Przejdź do zawartości

Tajemnica Abigél

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemnica Abigél
Abigél
Autor

Magda Szabó

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

węgierski

Data wydania

1970

Wydawca

Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1977[1]

Wydawca

Wydawnictwo Iskry

Przekład

Alicja Mazurkiewicz

Tajemnica Abigél (węg. Abigél) – powieść węgierskiej pisarki Magdy Szabó, wydana w 1970 roku. Jedna z najpopularniejszych węgierskich powieści młodzieżowych. Opowiada o przyjaźni i dorastaniu, a autorce przyniosła międzynarodową sławę. Doczekała się serialowej adaptacji, bardzo popularnej również wśród polskich widzów[2][3][4].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się na Węgrzech, na przełomie 1943 i 1944 roku[3]. Główna bohaterka, Gina Vitay, mimo trwającej wojny korzysta z uroków życia. Jak każda nastolatka uczy się, spotyka z koleżankami, flirtuje. Pewnego dnia jej ojciec wysyła ją na odciętą od świata, kalwińską pensję imienia biskupa Matuli. Szkoła słynie nie tylko ze względu na swój wysoki poziom, ale także z powodu rygoru, jakiemu poddane są wychowanki[4]. Dziewczyna początkowo buntuje się i czuje się pokrzywdzona, tęskni za ojcem i swoim ukochanym, którego poznała w Peszcie. Początkowo planuje ucieczkę ze szkoły, jednak wkrótce zmienia się to za sprawą tajemniczej postaci zwanej Abigél, którą podobno reprezentuje stojąca w ogrodzie statua. Szkolna legenda mówi, że posąg pomaga potrzebującym, wystarczy wrzucić do trzymanego przez figurę naczynia karteczkę z życzeniem. Sceptyczna Gina odkrywa, że te karteczki naprawdę ktoś odbiera[5].

Ojciec w końcu wyjawia córce, dlaczego tak nagle wywiózł ją na odległą prowincję. Generał węgierskiego wojska jest jednym z przywódców ruchu oporu, nawołującego do zakończenia wojny, poddania się i ocalenia jak największej liczby ludzkich istnień, w sytuacji gdy Węgry i tak skazane są na przegraną. Taka postawa nie była popularna w czasie wojny (Węgry oficjalnie współpracowały z nazistami) i miała wielu przeciwników, dlatego ojciec pozbawił córkę peszteńskich przyjemności i ukrył ją, by nikt jej nie porwał i tym nie szantażował jego[4]. W zetknięciu z brutalną wojenną rzeczywistością Gina musi szybko dorosnąć. Z beztroskiej, rozpieszczonej nastolatki zmienia się w młodą, dojrzałą kobietę, która coraz lepiej rozumie siebie, swoich bliskich i świat, w którym żyje[6].

W kulturze

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tajemnica Abigail. Biblionetka.pl. [dostęp 2019-05-30].
  2. Tajemnica Abigél Magda Szabó. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].
  3. a b Tajemnica Abigél Magda Szabó. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].
  4. a b c Joanna Sokolińska: Tajemnica Abigél Magdy Szabó. Wysokieobcasy.pl, 2012-05-25. [dostęp 2019-05-30].
  5. a b Abigel. Nostalgia.pl. [dostęp 2019-05-30].
  6. 10 węgierskich powieści. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. [dostęp 2019-05-30].
  7. Abigél. FilmWeb. [dostęp 2019-05-28].
  8. Abigél. IMDb. [dostęp 2019-05-28]. (ang.).
  9. Abigel (część I), [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 2019-05-30].