Dyskusja:Futures
Wiki-Ekonomia Ten artykuł powstał lub został poprawiony w ramach Projektu instytucjonalnego „Wiki-Ekonomia” (wersja) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim oraz ekspertami z SGH i UWr. |
Pytanie (2007)
[edytuj kod]Nie chodzi mi o merytoryczna zawartosc tego zdania, tylko o jego sens:
Obecnie kontrakty terminowe koncentrują się nie tylko na towarach, ale także innych instrumentach bazowych np. walutach, indeksach (indeks nie jest instrumentem bazowym)
pytanie: to w takim razie indeks jest czy nie jest instrumentem bazowym?
Oczywiście, że indeks może być instrumentem bazowym. Indeks WIG 20 jest instrumentem bazowym dla kontraktu terminowego na ów indeks, przykładowo dla FW20Z3 - co oznacza kontrakt terminowy na Indeks WIG 20 wygasający w grudniu 2013 roku.
Historia
[edytuj kod]W historii znajdują się nieścisłości. Transakcje terminowe mają rodowód sięgający dalej niż XVI wiek. Pierwsze kontrakty na przyszłe dostawy, o jakich wiadomo, pojawiły się w starożytnej Mezopotamii. Były spisywane pismem klinowym, niektóre przewidywały w terminie dostawy rozliczenie w towarze lub pieniądzu (srebrze) i były zbywalne przed datą dostawy. Poza zabezpieczaniem dostaw służyły też spekulacji. W Europie pierwsze forwardy pojawiły się w Antwerpii po tym jak w 1537 Karol V zmienił regulacje, dopuszczając zbycie kontraktu przed terminem realizacji. Krótko potem wprowadzono CFD (contract for differences), dzięki którym nie trzeba było dostarczać towaru, a wystarczyło wypłacenie różnicy między ceną dostawy a ceną spot. W każdym bądź razie transakcje terminowe były zawierane przez cały czas od czasów mezopotamii na różne sposoby i towary. Polecam książkę E. J. Swana - Building the global market: 4000 year of derivatives.