Tabaluga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tabaluga - Wielkie przygody małego smoka
Tabaluga - Wielkie przygody małego smoka
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Niemcy
 Australia
Oryginalny język niemiecki
Liczba odcinków 78
Liczba serii 3
Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria Peter Maffay, Yoram Gross, Gregor Yoram
Muzyka Andreas Sedlmaier
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Niemcy
Data premiery Niemcy 1994
Polska 1997
Stacja telewizyjna Niemcy ZDF, KiKA
Polska TVP1, TVP ABC, MiniMini
Lata emisji 1994–2004
Status Zakończony

Tabaluga – Wielkie przygody małego smoka – niemiecko-australijski serial animowany autorstwa Petera Maffaya opowiadający o zielonym smoku i jego przyjaciołach. Powstały trzy serie serialu po 26 odcinków (z udziałem różnych rysowników i scenarzystów) oraz film pełnometrażowy „Tabaluga i Leo”.

Statua fig. Tabaluga w Erfurcie

Opis fabuły[edytuj]

Seria 1[edytuj]

Fabuła oryginalnej serii koncentruje się wokół zaognionych stosunków Rajskiej Doliny z Lodolandią. Krótkotrwałe okresy nieoficjalnego zawieszenia broni przerywane są nagłymi i burzliwymi konfliktami zbrojnymi. Obywatele Rajskiej Doliny, Grzebcio, Bzyk i Rubin, podczas ucieczki przed śnieżnymi kulami przypadkiem odkrywają tajemnicze jajo zakopane w ziemi. Wykluwa się z niego młody smok – syn i dziedzic Tyriona, Tabaluga. Wkrótce Tabaluga zostaje poinformowany o okolicznościach śmierci jego ojca. Tyrion zginął śmiercią żołnierską podczas bitwy z tyranem Lodolandii, bałwanem Arktosem, ulegając przekształceniu w ciało niebieskie (gwiazdę). Ostatnia prośba Tyriona zmusiła jego zausznika, Puchacza, do przyjęcia postawy wallenrodycznej: mędrzec emigruje do Lodolandii i podejmuje się zdradliwej współpracy z Arktosem, aby dzięki swej uprzywilejowanej pozycji móc dokonywać strategicznych aktów szpiegostwa i sabotażu. Wraz z końcem serii Arktos uświadamia sobie potężną moc, która (niczym cudowna broń) pozwoli przeważyć szale wojny na jego korzyść. Przed ostatecznym zamrożeniem terenów Rajskiej Doliny powstrzymuje go jednak Tabaluga. Obywatele Rajskiej Doliny żądają dla schwytanego zbrodniarza najwyższej kary, jednak Tabaluga z pozycji siły decyduje się na współpracę z Arktosem. W wyniku tego sojuszu w świecie filmu pojawi się zjawisko zmienności pór roku.

Seria 2[edytuj]

W drugiej serii głównym wrogiem jest Hamsin, a Arktos sprzedaje lody. W pierwszym odcinku Tabaluga zostaje księciem Rajskiej Doliny, a Arktos wycina drzewa, których pnie chce przeznaczyć na produkcję lodów i powstaje pustynia. W drugim odcinku zjawia się Hamsin. W przedostatnim odcinku Hamsin niszczy całą Rajską Dolinę, ale Tabaludze i jego przyjaciołom udaje się znów zasiać drzewa, a Hamsin ginie w walce z Tabalugą. W ostatnim odcinku Arktos pod pozorem budowy parku rozrywki przygotowuje się do zamrożenia Doliny, jednak znów zostaje pokonany, zaś Tabaluga rezygnuje z korony.

Seria 3[edytuj]

W trzeciej serii Tabaluga wyrusza na niebezpieczną misję po Medalion Smoka. Aby go zdobyć, musi uzbierać wpierw 5 znaków (Ognia, Wiatru, Wody, Lodu i Żelaza). Smok wyrusza na wyprawę w towarzystwie Miluni i Grzebcia. Arktos powraca na miejsce głównego przeciwnika. Razem z Jakubem i Sępem, a także pałętającym się Keyem (który w połowie serii przechodzi na stronę Tabalugi) wyrusza za Tabalugą. Dlatego akcja nie toczy się już wyłącznie w Rajskiej Dolinie i Lodolandii, a prawie wszystkie odcinki tworzą jeden ciąg.

Miejsca[edytuj]

W serialu akcja często przenosi się z miejsca na miejsce, i można wyróżnić kilka „metalokacji”, pomiędzy którymi granice są bardzo wyraźne.

Rajska (Zielona) Dolina[edytuj]

Kraina wiecznej wiosny, od wieków rządzona przez smoki. Żyją w niej zwierzęta mówiące ludzkim głosem – odpowiedniki gatunków występujących na Ziemi w strefie umiarkowanej. Władza smoka służy tylko regulacji spraw bieżących – poza tym w Rajskiej Dolinie panuje sielankowa anarchia. Młody widz może przekonać się, jak wspaniałe życie wiodą mili mieszkańcy nie będąc przez nikogo sterowani. W 3 serii nazwę zmieniono: Green vale – Zielona dolina

Lodolandia (Kraina lodu)[edytuj]

W Lodolandii panuje stale zima. Jej przywódcą jest demoniczny bałwan Arktos, rezydujący w pałacu zwanym Mroźnogrodem znajdującym się na wyspie i będącym stolicą miasta Sopelkowo. Mieszkają tu zwierzęta z obu biegunów (niedźwiedzie polarne, pingwiny, foki, wilki polarne, lemingi, morsy). Lodolandczycy podejmują kosztowne i bezsensowne inwestycje, jak np. budowa ogromnych hoteli (do Lodolandii nikt nie przyjeżdża). Wiele też wysiłku wkładają w stałą wojnę z Rajską Doliną. Działania te wynikają z zaślepienia ich przywódcy. Kraina Lodu jest niezwykle analogiczna do państw autokratycznych, można pokusić się o twierdzenie, że ma za zadanie pokazywać młodym widzom złe strony takiego ustroju[potrzebny przypis].

W 1 serii od zimna panującego w Lodolandii Tabaludze czasem gasł ogień, jednak już w 2 serii zrezygnowano z tego pomysłu. Po pierwszym obaleniu Arktosa teren Lodolandii został zredukowany do samego Sopelkowa wraz z przyległymi terenami, a mieszkańcy Rajskiej Doliny zawarli z Arktosem umowę, na mocy której tylko przez 3 miesiące w roku w obu krajach panować ma zima. W ten sposób w świecie Tabalugi ukształtowało się następstwo pór roku.

Pustynia[edytuj]

Królestwo Hamsina. Powstaje przypadkiem, z winy Arktosa, który rozkazał wyciąć wszystkie drzewa na dużym obszarze Rajskiej Doliny, aby spożytkować je na produkcję lodów. Wyjałowione tereny zamieniły się w nieprzyjazną krainę słońca i piasku. Ich władca cały czas próbuje zamienić Rajską Dolinę w pustynię. Jednakże świat ten nie jest ukazany tak analogicznie do państw autokratycznych i zarazem antagonistycznie wobec Doliny, jak w serii pierwszej Kraina Lodu[potrzebny przypis]. Pustynia pojawia się tylko w 2 serii, nie wiadomo, co dzieje się tam później.

Emisja[edytuj]

Po raz pierwszy 1 seria została pokazana na antenie TVP 1 jako Wieczorynka w 1997 r. Następnie w latach 20022004 dwukrotnie wyemitowano serię 1 i 2, a seria 3 była emitowana od września 2004 do maja 2005, następnie powtórzono ją w roku 2006. W 2006 roku stacja MiniMini wyemitowała serię 1, w 2007 serię 2, a w 2008 do końca sierpnia serię 3. 20 grudnia 2008 stacja MiniMini wyemitowała 1 odcinek serii 1. W marcu 2012 TVP 1 nadało I serię serialu. Dalszej emisji zaprzestano. Od czerwca 2013 emisję II sezonu wznowiono. Od 15 lutego do 10 maja 2014 był w całości nadawany w TVP ABC, emisję powtórzono w podobnym okresie 2016 oraz 2017 roku.

Bohaterowie[edytuj]

Tabaluga[edytuj]

Tabaluga jest młodym smokiem, synem Tyriona. Jak każdy smok potrafi latać, zionąć ogniem i tak, jak jego przodkowie, broni Rajskiej Doliny. W drugiej serii zostaje wybrany na księcia Rajskiej Doliny. Przyjaźni się głównie z Milunią, Grzebciem, Rubinem, Bzykiem i Puchaczem. W 1 serii próbuje – tak jak inne smoki dawniej – pokonać Arktosa i Lodolandię. W drugiej serii walczy także z Hamsinem, a w trzeciej jego celem jest zdobycie Medalionu. Pojawia się w każdej serii. W ostatnim odcinku Arktos chciał jego i wszystkich mieszkańców Zielonej Doliny zamrozić, kiedy walczył z Tabalugą o Medalion Smoka. Dmuchnął swoim mroźnym oddechem, a Tabaluga szybko krzyknął do Puchacza, aby ten rzucił mu swoją magiczną kulę, która wszystko odbija i tak Arktos został pokonany oraz zamrożony – został w swoim pałacu na wieki.

Tyrion[edytuj]

Tyrion to duży, szary, prastary smok, który pojawia się dość rzadko, głównie w snach Tabalugi (w 1 serii) lub jego wyobrażeniach (w serii 2) oraz jednorazowo w kryształowej grocie w ostatnim odcinku (w serii 3). Nieżyjący ojciec Tabalugi, któremu udziela mądrych rad. W kilku odcinkach ukazana jest przeszłość z udziałem Tyriona: w odcinku „Sługa dwóch panów” ukazane są ostatnie chwile Tyriona (jak zmienia się w gwiazdę), w odcinku „Strumień czasu” pokazana jest przeszłość z dzieciństwa Tyriona, w odcinku „Piaski przeznaczenia” ukazane są wydarzenia poprzedzające te z odcinka „Sługa dwóch panów”, zaś w odcinku „Gdzie jest zima?” ma miejsce epizod z Tyrionem.

Puchacz Uchu[edytuj]

Puchacz to szara sowa, zwykle ubrana w szatę zapinaną guzikiem z herbem Lodolandii. Posiada kryształową kulę (właściwa nazwa: magiczny głaz), która pozwala mu odkrywać niedaleką przyszłość, przeszłość oraz zdarzenia z innego miejsca. W pierwszej serii kula ma kolor niebiesko szary zaś w pozostałych 2 jest ona fioletowa. Uhu był podczas pierwszej serii więziony przez Arktosa, gdzie jego wiedza i kryształowa kula miały służyć do podłych celów władcy Lodolandii (miał pełnić rolę jego doradcy). W rzeczywistości zawsze starał się przeszkodzić w niecnych planach Arktosa. Władca obiecał uwolnić go, jeśli wygra z nim w szachy. Uhu nigdy nie wygrał, gdyż Arktos oszukiwał, jednak pod koniec 1 serii uwolnił go Tabaluga. Puchacz to duchowy mentor Tabalugi, który posiada najrozleglejszą wiedzę w Rajskiej Dolinie, tak o jej historii, jak i w naukach przyrodniczych i magicznych eliksirach. Pojawia się w każdej serii.

Nessaja[edytuj]

Nessaja to olbrzymia żółwica, najstarsze zwierzę żyjące w Rajskiej Dolinie. W odcinku Dobry Arktos twierdzi, że ma ponad 100 lat, zaś w filmie pełnometrażowym Tabaluga i Leo twierdzą, że skończyła 1000 lat. Posiada również ogromną wiedzę, przede wszystkim w dziedzinie historii. Pojawia się w każdej serii.

Milunia[edytuj]

Milunia to mała króliczka śnieżna chodząca w różowej minisukience. Pochodzi z Lodolandii, jednak mieszka w Rajskiej dolinie. Tabaluga spotkał ją w posągu Arktosa, zamrożoną za to, że chciała zjeść marchew z posągu. Jest najbliższą przyjaciółką Tabalugi już od pierwszej serii. Martwi się o niego, często karci go lub mówi mu, co ma robić. Jest o niego bardzo zazdrosna i nie znosi, gdy Tabaluga gdzieś leci, nie zabierając jej ze sobą. Jest bardzo podejrzliwa wobec mieszkańców Lodolandii, gdyż z doświadczenia wie, jakimi są oszustami[potrzebny przypis]. Czasem brakuje jej towarzystwa innych królików. Jej przysmakiem jest marchewka. Od drugiej serii jej pasją jest ogrodnictwo. Pojawia się w każdej serii.

Grzebcio[edytuj]

Grzebcio to mały kret. Nosi grube okulary, lecz i tak słabo widzi. W jednym z odcinków trzeciej serii odkrył, że jeżeli przyciemni okulary, światło dzienne go nie oślepia i lepiej widzi. Znakomicie radzi sobie pod ziemią. Bardzo chce pomagać innym i dokonywać wielkich rzeczy. W pierwszej serii nie pełnił ważnej roli[potrzebny przypis], jednak już w drugiej wszedł w skład „grupy ekspedycyjnej”, czyli trójki (Tabaluga, Milunia i Grzebcio) postaci, które zawsze wspólnie wyruszają w dalsze podróże związane z ratowaniem Rajskiej Doliny bądź szukaniem Znaków Smoka. Pojawia się w każdej serii.

Rubin[edytuj]

Koliber, przyjaciel Tabalugi. To on wraz z Grzebciem i Bzykiem znaleźli smocze jajo. Pojawia się w każdej serii.

Bzyk[edytuj]

Pszczoła, przyjaciel Tabalugi. To on wraz z Grzebciem i Rubinem znaleźli smocze jajo. Pojawia się w każdej serii.

Orzeł[edytuj]

To wielki ptak. Pojawia się tylko w serii pierwszej. Mieszka w Rajskiej dolinie i pomaga jej walczyć z Arktosem. Jest dzielny i nie boi się ognia.

Eli[edytuj]

Eli jest młodym słoniem. Jest miły i zabawny. Pojawia się w drugiej i trzeciej serii. W drugiej serii nazywany jest po prostu Słoniem, a w trzeciej serii podawane jest jego imię.

Arktos[edytuj]

Arktos jest bałwanem, noszącym czarny cylinder, na którym ma żółte, kocie oczy o złośliwym wyrazie (w serii 1 i 3 oczy Arktosa są przytwierdzone do cylindra na stałe, w 2 rysownicy uważali, iż jest to kapelusz z dziurami na oczy). Jest władcą mroźnej Lodolandii. Potrafi zamrażać oddechem, dzięki czemu budzi respekt i strach wśród poddanych. Arktos to zuchwały, egocentryczny megaloman. Jego głównym życiowym celem jest prowadzenie ekspansji Lodolandii, poprzez aneksję Rajskiej Doliny. Jest sprytny i przebiegły i gdyby nie Tabaluga, dawno przejąłby władzę w dolinie. Do obserwacji używa ogromnego teleskopu, szklanej kuli należącej do Uhu, ma też szpiega – Sępa (Sępiszpona). Jego hobby to gra w szachy. Uznaje jednak tylko jedną zasadę: „Arktos zwycięża”. Jego przysmakiem są lody, produkowane w wytwórni w Mroźnogrodzie. Ulubionym zwierzątkiem lodowego cesarza jest rekin o imieniu Reksio, którego trzyma w basenie w jednej z komnat. Poddani bardzo się go boją, jednak w rzeczywistości nienawidzą go i za plecami nazywają „beką śniegu” lub „marchwionosem”. Są tępi i nie rozumieją nawet najprostszych rozkazów, co zazwyczaj kończy się zamrożeniem przez Arktosa i umieszczeniem w „sali chwały”: wielkiej komnacie w Sopelkowie, w której Arktos trzyma wszystkie zamrożone przez siebie zwierzęta jako dowód swej siły i wyższości. Dla Arktosa groźna jest wysoka temperatura, przy której się roztapia, dlatego w 1 serii, gdy znajduje się na terenie Rajskiej Doliny wkłada ochronny kombinezon. W 2 serii wystarczy mu już parasol przeciwsłoneczny, a w 3 słońce w ogóle mu nie przeszkadza. Arktos jest bardzo gruby, przez co często gdzieś utyka. W 2. serii rolę czarnego charakteru przejmuje Hamsin, a scenarzyści zmieniają Arktosa w sprzedawcę sprzedającego dawnym wrogom swój dawny, zakazany przysmak – lody. Arktos pojawia się w każdej serii.

Jakub[edytuj]

Jakub jest najważniejszym z pingwinów z Lodolandii, wyróżnia go monokl na nosie. Pełni on rolę marszałka dworu Arktosa (w 2 i 3 serii nazywany jest jego lokajem), jak również jego doradcą od czasu ucieczki Puchacza Uhu z Lodolandii. Charakter Jakuba zmienia się w zależności od serii, można powiedzieć, że przechodzi istną metamorfozę[potrzebny przypis]: W 1 serii boi się Arktosa, jest mu jednak oddany i jako jedyny nie obraża go za plecami. Nawet kiedy władca go nie widzi, pozostaje mu wierny, w przeciwieństwie do innych podwładnych. Jako tako rozumie jego pomysły i choć niejednokrotnie nie uważa ich za najlepsze, nic nie mówi i wykonuje je. W 2 serii Jakub krytycznym okiem spogląda na poczynania swego pana, wyśmiewa się z niego, czasami wręcz kpi w żywe oczy. W 3 serii próbuje już pozbyć się Arktosa i przejąć władzę w Lodolandii[potrzebny przypis], a nawet jeśli mu pomaga, to szuka w tym własnej korzyści, rywalizując z Keyem i Sępem. Udaje mu się czasem nawiązać przyjaźń z Tabalugą, ale pozostaje wierny Arktosowi. Pojawia się w każdej serii.

Atylla[edytuj]

Tęgi mors, kucharz Arktosa. Pojawia się tylko w 1 serii. Przez całe życie nie opuszcza kuchni. Jest typem osiłka, na ramieniu ma tatuaż w kształcie serca. Nie cierpi gotowania i rzadko się stara, by danie było jadalne. Nienawidzi wszystkich wokół, z Arktosem na czele: ponieważ władca nigdy nie wchodzi do kuchni, Atylla może kpić sobie z niego i obrażać do woli. Czasami specjalnie robi paskudne jedzenie, by mu dokuczyć; wie, iż wina spadnie na podającego posiłek Jakuba.

Hamsin[edytuj]

Hamsin to groźny duch, władca Pustyni. Występuje wyłącznie w drugiej serii, spycha wówczas Arktosa na drugi plan, przejmując rolę czarnego charakteru w kreskówce. Jest zły i przebiegły. Mieszka w Pustynnym Pałacu, a gdy przypadkiem sam go niszczy, buduje nowy, jeszcze potężniejszy. Stale toczy wojnę z Rajską Doliną, czasami też z Lodolandią, choć zazwyczaj zawiera pokój lub sojusz z Arktosem. Często drze się bezmyślnie na poddanych. Jak większość mieszkańców pustyni często czymś obrywa. Przemieszcza się jeżdżąc na wielbłądzie, a czasami przy pomocy Piaskolotu – własnej wersji Arktoplanu Arktosa. Jego przysmak to „piaskowe prażynki”. Dla Hamsina niebezpieczna jest woda, w której się rozpuszcza. Hamsin jest przedstawiony tylko w drugiej serii.

Sęp[edytuj]

Szpieg Arktosa. Nazywany także często Sępiszponem. Podobno jego imię brzmi tak naprawdę Wyświechtane pióro, co można usłyszeć w jednym z odcinków 1 serii, gdzie przedstawia się też jako Agent S66 ze służb zwiadowczych Arktosa. Ma wspaniały dar wymowy, którym potrafi przekonać każdego z wyjątkiem Arktosa. Niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że Arktos pozostaje niewzruszony na jego słowa[potrzebny przypis], a kolejne próby przekonania władcy kończą się zazwyczaj zamrożeniem Sępiszpona. Nienawidzi zimy oraz Arktosa (którego nazywa „marchwianym nochalem”), dlatego w serii drugiej przeszedł na służbę Hamsina. Podobnie jak Jakub, w kilku odcinkach zdarzyło mu się współpracować ze stworzeniami z Rajskiej Doliny. Pojawia się w każdej serii.

Anastazja[edytuj]

Żona Sępa. Pojawia się tylko w jednym odcinku pt. „Moje maleństwo”.

Key[edytuj]

Key (Kayo) to zwinny kameleon, szpieg Hamsina. Główną jego zaletą jest to, że jako kameleon potrafi idealnie wtopić się w tło. Choć udaje wiernego sługę, w rzeczywistości sam najchętniej zostałby władcą Pustyni[potrzebny przypis]. Cieszy go cudze cierpienie[potrzebny przypis]. Po śmierci swojego władcy bezskutecznie stara się o przyjęcie na służbę do Arktosa zamiast Jakuba. Jednak nachalność i głupota Keya tylko denerwują Arktosa. Ostatecznie Key staje po stronie Rajskiej Doliny w walce z Arktosem, uczy się odróżniać, co jest dobre, a co złe, a nawet ratuje życie Tabaludze. Key po raz pierwszy został przedstawiony w 2 serii i pojawia się również w trzeciej serii.

Klara[edytuj]

Strusica, księgowa Hamsina. Nosi okulary. Zajmuje się liczeniem (często ziarnek piasku), budową maszyn dla Hamsina i obserwacją terenu, do czego używa lornetki. Pozostając wierną Hamsinowi nawiązała przyjaźń z mieszkańcami Rajskiej Doliny. W odcinku Moje maleństwo adoptowała Bodzia – syna sępa i Anastazji. Pojawia się tylko w 2 serii.

Hiena[edytuj]

Jeden z poddanych Hamsina. Nosi przyduże, fioletowe spodnie. Często się śmieje, zazwyczaj z Keya, kiedy ten czymś obrywa. Pojawia się tylko w 2 serii.

Wersja polska[edytuj]

Seria I[edytuj]

Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięków w Warszawie
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Tłumaczenie: Anna Gwarek
Dialogi:

Dźwięk: Paweł Gniado
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownik produkcji: Monika Wojtysiak
Teksty piosenek: Krzysztof Rześniowiecki
Śpiewał: Krzysztof Mielańczuk
Wystąpili:

i inni

Seria II i III[edytuj]

Opracowanie: Telewizja Polska Agencja Filmowa
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Tłumaczenie: Anna Gwarek
Dialogi:

Dźwięk: Jakub Milencki
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownik produkcji: Monika Wojtysiak
Teksty piosenek: Krzysztof Rześniowiecki
Śpiewał: Krzysztof Mielańczuk
Wystąpili:

i inni

Tabaluga i Leo[edytuj]

Wersja polska: Hagi Film i Video Wrocław
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Dialogi: Kaja Sikorska
Dźwięk: Jakub Milencki
Montaż: Robert Maniak
Kierownictwo produkcji: Piotr Skotnicki
Wystąpili:

Teksty piosenek: Krzysztof Rześniowiecki
Śpiewał: Krzysztof Mielańczuk

Spis odcinków[edytuj]

Nr Nr odc. na

TVP3 HD

Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA (1992-1995)
01 01 Ostatni z rodziny smoków The Last One of His Kind
02 54 To, co miłe, wcale nie musi się kończyć Happy Without Ending
03 55 Niebezpieczny żar A Very Hot Thing
04 56 Sługa dwóch panów Servant Of Two Masters
05 02 Nieuczciwa transakcja Dubious Dealing
06 57 O jednego smoka za dużo One Dragon Too Many
07 58 Mądrzejszy nie daje za wygraną The Wiser Head Does Not Give Up
08 59 Dwie pieczenie przy jednym ogniu Two Birds With One Stone
09 60 Księżycowa choroba Moonstruck
10 78 Smoki nie płaczą Dragons Don’t Cry
11 61 Wielkie chmury The Big Cloud
12 62 Bunt pingwinów The Visitors Who Came In From The Cold
13 63 Ktoś tu oszukuje Someone Is Cheating
14 64 Miły gość Mister Nice Guy
15 65 Sól w nadmiarze szkodzi Too Much Salt Is Detrimental To The Health
16 66 Fatalny prezent A Fatal Present
17 67 Nieudana premiera A Ruined Premiere
18 68 Sprawa pełna nasion A Matter Full Of Seeds
19 69 Drzewo życia The Tree Of Life
20 70 Królowa jednego dnia Queen For One Day
21 71 Dobrana para A Splendid Couple
22 72 Zacięty bój A Fiery Encounter
23 73 Strumień czasu The Flow Of The time
24 74 Uprowadzenie urwisa The Abducted Scam
25 75 Tabaluga i Lila Tabaluga and Lilli
26 76 Lody czekoladowe dla wszystkich Chocolate Ice For Everybody
SERIA DRUGA (1996-1998)
27 77 Książę Tabaluga Prince Tabaluga
28 03 Hamsin Humsin
29 04 Przygoda Sępa Vultur
30 05 Mroźny podmuch The Big Freeze
31 06 Szczęśliwy los Good fortune
32 08 Grzebcio bohater Digby, the hero
33 10 Powódź Flood
34 07 Uczeń puchacza Shouhus apprentice
35 09 Święto Pieczonego ziemniaka Potato Festival
36 11 Dzień Kaktusa The Day of the Cactus
37 12 Wielkie zmiany The Big Change
38 15 Pustynne pchły Sand Fleas
39 13 Zaginiony smok The Lost Dragon
40 14 Moje maleństwo My baby
41 16 Kto zwycięży Peace Play
42 17 Śnieżny potwór The ice beast
43 18 Gin Genie
44 19 Porwanie Kidnapped
45 20 Wielkie kłopoty Double trouble
46 21 Śpij słodko Hamsinie Sweet Dreams Hamsin
47 26 Rajski ptak The Thunderbird
48 24 Szalony kolos Bully for You
49 22 Kryształowa kula The Scrying Game
50 25 Smocza góra Dragon Mountain
51 23 Piaski przeznaczenia The Sands of Doom
52 27 Sprawiedliwe rządy Majority Rules
SERIA TRZECIA (2002-2004)
53 28 Medalion smoka The Dragon Pendant
54 29 Misja The Quest
55 30 Straszna historia Scary Story
56 31 Ścigamy się? Tabaluga Challenge
57 32 Kamień ognia Fire Stone
58 34 Eliksiry Puchacza Little Wonder
59 36 Dobry Arktos Arktos the Good
60 33 Posępny las The Gloomy Forest
61 35 Mamusia Arktos Mother Arktos
62 37 Oko na niebie Eye in the Sky
63 38 Nowy służący Arktosa Don’t Forget to Remember
64 39 Skarb trolla Fool’s Gold
65 40 Gdzie jest zima? Where is Winter?
66 41 Przyjaciel wieloryb Whale of a Tale
67 42 Zakochany Arktos Last Gasp
68 43 Znak wody Troubled Waters
69 44 Magiczna skała Hidden Treasures
70 45 Gwiazda spełniająca życzenia Wish Upon a Star
71 46 Bal przebierańców Who’s Who
72 47 Ukryta komnata The Hidden Chamber
73 48 Do biegu, gotowi, start! Ready, Set, Go!
74 49 Słowo honoru Digby’s Promise
75 50 Kayo, przyjaciel czy wróg? Kayo: Friend or Foe?
76 51 Niebezpieczna góra Menace in the Mountains
77 52 Świat smoków Dragon World
78 53 Stracony medalion Pendant Lost

Maszyny[edytuj]

W „Tabaludze” świat techniki jest domeną zła. Większość maszyn służy do prowadzenia wojny lub do niewolniczej pracy[potrzebny przypis].

Władca Lodolandii posługuje się między innymi wielkimi kuszami wyrzucającymi lodowe pociski, śnieżnymi armatami i wyrzutniami. Przemieszcza się, latając Arktoplanem. W serii 2 i 3 zamiast Arktoplanu władca śniegu używa także ciągniętej przez Jakuba przyczepy – budki z klimatyzacją i sklepu z lodami gałkowymi w jednym.

Wyrzutnia śniegu[edytuj]

Wyrzutnia śniegu to potężna maszyna skonstruowana przez Arktosa z pomocą pingwina Jakuba[potrzebny przypis]. Maszyna ta napędzana jest przez niedźwiedzie, które, pedałując, przenoszą bloki lodu na gąsienicach do katapulty, skąd miotane są w cel.

Arktoplan[edytuj]

Arktoplan jest maszyną skonstruowaną przez Arktosa z pomocą pingwina Jakuba[potrzebny przypis]. Maszyna ta jest napędzana za pomocą siły nóg, które powodują podnoszenia skrzydła do góry. Wskutek nieudolności pilota Jakuba pojazd ciągle się roztrzaskuje i musi być odbudowywany, niejednokrotnie od podstaw. W 1 i 2 serii Arktoplan jest zielony, w 3 – brązowy.

Wiatrak[edytuj]

Wiatrak to potężna maszyna skonstruowana przez Hamsina z pomocą Klary[potrzebny przypis]. Maszyna ta jest napędzana przez wielbłądy, które biegając poruszają skrzydła wiatraka, powodując tym samym burzę piaskową. Podobną do wiatraka maszyną dysponuje także Arktos, tyle że jego maszyna ma kształt zbliżony do działa i napęd taki, jak w wyrzutni śniegu, zaś służy do wywoływania zamieci śnieżnej i mroźnego podmuchu. Ciekawostką jest fakt, że obie odmiany tej maszyny zawsze są używane w trzech egzemplarzach.

Piaskolot[edytuj]

Jest to pustynny odpowiednik Arktoplanu. Zasadniczą różnicą pomiędzy Arktoplanem a Piaskolotem jest to, że Piaskolot ma sztywne skrzydła i śmigło napędzane przekładnią poruszaną siłą nóg. Pojawia się w trzech odcinkach drugiej serii.

Wyrzutnia piasku[edytuj]

Wyrzutnia piasku (zwana także bazuką lub piaskową armatą) to potężna maszyna skonstruowana przez Hamsina z pomocą Klary. Ma kształt potężnej armaty i służy do miotania piaskowych kul w cel. Maszyna ta była poddawana różnym modyfikacjom, czasem też rozlatywała się na kawałki i była odbudowywana od podstaw.

Linki zewnętrzne[edytuj]