Anastazji. Pojawia się tylko w 2 serii.
 • Hiena – jeden z poddanych Hamsina. Nosi przyduże, fioletowe spodnie. Rzadko mówi, ale za to często się śmieje, zazwyczaj z Keya, kiedy ten czymś obrywa. Pojawia się tylko w 2 serii.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Premiera
w Niemczech
Premiera
w Polsce
Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA (1996-1997)
01 04.10.1997 29.08.1998 Ostatni z rodziny smoków The Last One of His Kind
02 11.10.1997 05.09.1998 To, co miłe, wcale nie musi się kończyć Happy Without Ending
03 18.10.1997 12.09.1998 Niebezpieczny żar A Very Hot Thing
04 25.10.1997 19.09.1998 Sługa dwóch panów Servant Of Two Masters
05 01.11.1997 26.09.1998 Nieuczciwa transakcja Dubious Dealing
06 08.11.1997 03.10.1998 O jednego smoka za dużo One Dragon Too Many
07 15.11.1997 10.10.1998 Mądrzejszy nie daje za wygraną The Wiser Head Does Not Give Up
08 22.11.1997 17.10.1998 Dwie pieczenie przy jednym ogniu Two Birds With One Stone
09 29.11.1997 24.10.1998 Księżycowa choroba Moonstruck
10 06.12.1997 31.10.1998 Smoki nie płaczą Dragons Don’t Cry
11 13.12.1997 07.11.1998 Wielkie chmury The Big Cloud
12 20.12.1997 14.11.1998 Bunt pingwinów The Visitors Who Came In From The Cold
13 27.12.1997 21.11.1998 Ktoś tu oszukuje Someone Is Cheating
14 03.01.1998 28.11.1998 Miły gość Mister Nice Guy
15 10.01.1998 05.12.1998 Sól w nadmiarze szkodzi Too Much Salt Is Detrimental To The Health
16 17.01.1998 12.12.1998 Fatalny prezent A Fatal Present
17 24.01.1998 19.12.1998 Nieudana premiera A Ruined Premiere
18 31.01.1998 02.01.1999 Sprawa pełna nasion A Matter Full Of Seeds
19 07.02.1998 09.01.1999 Drzewo życia The Tree Of Life
20 14.02.1998 16.01.1999 Królowa jednego dnia Queen For One Day
21 21.02.1998 23.01.1999 Dobrana para A Splendid Couple
22 28.02.1998 30.01.1999 Zacięty bój A Fiery Encounter
23 07.03.1998 06.02.1999 Tabaluga i Lila Tabaluga and Lilli
24 14.03.1998 13.02.1999 Uprowadzenie urwisa The Abducted Scam
25 21.03.1998 20.02.1999 Strumień czasu The Flow Of The time
26 28.03.1998 27.02.1999 Lody czekoladowe dla wszystkich Chocolate Ice For Everybody
SERIA DRUGA (2000-2001)
27 27.10.2001 27.01.2003 Książę Tabaluga Prince Tabaluga
28 03.11.2001 03.02.2003 Hamsin Humsin
29 10.11.2001 10.02.2003 Przygoda Sępa Vultur
30 17.11.2001 17.02.2003 Mroźny podmuch The Big Freeze
31 24.11.2001 24.02.2003 Szczęśliwy los Good Fortune
32 01.12.2001 03.03.2003 Grzebcio bohater Digby, the hero
33 08.12.2001 10.03.2003 Powódź Flood
34 15.12.2001 17.03.2003 Uczeń Puchacza Shouhus apprentice
35 22.12.2001 24.03.2003 Święto Pieczonego ziemniaka Potato Festival
36 29.12.2001 31.03.2003 Dzień Kaktusa The Day of the Cactus
37 05.01.2002 07.04.2003 Wielkie zmiany The Big Change
38 12.01.2002 14.04.2003 Pustynne pchły Sand Fleas
39 19.01.2002 21.04.2003 Zaginiony smok The Lost Dragon
40 26.01.2002 28.04.2003 Moje maleństwo My baby
41 02.02.2002 05.05.2003 Kto zwycięży Peace Play
42 09.02.2002 12.05.2003 Śnieżny potwór The Ice Beast
43 16.02.2002 19.05.2003 Dżin Genie
44 23.02.2002 26.05.2003 Porwanie Kidnapped
45 02.03.2002 02.06.2003 Wielkie kłopoty Double Trouble
46 09.03.2002 09.06.2003 Śpij słodko Hamsinie Sweet Dreams Hamsin
47 16.03.2002 16.06.2003 Rajski ptak The Thunderbird
48 23.03.2002 23.06.2003 Szalony kolos Bully for You
49 30.03.2002 30.06.2003 Kryształowa kula The Scrying Game
50 06.04.2002 07.07.2003 Smocza góra Dragon Mountain
51 13.04.2002 14.07.2003 Piaski przeznaczenia The Sands of Doom
52 20.04.2002 21.07.2003 Sprawiedliwe rządy Majority Rules
SERIA TRZECIA (2003-2004)
53 27.12.2003 27.09.2004 Medalion smoka The Dragon Pendant
54 03.01.2004 11.10.2004 Misja The Quest
55 10.01.2004 18.10.2004 Straszna historia Scary Story
56 17.01.2004 25.10.2004 Ścigamy się? Tabaluga Challenge
57 24.01.2004 08.11.2004 Kamień ognia Fire Stone
58 31.01.2004 15.11.2004 Eliksiry Puchacza Little Wonder
59 07.02.2004 22.11.2004 Dobry Arktos Arktos the Good
60 14.02.2004 29.11.2004 Posępny las The Gloomy Forest
61 21.02.2004 06.12.2004 Mamusia Arktos Mother Arktos
62 28.02.2004 13.12.2004 Oko na niebie Eye in the Sky
63 06.03.2004 20.12.2004 Nowy służący Arktosa Don’t Forget to Remember
64 13.03.2004 27.12.2004 Skarb trolla Fool’s Gold
65 20.03.2004 03.01.2005 Gdzie jest zima? Where is Winter?
66 27.03.2004 10.01.2005 Przyjaciel wieloryb Whale of a Tale
67 03.04.2004 17.01.2005 Zakochany Arktos Last Gasp
68 10.04.2004 24.01.2005 Znak wody Troubled Waters
69 17.04.2004 31.01.2005 Magiczna skała Hidden Treasures
70 24.04.2004 21.02.2005 Gwiazda spełniająca życzenia Wish Upon a Star
71 01.05.2004 28.02.2005 Bal przebierańców Who’s Who
72 08.05.2004 07.03.2005 Ukryta komnata The Hidden Chamber
73 15.05.2004 14.03.2005 Do biegu, gotowi, start! Ready, Set, Go!
74 22.05.2004 21.03.2005 Słowo honoru Digby’s Promise
75 29.05.2004 28.03.2005 Przyjaciel czy wróg? Kayo: Friend or Foe?
76 05.06.2004 12.04.2005 Niebezpieczna góra Menace in the Mountains
77 12.06.2004 25.04.2005 Świat smoków Dragon World
78 19.06.2004 26.04.2005 Stracony medalion Lost Pendant

Maszyny[edytuj | edytuj kod]

W „Tabaludze” świat techniki jest domeną zła. Większość maszyn służy do prowadzenia wojny lub do niewolniczej pracy[potrzebny przypis].

Władca Lodolandii posługuje się między innymi wielkimi kuszami wyrzucającymi lodowe pociski, śnieżnymi armatami i wyrzutniami. Przemieszcza się, latając Arktoplanem. W serii 2 i 3 zamiast Arktoplanu władca śniegu używa także ciągniętej przez Jakuba przyczepy – budki z klimatyzacją i sklepu z lodami gałkowymi w jednym.

Wyrzutnia śniegu[edytuj | edytuj kod]

Wyrzutnia śniegu to potężna maszyna skonstruowana przez Arktosa z pomocą pingwina Jakuba[potrzebny przypis]. Maszyna ta napędzana jest przez niedźwiedzie, które, pedałując, przenoszą bloki lodu na gąsienicach do katapulty, skąd miotane są w cel.

Arktoplan[edytuj | edytuj kod]

Arktoplan jest maszyną skonstruowaną przez Arktosa z pomocą pingwina Jakuba[potrzebny przypis]. Maszyna ta jest napędzana za pomocą siły nóg, które powodują podnoszenia skrzydła do góry. Wskutek nieudolności pilota Jakuba pojazd ciągle się roztrzaskuje i musi być odbudowywany, niejednokrotnie od podstaw. W 1 i 2 serii Arktoplan jest zielony, w 3 – brązowy.

Wiatrak[edytuj | edytuj kod]

Wiatrak to potężna maszyna skonstruowana przez Hamsina z pomocą Klary[potrzebny przypis]. Maszyna ta jest napędzana przez wielbłądy, które biegając poruszają skrzydła wiatraka, powodując tym samym burzę piaskową. Podobną do wiatraka maszyną dysponuje także Arktos, tyle że jego maszyna ma kształt zbliżony do działa i napęd taki, jak w wyrzutni śniegu, zaś służy do wywoływania zamieci śnieżnej i mroźnego podmuchu.

Piaskolot[edytuj | edytuj kod]

Jest to pustynny odpowiednik Arktoplanu. Zasadniczą różnicą pomiędzy Arktoplanem a Piaskolotem jest to, że Piaskolot ma sztywne skrzydła i śmigło napędzane przekładnią poruszaną siłą nóg. Pojawia się w trzech odcinkach drugiej serii.

Wyrzutnia piasku[edytuj | edytuj kod]

Wyrzutnia piasku (zwana także bazuką lub piaskową armatą) to potężna maszyna skonstruowana przez Hamsina z pomocą Klary. Ma kształt potężnej armaty i służy do miotania piaskowych kul w cel. Maszyna ta była poddawana różnym modyfikacjom, czasem też rozlatywała się na kawałki i była odbudowywana od podstaw.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Maureen Furniss, Art in motion : animation aesthetics, Revised edition, Herts: John Libbey Publishing, 2017, ISBN 0-86196-945-6, OCLC 1011515497 [dostęp 2020-05-13].
 2. „Białostockie archiwum językowe”, Wydania 2-3, Wydawn. Uniwersytetu w Białymstoku, 2002, s. 149-152.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]