Dyskusja:Anna Walentynowicz

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Czy podane zrodlo "http://www.lustracja.eu/" jest wiarygodne? Mam watpliwosci, bo nikt (osobiscie i organizacyjnie) nie firmuje tej strony.

z domu Lubczyk, Walentynowicz[edytuj kod]

skąd nazwisko "Walentynowicz"? Czyżby po ojcu nieślubnego syna z 1952 r.?

Skąd ci takie absurdy przychodzą do głowy?! Nazwisko jest po mężu, Kazimierzu Walentynowiczu. Pobrali się 26 września 1964. Wtedy też Kazimierz Walentynowicz dał swoje nazwisko dwunastoletniemu wówczas pasierbowi. --WTM (dyskusja) 12:23, 28 sty 2019 (CET)[odpowiedz]


Małżeństwo z Kazimierzem Walentynowiczem (kolegą z pracy) trwało w latach 1964-1971 i skończyło sie śmiercia męża.
Walentynowicz był wdową.

Ryszard[edytuj kod]

to według Cenckiewicza imię ojca dziecka Anny Walentynowicz. Gdy zaszła w ciążę miał zacząć jej unikać i zacząć zadawać się z inną. Wobec braku entuzjazmu Rysia do ślubu, Anna "postanowiła nie wychodzić za mąż", zwłaszcza, że Rysio się ożenił. Potem Rysio miał zabiegać o związek, bo jego żona nie mogła zajść w ciążę, a Anna dobrze zarabiała - i wtedy faktycznie Anna nie chciała wyjść za Rysia (który musiałby się wcześniej rozwieść).

panna z dzieckiem[edytuj kod]

według ówczesnej nomenklatury. Nie ma dokumentów na to, że to ona "zdecydowała się" nie wyjść za ojca dziecka. Może to on nie chciał? W opisie jest odsyłacz do źródła [4] ale nie działa. Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego, jak każda decyzja ma sens tylko wtedy, gdy jest taka możliwość. Zatem NN ojciec dziecka musiałby się chcieć żenić (na to nie ma dowodów, bo nawet nie jest znany). To wygląda jak feministyczne unikanie tematu, a więc po co o tym pisać, zamiast obiektywnego "była panną z dzieckiem przez 12 lat"

czyli kolejność była taka:
1952 dziecko z NN
przejscie na katolicyzm z protestantyzmu
1964 ślub i zmiana nazwiska z Lubczyk na Walentynowicz

właściciele majątku Pustomyty[edytuj kod]

mieli okłamać Annę w 1943, że jej rodzice nie żyją, ale ta informacja pochodzi od Anny Walentynowicz, która wiele lat ukrywała prawdę a nawet kłamała, i pochodzi z okresu, gdy stało się jasne, że jest Ukrainką (czyli niewiele przed śmiercią).
Moim zdaniem to nieencyklopedyczne i krzywdzące dla polskich Państwa.

kłamczucha[edytuj kod]

W książce Cenckiewicza bezpośrenio po stronie 96 jest fotokopia własnoręcznego Życiorysu Walentynowicz (pisanego jako panna Lubczyk) opatrzona datą XI 1950. W stosunku do wiedzy z Wikipedii są następujące rożnice: pisze, że urodziła sie w Równem (a nie Siennem) ukończyła V klas (a nie 4; prawdopodobnie przedstawiała siebie jako lepszą), w 1940 roku musiała przerwa naukę z powodu śmierci rodziców (matka umarła w 1937, a ojciec dużo później; w 1940 ojciec ponownie się ożenił). Zwłaszca ta ostatnia kwestia jest w rażącej sprzeczności z relacjami o zachowaniu polskich Państwa.
Jest niemożliwe by 21-letnia nie znała (nie pamietała) stanu faktycznego sprzed lat kilku. Oznacza to, że plotła bzdury jak jej było wygodniej.
W świetle powyższego należy zachować ostrożność w stosunku do relacji samej Walentynoiwicz (o ile nie ma potwierdzenia z innych żródeł) i pousuwać informacje powstałe jedynie na podstawie jej relacji.


Krzysztof Wyszkowski ze względu na etos Anny Walentynowicz i jej związanie z ideą Solidarności nadał jej przydomek Anna Solidarność[edytuj kod]

Jest wątpliwość, czy właściwe są takie cytaty: np. Wielki Przywódca Chin Deng Ciao Ping miał o Margaret Thatcher powiedzieć "ta stara rura" (gdy przyjechała przedłużać dzierżawę Hong-Kongu).
"Stara Rura", "Anna Solidarność"
Wygląda to na lansowanie na siłę Wyszkowskiego, który podaje się za twórcę nazwy "Solidarność" (chodzi o taki ruch społeczny sterowany ponoć przez SB).
Sam Wyszkowski był określany: „małpa z brzytwą”, „wariat” i „chory debil” przez Lecha Wałęsę (nie trzeba Denga).


8 sierpnia 1980[3], pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy.[edytuj kod]

O co tutaj chodzi? Za 5 miesięcy Walentynowicz miałaby 52. rok życia (rocznikowo)? Czy tu nie chodzi o nabycie praw emerytalnych, przy wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet?

Niestety informacja (nawet jeśli chodzi tutaj o filmową fikcję) o tym, że syn Pani Walentynowicz przedstawiony zostaje jako ZOMO-wiec jest nieprawdziwa. W filmie syn wyraźnie mówi o chęci wstąpienia do wojska. W scenie gdy widoczny jest w mundurze wyraźnie widać, że jest to mundur polowy typu moro Ludowego Wojska Polskiego. Jest zielony , a nie niebieski jak mundury ówczesnych członków ZOMO.

88.78.39.121 (dyskusja) 00:55, 22 gru 2009 (CET)Gdańszczanin Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie samolotu rządowego , to już oficjalna informacja.[odpowiedz]

http://wyborcza.pl/1,75515,8323359,Anna_Walentynowicz___z_pochodzenia_Ukrainka_.html - kontrowersje wokół miejsca urodzin i rodziny

Prezydencki Medal Wolności dla Anny Walentynowicz[edytuj kod]

Z całym szacunkiem dla niewątpliwych zasług Anny Walentynowicz, nie otrzymała ona Prezydenckiego Medalu Wolności. Natomiast w 2005 roku została uhonorowana Medalem Wolności Trumana-Reagana, nadawanym przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation). Obie nagrody mają podobną nazwę, zapewne stąd nieporozumienie. Więcej na temat fundacji i medalu tutaj.

LukGasz (dyskusja) 22:07, 4 maj 2012 (CEST)[odpowiedz]

"Śmiertelne odwodnienie"[edytuj kod]

Użyte w artykule określenie "za pomocą leku furosemid spowodować śmiertelne odwodnienie" jest nieprecyzyjne i trywializujące (a może nawet nieco ośmieszające sprawę) w kontekście groźnych dla zdrowia i życia skutków przedawkowania tego farmaceutyku. Nie chodzi tu o samo odwodnienie (czyli działanie moczopędne) lecz o powodowane tym silne zaburzenia gospodarki elektrolitowej - szybkie wypłukiwanie z organizmu w wydalanej wodzie dużych ilości ważnych pierwiastków, w tym przede wszystkim potasu, który odgrywa bardzo istotną rolę jeśli chodzi o ciśnienie krwi i pracę mięśnia sercowego. W sporcie były kiedyś przypadki zawałów i zgonów po przedawkowaniu furosemidu, który stosowano w dopingu. Dlatego przy podawaniu dużych ilości kluczowa jest osłona w postaci uzupełniania pierwiastków. Akt oskarżenia IPN wprost wskazywał dawki tego specyfiku i wywoływane nimi działania: 160-200 mg podane jednorazowo doustnie może (na skutek ubytku elektrolitów) powodować "spadek ciśnienia krwi prowadzący do zapaści oraz zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśni", natomiast jeszcze większa dawka (a więc >200 mg jednorazowo doustnie bez osłony) może być śmiertelna[1]. Wobec Anny Walentynowicz operacja nie powiodła się z powodu jej nagłego wyjazdu z Radomia, ale wg ustaleń IPN już wobec Jacka Jerza prawdopodobnie mogło to być przyczyną jego śmierci[2], gdyż wg zeznań świadka zmarł nagle po spotkaniu i wypiciu herbaty z tym samym TW. W związku z tym uważam, że zdanie to należałoby doprecyzować tak, by nie trywializowało tej sprawy. Konfederat73 (dyskusja) 19:55, 7 lis 2020 (CET)[odpowiedz]

  1. Akt oskarżenia IPN
  2. Z filmoteki Bezpieki, odc. 62, IPN TV, wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska – wypowiedź nt. próby otrucia Anny Walentynowicz oraz okoliczności śmierci Jacka Jerza (od czasu nagrania 13:25).