Przejdź do zawartości

Dyskusja:Kiełbasa

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Artykuł sugeruje, że kiełbasa to wynalazek dość nowy, XVII wieczny i Polski, jednocześnie podając dość szerokie znaczenie słowa "kiełbasa" (jako mielonego mięsa w jelicie). http://sjp.pwn.pl/slownik/2470641/kie%C5%82basa podaje, że nie tyle mielone, co rozdrobnione, a wtedy mamy taki artykuł: http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Z-historii-miesa/ I cytat z niego: "Francuzom także należy przypisać wynalezienie kiełbas, jakkolwiek pierwsze kiełbasy były wyrabiane już przez ludzi pierwotnych..." "Grecy i Rzymianie rozwinęli sztukę robienia kiełbas. Niemcy, którzy twierdzą, że ją wymyślili, przyjęli prawdopodobnie przepis od Rzymian." "Polskie osiągnięcia w tym zakresie są o wiele skromniejsze, ale już od XIV wieku w sztuce przetwórstwa mięs idziemy krok w krok z europejskimi tendencjami. "

Usunięte kategorie Technologia żywienia i Przemysl spożywczy[edytuj kod]

Kategoria:Technologia żywienia tutaj raczej nie pasuje. Co innego byłogy przy hasłach suszenie, sparzanie wrzątkiem, wędzenie w dymie. Podobnie Kategoria:Przemysł spożywczy lepiej pasowałaby do artykułu typu Przemysł wędliniarski, an nie do kiełbasy. Zobacz też (nie wiążące) propozycje zaleceń Wikipedii: Wikipedia:Kategoryzacja#Hierachizacja. Mniam 11:38, 5 lis 2005 (CET)[odpowiedz]

Niewege[edytuj kod]

Usunę to z wege. Takie świństwo z soi to nie kiełbasa.

Abstrahując od określenia świństwo - jeśli wegetariański wyrób odpowiadający kiełbasie ma mieć tu miejsce, to chyba tylko jako link, w postaci "Istnieją też wyroby bezmięsne nazywane kiełbasą, na przykład kiełbasa wegetariańska". Określenie "nazywane" jest w tym wypadku faktem, nawet jeśli ktoś się z tym nazywaniem nie zgadza.

Treść artykułu sugeruje szczególne znaczenie polskiej kiełbasy. Ymar D + 19:00, 5 gru 2007 (CET)[odpowiedz]

Bo taki jest stan faktyczny- kiełbasa w kojarzy się z Polską. Zwłaszcza w krajach anglosaskich. Podobnie jak bigos i pierogi. W np. Nowym Jorku prędzej zrozumieją wyraz "pierogi" niż jego angielski odpowiednik "dumplings" (podobnie jak "kiełbasa" i "sausage" to dwie różne rzeczy- porównaj z anglojęzycznym artykułem).

Etymologia nazwy[edytuj kod]

Skąd wiadomo, że to Słowianie zapożyczyli od Węgrów słowo "kiełbasa" ("kolbasz"), a nie odwrotnie? Węgrzy wiele słów tego typu zapożyczyli od Słowian. Np. "barany" - "baran", "kacsa" - "kaczka" itd.

historia[edytuj kod]

Poza nazwą nie ma opisanej historii kiełbasy, czy ktoś mógłby to dołożyć.

stereotyp[edytuj kod]

obecnie stereotypem nie jest to że parówki są drobiowe, przeciwnie, wg prasy specjalistycznej, [Wiadomości Handlowe bodajże to były] parówki drobiowe opanowują rynek z uwagi na cenę

definicja[edytuj kod]

"kiełbasa - produkt spożywczy" definicja rażąco za szeroka. Kiełbasą można by na tej zasadzie nazwać: cytrynę, coca-colę, schab, czosnek, pomidora, sałatę, brukselkę i ocet winny. Dalej od razu "historia kiełbasy". Kiełbasy czyli czego?

  • Kiedy stworzyłem to hasło 8.06.2005, zdefiniowałem kiełbasę następująco: zmielone mięso (ewentualnie podroby) zwierząt wraz z przyprawami, ziołami i innymi dodatkami, wtłoczone do osłonki. Potem przyszli inni, "mądrzejsi", i teraz mamy co mamy. Julo (dyskusja) 20:22, 20 kwi 2013 (CEST)[odpowiedz]