Przejdź do zawartości

Dyskusja:Niemowlę

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zdjęcie

[edytuj kod]

Poprzednie zdjęcie było ładne, ale na en:Wiki znalazłem lepsze: ostrzejsze, lepiej oświetlone i prezentuje całą sylwetkę dziecka. Mam nadzieję, że nie będzie tu wojny o to, kto z Wikipedystów ma najładniejsze potomstwo :).

Pytanie: czy możemy dać zdjęcie nagiego dziecka? A.J. 18:46, 21 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]

Widzę że w noworodek już jest :) A.J. 18:53, 21 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]

Przywróciłem polskie zdjęcie. Czemu mamy korzystać z obcych źródeł, lepiej korzystać z polskich zasobów Wikipedii, jeśli takie są w tym temacie. Nie zapominajmy o konkurencji pomiędzy wikipediami różnych języków. Pozdrawiam W.P.

Między Wikipediami nie ma konkurecji, lecz współpraca. Przeczytaj też Wikipedia:Zasady dołączania plików - wysyłanie i używanie plików z Commons jest wręcz zalecane. Poza tym: tamto zdjęcie lepiej przedstawia niemowlaka, a na tym widać przede wszystkim dużą, przerysowaną przez szeroki obiektyw główkę. A.J. 15:29, 25 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]
a nie można dać 2 zdjęć?matrix0123456789 (dyskusja) 18:19, 15 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]
O, któś ożywił dyskusję sprzed niemal trzech lat! Proponuję tak: jak ktoś chce dodać zdjęcie swojego dziecka, niech zasłuży się rozszerzając merytoryczną zawartość artykułu, aby tekst zrównoważył objętościowo grafikę, o! ;) --<A.J.>--<?>-- 17:35, 16 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Źródła

[edytuj kod]

Trzeba zweryfikować źródło, bo podręcznik do gimnazjum nie jest zbyt poważnym źródłem. Instruktorek (dyskusja) 23:18, 13 cze 2010 (CEST)[odpowiedz]

Dziecko Wikipedia

[edytuj kod]

Baby Wikipedia . 1. Niemowlę (okres niemowlęcy) – dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Wyodrębnienie to w psychologii rozwojowej dokonywane ze względu na szczególną wagę rozwoju małego dziecka w tym okresie[1]. Wyodrębnienie okresu niemowlęctwa jest ważne także z uwagi na mnogość i intensywność przemian zachodzących w organizmie dziecka w tym czasie. Pierwszy miesiąc życia dziecka jest okresem noworodkowym.

Termin ten obejmuje okres od urodzenia (noworodek) do momentu, kiedy potrafi ono samodzielnie utrzymać postawę pionową (pionizacja).

Okres ten trwa około 12 miesięcy. W okresie tym następuje intensywny rozwój fizyczny, umysłowy oraz psychiczny. Niemowlę odżywiane jest naturalnym pokarmem matki – przez 6 miesięcy życia wyłącznie, następnie pokarmem kobiecym oraz produktami uzupełniającymi. Według najnowszych standardów karmione piersią powinno być na żądanie. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia wprowadzane są do karmienia niemowlęcia pokarmy uzupełniające, początkowo papki, następnie pokarmy stałe. Około 2./3. miesiąca niemowlę zaczyna wydawać pierwsze nieartykułowane dźwięki – jest to tzw. głużenie, potrafi także ruszać głową na boki, położone na brzuchu unosi wysoko głowę, a uśmiech dziecka staje się coraz bardziej świadomy. Około 6. miesiąca zaczyna dźwięki formułować bardziej świadomie (tzw. gaworzenie). Z pozycji na plecach trzymane za rączki podciąga się do siedzenia. Chwyta wszystko, co jest w jego zasięgu, i posługuje się już obiema rękami. Około 7. miesiąca pojawiają się zęby mleczne. Niemowlę wydaje dźwięki sylabowe, powtarzając te same sylaby. Rozpoznaje usłyszane słowa i kojarzy je z przedmiotami, a także reaguje na swoje imię.

W pierwszym okresie niemowlę przesypia większość dnia, przerywając sen jedynie na karmienie i stopniowo zmniejszając długość snu do 12. godzin w nocy i paru godzin w ciągu dnia. Aktualnie rekomendowana długość snu niemowląt (4–11 miesięcy) wynosi od 12 do 15 godzin na dobę. 2. Noworodek – dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni (28 dni)[1].

Okres noworodkowy jest czasem, w którym następuje pełne przystosowanie dziecka do zmienionych warunków po urodzeniu. U noworodków donoszonych okres ten wynosi 28 dni, u wcześniaków może ulec wydłużeniu[1]. Nauka, która zajmuje się tym okresem to neonatologia. 3. Pieluszka, pielucha[1] – kawałek chłonnego materiału, absorbujący mocz noworodka, niemowlęcia i małego dziecka, a także osób chorych, które samodzielnie nie kontrolują potrzeb fizjologicznych. Obecnie w Polsce najczęściej stosowane są pieluszki jednorazowe potocznie nazywane, od marki jednego z producentów, pampersami[2]. 4. Smoczek – zabawka dla niemowląt, namiastka brodawki sutkowej matki, wkładana dziecku do ust w celu uspokojenia go. Dzieci zazwyczaj uspokajają się wtedy, uruchamia się u nich odruch ssania. Produkowany w różnych kształtach i kolorach, z różnych materiałów – najczęściej z gumy i tworzyw sztucznych.

Zaspokajanie potrzeby ssania u niemowląt przy pomocy smoczka, zwłaszcza jeśli miałaby to być jedyna ze stosowanych metod, budzi kontrowersje, podnoszone zwłaszcza przez ortodontów[według kogo?], którzy zarzucają tej metodzie negatywny wpływ na kształtowanie się prawidłowego zgryzu u dziecka. Swoje zastrzeżenia podnoszą także lekarze pediatrzy[według kogo?] sygnalizując niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się – przez niezachowanie dostatecznej czystości smoczka – chorób zakaźnych. Swoje uwagi podnoszą też psychologowie[według kogo?] dziecięcy zaznaczając negatywny wpływ nadużywania smoczka w charakterze „zatyczki” na płaczące dziecko na rozwój więzi emocjonalnej dziecka z matką.[1][2].5.Przewijak – specjalny mebel, konstrukcja lub podkładka ułatwiająca zmianę pieluszki u dziecka[1]. Zwykle ma kształt czworoboku z miękkim wsadem zabezpieczonym wodoszczelnym materiałem. Boki powierzchni roboczej, na której umieszcza się dziecko, są zwykle podwyższone, co ma na celu ochronę dziecka przed niekontrolowanymi zmianami położenia i upadkiem ze znacznej wysokości[2].

W zależności od budowy i modelu przewijak może być wyposażony w dodatkowe elementy, jak półki i szuflady na akcesoria do pielęgnacji dziecka, ubranka dziecięce czy wanienkę do kąpieli dziecka. Niektóre modele posiadają pasy, którymi przypina się dziecko w celu zabezpieczenia przed wypadnięciem z przewijaka[3]. Ze względu na miejsce użytkowania można wyróżnić przewijaki do użytku w domach oraz przewijaki do miejsc użyteczności publicznej jak toalety publiczne, szpitale, przychodnie lekarskie.6. Kojec dla dziecka – ogrodzenie tworzące małemu dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy. Małe dzieci, uczące się chodzić mają naturalną tendencję brania wszystkiego do buzi, a tracąc równowagę w odruchu obronnym łapią wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich rąk. Mogą wtedy zrzucić sobie na głowę różne ciężkie i niebezpieczne przedmioty. Zamykając dziecko w kojcu z miękkim podłożem i dając mu bezpieczne zabawki uzyskuje się pewność, że nic mu się nie stanie podczas chwilowej nieobecności opiekuna. Dużą popularnością cieszą się kojce-łóżeczka z możliwością opuszczenia (zdejmowania) jednej ścianki. Zdejmując lub opuszczając taką ściankę opiekun ułatwia sobie opiekę nad dzieckiem, a jemu pozwala na samodzielne wchodzenie i wychodzenie z kojca (nie trzeba dziecka podnosić).7.Butelka do karmienia niemowląt – naczynie do podawania płynnego pokarmu niemowlętom. Zwykle składa się z plastikowego (najczęściej przezroczystego) zbiornika i gumowego smoczka oraz nakrętki szczelnie mocującej go do zbiornika (dawniej, gdy używano butelek szklanych, smoczek był naciągany bezpośrednio na szyjkę).

Butelka antykolkowa[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja takiej butelki sprawia, że powietrze zastępujące wypływającą ciecz nie przechodzi przez tę ciecz, a więc nie tworzą się pęcherzyki gazu w zasysanym następnie pokarmie. Ma to eliminować jeden z czynników odpowiedzialnych za występowanie kolki niemowlęcej (co jednak nie zostało dotąd potwierdzone badaniami klinicznymi). W zależności od zastosowanego rozwiązania, osiąga się to dzięki kanalikom lub zaworkom w smoczku i rurce wprowadzającej powietrze nad poziomem cieczy (gdy butelka jest odwrócona) albo dzięki zastąpieniu denka specjalną „nieszczelną” nakrętką (wówczas rurka powietrzna nie jest potrzebna).

Używanie butelki antykolkowej nie gwarantuje jednak pozbycia się problemów  kolki u noworodka. pisz Daniel697 (dyskusja) 20:06, 6 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]